Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (TSMMMO) Başkanı Cüneyt Hayal, “Görevde olduğun 1.5 yılda mesleği tanıtmak, meslektaşın bulunduğu düzeyi meslektaşa hissettirmek için çalıştım. Hedefim tüm camiaya birleştirmek. Nispi temsil ile ayrılan bir camia var. Camiayı birleştirmek için çaba gösteriyorum. Bunu başara bilir miyim bilmiyorum. Ben yine de bir hedef koydum belki de olur” dedi. 

KTÜ Orman Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi KTÜ Orman Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi

TEMSİLDE ADALETİ SAĞLADIK

Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Cüneyt Hayal gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Hayal şunları söyledi: “2022 yılı mayıs ayı sonunda seçim yaptık, göreve geldik. Seçimlerden hemen sonra kurullar ve komisyonlarımızı oluşturduk. Komisyonlarda üye sayısında sınırlama yok ama kurullarda var. Seçime giren tüm grupların yönetim kurulundaki sandalye sayısına göre gelen tüm üyeleri dilekçelerini kabul ederek komisyonlara aldık. Yani temsilde adaleti sağladık, hiçbir ayrım yapmadık. Kurullarda sınır olduğu için herkesin yönetim kurulundaki sandalye sayısına göre aldık. Temsilde adalet olsun diye böyle yaptık. Hemen akabinde odanın yapısal sorunlarını çözmeye odaklandık.”

ÖNEMLİ EKSİKLER TAMAMLANDI

“Çok önemli bir konu olan 2010 yılından beri alınamayan yapı kullanma problemi vardı onu hallettik. Bize nasip oldu. Akabinde daha önce yapmayı denediğimiz fakat olmayan odanın altyapı problemi var. Telekom ile ilişkilerimiz sayesinde odanın kapısına kadar fiberi getirdik, odanın içine kendi imkanlarımız ile fiberi döşedik. Bunu şunun için yaptık; biz eğitim veriyoruz, seminer veriyoruz Şalpazarı’ndan da, Tonya’dan da, Çaykara’dan da, Of’tan da gelen var. Eğitim almak için Odaya geliyor, eğitimini alıyor daha sonra dönüyor. Bu da iş kaybına neden oluyor. Bu nedenle İnternet üzerinden canlı yayın sistemini faaliyete geçirdik. Üyelerimizin eğitim almak için artık odaya gelmesine gerek yok. Youtube kanalımız üzerinden tüm eğitimleri istediğiniz zaman izleyebilir.” 

MESLEĞİ GÖRÜNÜR KILMAK İÇİN

“Bugüne kadar kullanılmayan şehrin çeşitli yerlerinde bulunan billboardları kullandık. Kullandık da ne oldu? Biz bilinen bir meslek örgütüyüz diye biliyorduk ama gördük ki algı öyle değil. Bir odamızın olduğunu dahi bilmiyorlar. Biz billboardları kullanarak mesleğin ve meslektaşın tanıtımına büyük katkıda bulunduk. O billboardlar bizim için çok değerliydi, görünür olduk. Akabinde Çay TV ile muhasebe gündemi adı altında her canlı yayın programları yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Burada mesleğin ve meslektaşın sorunlarını beklentilerini tartıştık, gündeme getirdik. Meslektaşın ufkunu açmaya çalıştık.”

SPONSORLUK ANLAŞMALARI

“Sponsorluk anlaşmaları yaptık; özel hastanelerle, özel bir dil okulu ve bir psikolog ile anlaşma yaptık. Bizler masa başı yani oturarak çalışıyoruz, bu nedenle de bir diyetisyen ile anlaşma yaptık. Hizmet sağlayıcılarla sponsorluk anlaşmaları yaptık. 250-300 bin TL’lik girdi sağladık buradan. KTÜ ile yüksek lisans protokolü yaptık. Ayrıca stajyerlerimize 260 saatlik eğitim verdik.”

TİCARET ODASIYLA YAPILANLAR

“Ticaret sicili işlemleri çok önemli bir süreç, bütün işlemler 20 güne ancak hallolabiliyordu. Biz bu süreci Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi ve Başkan Yardımcımız Ahmet Kazaz ile beraber yürüttük. İlk olarak sorunu tespit ettik, tam 4 toplantı yaptık eğitimler seminerler düzenledik bu iradeyi gösterdik ve bugün Ticaret Sicili işlemleri bir günde tamamlanıyor. Şirket kurmak için bugün gidiyorsunuz ertesi güne randevu alıyorsunuz. 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi’den Ticaret Odası bünyesinde bir oda talebimiz oldu. 15 metrekare de olsa meslektaşlarımız için bir oda talebinde bulunduk. Meslektaşlarımız ticaret odasındaki işlemlerini bu odada bilgisayarını açarak git-gel yapmadan tamamlayacak. Bu sistem Giresun’da var. Erkut başkanın bu konuda bana sözü var inşallah olacak.” 

