ATAMAN’DAN AÇIKLAMA VAR

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, belindeki rahatsızlık nedeniyle bir süredir programlara katılamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun sağlık durumu ile ilgili açıklama yaptı. Başkan Zorluoğlu’nun Meclis üyelerine selamını ileterek sözlerine başlayan Ataman, “Sayın Başkanımızın hepinize selamları var. Özellikle iletmemi istedi. Başkanımız enteresan bir bel fıtığı vakası geçiriyor. 3 kademeli olarak çıkan bel fıtığının tedavisi sürüyor. Bugün de kademeli 3 günlük yeni bir tedavi süreci başladı. Önümüzdeki cumartesi-pazar günü aramızda olacaktır.” ifadelerini kullandı.

TRABZON GÖNÜLLÜLER TABURU ANILACAK 

Ortahisar Belediyesi, Balkan Harbi sırasında 87. Alay içinde yer alan Trabzon Gönüllüler Taburu’nu anmak için 16 Kasım’da Gidip de Dönmeyenler isimli etkinlik düzenleyecek. Karadeniz Yazarlar Birliği ile Ortahisar Belediyesi’nin bu sene ikincisini düzenleyeceği program ‘Trabzon Gönüllüler Taburu’nun toplanma yeri olan Kalepark’ta saat 11.00’de başlayacak. Etkinlik, yapılan konuşmalardan sonra, yürüyüş konvoyunun gönüllülerin Gülcemal Vapuruyla hareket ettiği Trabzon Limanı’nda denize çelenk bırakmasıyla son bulacak. İstanbul’un Bulgarlar tarafından işgalini önlemek için 17-18 Ekim ve 16 Kasım 1912 tarihlerinde Gülcemal vapuruyla Trabzon’dan yola çıkan Trabzon Gönüllüler Taburu’nda yaklaşık 511 gönüllü yer alıyordu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediyesi Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Gönüllüler Taburu’nun vatan sevgisinin emsalsiz örneklerinden biri olduğunu ifade ederek, “Fatih Trabzon fethedilmedikçe İstanbul’un fethi tamamlanamaz, eksik kalır diyerek, 8 yıl sonra Trabzon’umuzu fethetmiştir. Fatih’in torunları olan 87. Alay gönüllüleri de 1912 yılında İstanbul düşerse; Trabzon düşer anlayışına sahip çıkarak, İstanbul’un Bulgarlar tarafından işgaline direnmek, işgali durdurmak için 511 kahraman dedemiz 16 Kasım 1912 yılında yola çıkmış. Ve bu kutsal vatanımızı savunmak için bu 511 kahraman dedemiz Çatalca’ya gitmiştir. Bu alaya da Uşak Alayı deniyor.  Düşmana karşı da çok atik oldukları ve mukavemet gösterdikleri için de Fişek Alayı olarak da anılıyorlar. Bizim bu tarihi yaşanmışlıkları gün yüzüne çıkarmak gibi bir sorumluluğumuz ve zorunluluğumuz var ki, bugünü daha iyi okuyabilelim. Ve bu toprakların mirasçıları olan gençlerimiz daha iyi bir şuurla hareket edebilsinler. O nedenle kahraman dedelerimizi anmak, onları yâd etmek bizler için bütün Trabzonluları yürüyüşümüze katılmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

ÜNLÜ KARİKATÜRİST İÇİN SERGİ AÇILACAK

Nokta Atış - 04.07.2024 Nokta Atış - 04.07.2024

Akçaabat Belediyesi tarafından Trabzon’un ünlü karikatürist, gazeteci ve aynı zamanda Akçaabat Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu üyesi merhum Harun Yavruoğlu adına sergi açılıyor. 

16 Kasım 2023 Perşembe günü saat 17.00’da Akçaabat Belediyesi Sanat Galerisi’nde açılacak olan sergide, hayatını sanata, kültüre ve insana adayan Harun Yavruoğlu’nun birbirinden özel eserleri sergilenecek. Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, tüm sanatseverleri, Harun Yavruoğlu anısına açılacak olan sergiye davet etti. Harun Yavruoğlu’nun Trabzon’un yetiştirdiği çok değerli bir sanat insanı olduğunu belirterek, “Değerli üstadımız, kıymetli büyüğümüz Harun Yavruoğlu, yaşamı boyunca 44 kişisel sergi açtı ve birçok karma karikatür sergilerine iştirak etti. Karikatürleri çok sayıda gazete ve dergilerde yayınlandı. Katıldığı karikatür yarışmalarında çok sayıda ödüller aldı. ‘Lütfen Dikkat’ ve ‘Durum Karışık’ isimli 2 karikatür kitabı yayınlandı. Sanat üzerine televizyon programları yaptı, şiirler yazdı. Karikatür, mizah ve sanat konularında birçok programa konuk oldu. Belediyemiz Kültür Araştırma Kurulu üyeliği yaptı. Karadeniz yazarlar birliği yönetiminde bulundu ve bir dönem meclis başkanlığı yaptı. Uzun yıllar Taka Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürüten Harun Yavruoğlu, aynı zamanda günlük karikatürler, köşe yazıları ve haftalık Faroz sayfasını planlayarak aktif bir sanat ve gazetecilik dönemi geçirdi. Harun Yavruoğlu son karikatür sergisini Paris’te açmış olup, Atina’da açacak olduğu karikatür sergisi hazırlığında sağlık problemleri ortaya çıktı. Yaşamı boyunca sanata, kültüre ve insana önem veren, çevresinde de büyük sevgi ve saygı gören Harun Yavruoğlu 14 Nisan 2020 tarihinde yaşama gözleri yummuştur. Kendisini rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Kültür sanat ve insan sevgisi ile sanat aşıklarına örnek oldu, ışık tuttu. Harun Yavruoğlu anısına açacak olduğumuz sergiye başta basın ve sanat camiası olmak üzere tüm hemşehrilerimiz davetlidir.” dedi.