Donanımı, bilgisi ve belediyecilik tecrübesi ile Nevşehir merkez belediye başkanı olmak için aday adayı olan Recep Ünveren başvurusunu Ak Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek dilekçesini verdi. 1970 yılında Nevşehir Özlüce köyünde doğan Recep Ünveren, İlköğretimi Nevşehir’de, lise ve üniversite eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Arşivcilik, Erzurum Üniversitesi İlahiyat ve Anadolu Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi bölümlerini okudu.

Trabzon’da protokol vatandaşla bayramlaştı Trabzon’da protokol vatandaşla bayramlaştı

Üniversite yıllarında TRT’den eğitim alarak radyo yayıncılığı ve yayın yönetmenliği yaptı. 1994 yılında Türkiye’de belediyecilik anlayışını değiştiren İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ekibine 1996 yılında katıldı. 2004 yılına kadar İGDAŞ’ta farklı görevlerde bulunan Recep Ünveren bu tarihten itibaren serbestleşen doğal gaz piyasasında müşavirlik, müteahhitlik ve doğal gaz şirketi yöneticiliği yaptı.

2008-2011 yıllarında Karadeniz ve Çoruh Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinde bölge müdürü olan Ünveren, Trabzon-Rize ve Gümüşhane-Bayburt şehirlerine ilk doğal gazı götüren ekibin başında yer aldı.

2011-2012 yıllarında Peyzaj ve Şehircilik alanında proje yöneticiliğinin ardından yeniden İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nde çalışmaya başladı.

2016-2019 yıllarında bünyesinde 1100 otobüs bulunan İstanbul Otobüs A.Ş.’de İşletmeler Müdürlüğü ve Genel Müdürlük yaptı.

Kariyerine Enerji bürokratı olarak devam eden Ünveren, geride kalan üç yıl BOTAŞ’ın Marmara Bölgesi Projelerinde danışman olarak bulundu. Halen BOTAŞ İnternational Genel Müdür Danışmanlığı kadrosunda çalışmaktadır.

Eğitim ve iş hayatı boyunca siyaset ve sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak yer alan Nevşehir Merkez Belediye Başkan Aday adayı Recep Ünveren, İngilizce, Arapça ve Boşnakça biliyor. Recep Ünveren, evli ve üç çocuk babası.

Kaynak: Kamil Anahar - Karadenizde Sonnokta