KTÜ’DEN ÖNEMLİ BAŞARI

KTÜ Mühendislik Fakültesi'nin üç bölümü, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi'ne (TYÇ) dâhil edildi. Konuya ilişkin KTÜ’den yapılan açıklamada, “KTÜ Mühendislik Fakültesi; Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümü, 9 Mayıs 2024 tarihinde yapılan 45'inci Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi  (TYÇ)  Kurulu toplantısında, Yükseköğretim Mezuniyet Belgelerinde Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Logosunun Kullanımına İlişkin Usul ve Esasları 7'inci maddesinde belirtilen ölçütleri sağladığı için diploma eklerinde, transkript ve mezun belgelerinde TYÇ logosu kullanımına hak kazanarak Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi'ne (TYÇ) dâhil edildi. Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ); Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) ile uyumlu olacak şekilde tasarlanan; ilk, orta ve yükseköğretim dâhil meslekî, genel ve akademik eğitim, öğretim programları ve diğer öğrenme yollarıyla kazanılan tüm yeterlilik esaslarını gösteren ulusal yeterlilikler çerçevesidir. TYÇ, ülkemizde eğitim ve öğretim sistemi içerisinde bütün öğrenme ortamlarında ve çeşitli seviyelerde kazanılan kalite güvencesi sağlanmış tüm yeterlilikleri kapsamakla birlikte her düzeydeki tanımlı ve okul eğitiminin yanı sıra iş yerlerinde veya diğer yaygın ve serbest öğrenme ortamlarında deneyime dayalı öğrenme ve bağımsız bireysel öğrenme sonucu elde edilen bütün yeterlilikleri kapsayacak biçimde tasarlanmakta ve özel gereksinimli bireylerin öğrenme kazanımlarının uygun biçimde tanınmasını sağlayacak yeterliliklerinin geliştirilmesine de olanak sağlamaktadır.” denildi.

Nokta Atış - 11.06.2024 Nokta Atış - 11.06.2024

JANDARMADAN UYARI!

Trabzon İl Jandarma Komutanlığı, vatandaşları sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılık riskine karşı uyardı. Son dönemde artan şikayetler ve mağduriyetler nedeniyle, güvenilir olmayan internet sitelerinden ve sosyal medya platformlarından alışveriş yaparken dikkatli olunması gerektiği belirtildi. Jandarma yetkilileri, sosyal medya sitelerinde yapılan ürün satışlarının dolandırıcılık amacı taşıyabileceğine dikkat çekti. Vatandaşlara, internet üzerinden alışveriş yaparken güvenilir ve bilinen siteleri tercih etmeleri veya yüz yüze alışveriş yapmaları tavsiye edildi. Bu sayede dolandırıcılık mağduru olma riskinin azaltılabileceği vurgulandı. Jandarma, vatandaşlara şu önerilerde bulundu: İnternet üzerinden alışveriş yaparken bilinen ve güvenilir siteleri kullanın. Sosyal medya üzerinden yapılan satışlar dolandırıcılık amacı taşıyabilir. Mümkünse ürünleri yüz yüze görerek satın alın. Bu, dolandırıcılık riskini azaltacaktır. İnternet üzerinden alışveriş yaparken güvenli ödeme yöntemlerini tercih edin ve kredi kartı bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olun. İnternet dolandırıcılığına karşı çevrenizi bilinçlendirin ve dikkatli olmaları konusunda uyarın.

ENERJİDE ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılacak enerji projeleri için acele kamulaştırma kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye'nin çeşitli illerinde yapılacak enerji projeleri için ilgili taşınmazlar acele kamulaştırılacak. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, bağlantı anlaşması uyarınca tesis edilecek “154 kV R3-Trabzon-1 RES TM-R3-Bayburt-5 RES TM Enerji İletim Hattı Projesi”, “154 kV R3-Karaman-1 RES TM-Kepezkaya Havza TM Enerji İletim Hattı Projesi” ile TEİAŞ'a ait “400-154 kV Bursa Batı TM İrtibatları Enerji İletim Hattı Projesi”nin isabet ettiği taşınmazlarda direk yerleri mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisi ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından acele kamulaştırma yapılacak. TEİAŞ'a ait “154 kV Ulus Transformatör Merkezi Projesi”nin sahasına isabet eden taşınmazlar, TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılacak.