Yutma şikayetleriyle kendisini belli eden Akalazya hastalığı hakkında KTÜ Farabi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Sami FİDAN açıklamalarda bulundu.

Gazze'de can kaybı 36 bin 731'e yükseldi Gazze'de can kaybı 36 bin 731'e yükseldi

Akalazya, yemek borusunu etkileyen ve yutma zorluğuna yol açan bir hastalıktır. Bu hastalıkta, yemek borusunda bulunan kaslarda, yutma sırasında gevşeyememe durumu söz konusudur. Böylece katı ve sıvı gıdaların yemek borusundan mideye geçmesi zorlaşır. Hastalarda gıdalar yemek borusunda kalır ve bu durum öksürüğe, göğüs ağrısına, yiyeceklerin yemek borusunda sıkışmasına ve kilo kaybına neden olabilir. Genellikle orta ve ileri yaştaki erişkinlerde görülen bu hastalık bazen çocukluk çağında da görülebilir. Hem katı hem de sıvı gıdaları yutmakta zorluk yaşayan hastalarda akalazyadan şüphelenmek gerekir. Akalazya tanısı; endoskopi, radyoloji ve motilite testleri ile konulur ve kesin tanı konulduktan sonra ameliyat, balon dilatasyonu, peroral endoskopik myotomi gibi çeşitli yöntemlerle hastalık tedavi edilir. 

Peroral endoskopik miyotomi (POEM) son yıllardaki endoskopik yöntemlerin gelişmesine paralel olarak uygulanmaya başlanan düşük komplikasyon ve yüksek başarı oranlarına sahip ileri bir endoskopik işlemdir. POEM işleminde, yemek borusunun orta ve alt kısmındaki kaslar, endoskopik uygulama ile kesilerek yutma zorluğu düzeltilir ve böylece rahat yemek yiyip içebilir.