Trabzon Muhtarlar Federasyonu 4. olağan genel kurulu yapıldı. 199 delegesi bulunan federasyonun başkanlığına Bekir Aktürk yeniden seçildi. Ortahisar Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşen kongrenin divan başkanlığını Coşkun Dilber’in yaptığı kongreye, Ordu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Olgun Öztürk, siyasi parti ve STK temsilcileri ile muhtarlar katıldı. Aktürk, muhtarlık yasasının meclise mutlaka gelmesi çağrısı yaptı. 

HALKIMIZA YAKINSINIZ

Ortahisar belediye başkan vekili Murat Özçilingir, “Muhtarlık köklü bir gelenek ve demokrasimizin en temel yapı taşlarıdır. Halkımıza en yakın olan temsilcilersiniz. Vatandaşın, sesi, kulağısınız. Halkımızın sevgisini kazanıyorsunuz. Toplumla güçlü bağ ve etkili iletişim kuruyorsunuz” dedi. 

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı

DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ

Kongrede mesajlar veren Federasyon Başkanı Bekir Aktürk, “Muhtarlarımız devletimizin yanında durarak, 7/24 milletimize hizmet ediyor. Devlet aklı ile milletimizin aklının kesiştiği kutsal bir görevdir. Muhtarsız, hiçbir işlem yapılmıyor. 12 yıl önce, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu kurulduğu zaman, ‘Muhtarlık kaldırılsın mı? Kaldırılmasın mı?’ tartışılırken konfederasyonumuz kuruldu” dedi. 

YOLUMUZU ÇİZECEĞİZ

Aktürk, “Muhtarlar rica makamıdır, icra makamı değildir. Muhtarlığın ödeneği olmayacak kadar cüzi idi ve muhtarlarımızın bir sağlık güvencesi yoktu. Silah ruhsatları görevi bıraktıktan sonra yoktu. 2014 yılından itibaren Ortahisar’ımızda Ahmet Metin Genç başkanımız, ‘Muhtarlar mesai arkadaşımızdır’ dedi. Omuz omuza bu camiaya hizmet ettik. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunda görev yaptığım süre içerisinde muhtarlarımızdan hiçbir desteğini esirgemedi. Ahmet Metin Genç başkanımıza muhtarlarımıza destekleri için teşekkür ediyorum. Ankara’daki genel kurullarımızı sürekli onurlandırmış ve ülkemizdeki muhtarlara hitap etmiştir. Yolumuzda yürürken, nereden geldik, nereye gidiyoruz diye yol çizerek hakkaniyetli olmamız gerekiyor. Birlik bütünlük içinde olursak, saygı, huzur ve gelecek vardır. Çalışmalarımızda siyasi ayrım yapmadık, yapmıyoruz, yapmayacağız. Bizim yolumuz devletimizin ve milletin yoludur. Devlet yoksa, bayrak da yoktur, millet de yoktur. Kırmızı çizgilerimizden ödün vermeyiz. Hayvanın yasası meclise geliyorsa, muhtarın yasası da bir an önce meclise gelmelidir. Muhtar yasası için Cumhurbaşkanımız 2 kez talimat verdi. Muhtarlar milletimizin sesidir. Meclise gidenler milletin sesini duyacak. Muhtar da milletimizin sesidir. Milletimizi aklımız ile teslim ediyoruz, hissimiz ile değil” diye konuştu. 

HELALLİK ALANA KADAR DEVAM

Aktürk, “Bu kürsüden aday olmayacağımı ifade etmiştim. Bunu bu kürsüden söylemiştim. Arkadaşlarımız güvendiler ve kongrede aday çıkarmayacaklarını ifade ettiler. Bu kürsüden helallik istemiştim. Arkadaşlarımız, ‘Eğer görevi kabul etmiyorsan biz sana hakkımızı helal etmiyoruz’ dediler. Helallik alana kadar göreve devam etmek zorundayım. Sadece birlikte var olabiliriz” ifadesine yer verdi. 
Bekir Aktürk başkanlığındaki yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Neşat Aydın, Ömer Hotaman, İzzet Çilingir, Rasim Çebi, Halil İbrahim Kara, Ali Fuat Beyaz, Dursun Ali Musaoğlu, Şükrü Bayrak, İsmail Bostan, Temel Aksoy, İbrahim Solak, Alaattin Şeker, Kemal Kara ve Mehmet Ergün.

Editör: Sonnur Örnek