Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde önceki akşam Trabzonlu eğitimci, şair ve yazar Mehmet Kuvvet ‘Trabzon’dan Öyküsel Portreler’ isimli stand up ve görsel sunumlarıyla sanatseverleri ağırladı.

Programa, izleyicilerin yanı sıra Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlarından Metin Güneş, Trabzon Sanatevi Derneği Başkanı Adnan Taç, Yönetim Kurulu üyesi Kenan Atalay, Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şube Başkanı Kamuran Tuna ve Yönetim Kurulu Üyesi Mümin Sağlam’da katıldı.

Trabzon Sanatevi Derneği Başkan Yardımcısı ve Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı olan Kuvvet, sıradan insanların sıra dışı öykülerini gösterişten uzak yalın bir dille izleyiciye aktardı.

Trabzon’da Turizm Zabıta ekipleri imdada yetişti Trabzon’da Turizm Zabıta ekipleri imdada yetişti

Birbirinden renkli simalara (Bahriye Üçok, Aysel Gürel, Haluk Ongan, Zekeriya Saka, İtalyan sporcu Trabizonde Valla, Şişko Kenan v.b.)  gösterisinde yer veren Mehmet Kuvvet bu çalışmasındaki amaçlardan birisinin Karadeniz, özellikle de Trabzon insanının zekasının kıvraklığını genlerinin yanı sıra yaşadığı coğrafyadan, denizinden, hamsisinden, tütününden, kemençesinden, zinosundan, zizilinden aldığını vurgulamak olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Trabzon insanı bu coğrafyanın çilesini çekebilmek için gülümseyip, gülümsetmesi sırasında kâh şiir, kâh fıkra, kâh ta öyküyü kullanması vurgulanmaktadır.

Bunun için yakın tarihimizde yaşamış, kimi aramızdan ayrılan, kimi ise hâlâ bizi gülümsetmeye ve düşündürmeye devam eden, Trabzon’da yetişen ya da yolu Trabzon’dan geçen öykü kahramanları kullanılmıştır.

 Tüm sanatsever dostlara ve Trabzon Büyükşehir Belediyemize destekleri için teşekkür ediyorum.”

Fıkramsı yaşanmışlıklarla başlayıp asıl konu olan “Trabzon’dan Öyküsel Portreler” ile devam eden sunumda anlatı sırasında başlangıçta öykü kahramanlarının isimleri verilmiyor, görsellerle destekleniyor. Hikayenin kahramanı büyük meraklardan sonra gösteriliyor.

Stund up gösteri bundan önce Ankara, KTÜ, Kültür Bakanlığı Sumela Kültür Yolu Festivali de dahil olmak üzere birçok yerde sahnelendi ve oldukça beğeni kazandı.

Kitaplaştırılmış bir çalışma olan “Trabzon’dan Öyküsel Portreler” 2022 yılında basılmış ve dağıtılmıştır.

Kaynak: Kamil Anahar - Karadenizde Sonnokta