PRESTİJLİ VE KARİYERLİ BİR MESLEK

“Bunlardan başka il içi ve il dışı seminer, eğitim ve toplantıların hepsine katılım gösterdik. Karadeniz oda başkanları toplantılarına katılım gösterdik. Türkiye genelinde başkanlar toplantılarına katılım gösterdik. Toplantıları en prestijli yerlerde yaptık. Aynı yolda, aynı çizgide gidiyorum. Çok prestijli ve kariyerli bir mesleğimiz var. Meslektaşımız kaliteli yerlere gidip oralarda yemeğini yiyip eğitimini almak zorundadır. Tüm bunları odaya yük getirmeden sponsorlarla yaptık. Yani kazan kazan formülü bu.” 

1.5 YILDA YAPMAYA ÇALIŞTIĞIM! 

“Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası başkanı olarak görevde olduğun 1.5 yılda yapmaya çalıştığım; farkındalık yaratmak, meslektaşı ve mesleği tanıtmak, meslektaşın bulunduğu düzeyi meslektaşa hissettirmek. Siz akademik bir meslek örgütü üyesisiniz dolayısıyla böyle olmak zorundasınız. Bunu hissettirmeye çalıştım. Ben kendi iç dünyamda huzurluysam yaptığım şeyin doğruluğuna inanıyorsam kim ne diyor kim ne demiş önemli olmaz.”

ELEŞTİRENLER DE VAR TAKDİR EDENLER DE

“Mutlaka eleştiriler olacaktır. Bizim oda olarak nispi temsil ile seçimlerimiz oluyor. Yani yönetimimize her gruptan arkadaşlarımız giriyor. Dolayısıyla bir sonraki seçime hazırlananlar o eleştirileri getireceklerdir. Bunu yaparken de yaptıklarımıza pozitif olarak bakmayacaklardır. Türkiye’deki mevcut siyaset nasıl yapılıyorsa aynı siyaseti güdeceklerdir, bu kaçınılmaz onu biliyorum zaten. Ama onun haricinde gerçekten samimi geri dönüşler de var. Yaptıklarımızı takdir eden, destekleyen arkadaşlarımız da var.” 

KOLTUĞA KAZIK ÇAKMADIM 

“Hedefim tüm camiaya birleştirmek. Nispi temsil ile ayrılan bir camia var. Camiayı birleştirmek için 2025 seçimleri için çaba gösteriyorum. Bunu başara bilir miyim bilmiyorum. Kırgınlıklar, dargınlıklar ortadan kalkabilir mi? Biraz ütopik bir şey, zaten bunun zorluğunu 3 ayda gördüm. Ben yine de bir hedef koydum belki de olur. Olmazsa ne kaybederim? Bir şey kaybetmem. Gelin tek listede birleşelim. Ben bu koltuğa kazık çakmak için gelmedim. 10 sene için de gelmedim. Odanın çeşitli kurullarında, komisyonlarında görev yaptım Allah nasip etti başkanlık görevi de nasip oldu. Ben üyeyi ve odayı bir yere getirmeye çalıştım. İlle ben burada olacağım diye bir şart yok. Genç arkadaşların önünü açalım. O kadar güzel, o kadar parlak fikri olan gençler var ki. Genç arkadaşlara abilik yapmak lazım.”

FEDAKARLIK YAPMAYA HAZIRIM

“Benim başkan olarak daha 1,5 senem var. Ama birleşme için fedakarlık yapmak gerekiyorsa onu da yapmaya hazırım. Gruplar ile görüşüyorum gruplar; “tamam biz 2025’de Trabzon Mali Müşavirler Odası olarak seçimlerde tek liste olarak girebiliriz ama senin de fedakarlık yapman lazım 3 senenin 1,5 senesini yaptın geri kalan 1,5 seneni istiyoruz” derlerse ben bu koltuktan kalkacağım. 

Ben zaten bu fedakarlığı 2021’in ocak ayında istedim bugün istemiyorum, yani yeni bir şey değil. Bu fedakarlık olmayınca yola çıktım yoksa çıkmayacaktım. Yine aynı fedakarlığı istiyorum, ben yaparım diyorum.”

MESLEK HER ZAMAN OLACAK

“Zorlukları zaten hep konuşuyoruz, güzel bir mesleğimiz var fakat zorlukları çok. Çünkü dijitalleşme yaşıyoruz bununla birlikte mali idareden altyapı ile ilgili beklentilerimiz var. Fakat dijitalleştikten sonra meslek nereye gidecek o da çok önemli. Şuan yüzde 100 bize gerek var, 10 sene sonra tam dijitalleştiği zaman bize yüzde 10’mu gerek kalacak yüzde 20’mi gerek kalacak o tartışılır. Dijitalleşmenin mesleğimizde bizi hangi işlere evireceğine bakmak lazım çünkü bizim yaptığımız iş harici yeni işler bulabiliriz. Kendimize yeni alanlara açabiliriz. Meslek hep olacak, bu mesleğin sonu yok. Konuları değişir mevzuatı değişir ama meslek hep olacak.” 

Kaynak: Sena Yılmaz - Karadenizde Sonnokta