ENGELLİ VATANDAŞIN GÖNLÜNÜ FETHETTİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Zağnos Vadisi’nde incelemelerde bulunduğu esnada bir apartmanın balkonundan gelen sese kulak verdi. Başkan Genç’e seslenen özel gereksinimli vatandaş Şener Topal, kendisini çaya davet etti. Başkan Genç, bu davete icabet ederek Topaloğlu ailesini sevindirdi.  Trabzon’un Ortahisar ilçesi Zağnos Vadisi’nde incelemelerde bulunan Başkan Genç, o bölgede bulunan bir apartmanın 7. katının balkonundan seslenen özel gereksinimli vatandaş Şener Topaloğlu’nun sesine kulak verdi. Başkan Genç’e sesini duyuran Topaloğlu, kendisini evine çay içmeye davet etti. Başkan Genç, bölgedeki incelemelerine ara verip Topaloğlu’nun davetine icabet etti. Vadinin içerisinden çıkarak engelli vatandaşın evine giden Başkan Genç’i, Topaloğlu ailesi büyük bir sevinçle karşıladı. Başkan Genç, engelli vatandaş Şener Topaloğlu ile çay içerek keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Genç’in bu hareketi Topaloğlu ailesinin gönlünü fethetti.

ESNAF KREDİSİNE YAPILAN FAİZ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi aracılığıyla kullandırılan Halkbank kredilerinin faizlerinin yükseltilmesinin, düşük faizle çekilen kredilerin kalan taksitlerine de yüksek faiz oranlarının yansıtılmasının esnafı zor durumda bıraktığını ifade etti. Aynı zamanda Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanlığını da yürüten TESOB Başkanı Metin Kara, 1 Mayıs tarihinde çıkarılan bir kararname ile Halkbank’ın kooperatifler aracılığıyla esnaf ve sanatkara kullandırdığı kredilerin faiz oranlarının yükseltildiğini belirterek, “Faiz oranları yüzde 100’e yakın oranda artırıldı. Özellikle yüzde 7,5 faiz oranı ile kredi çeken esnaflarımızın kalan taksitlerine yansıtılacak faiz oranı yüzde 17, 8.5 ile çekenlerin faiz oranı yüzde 18, 9.5 ile çekenlerin faiz oranı ise yüzde 21’e çıkarılarak yüzde 100’ü aşan oranlarda bir artış oldu.” dedi. Enflasyon ortamında faizlerin yüksek olmasının sorumlusunun esnaf ve sanatkârlar olmadığını belirten Başkan Kara sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni kredi çekecek olan esnaf ve sanatkarımıza yüzde 29’luk bir faiz uygulanıyor. Bu durumu bilerek zaten başvuru yapıyorlar. Ancak daha önce düşük faizli kredi olanağından faydalanmış, ödemelerini, işlerini bu kredinin taksitlerine göre ayarlamış esnaf ve sanatkarlarımız, kalan taksitleri için yüksek faiz oranıyla yeniden hesaplanan taksitleri ödemek zorunda kalacak.” Faiz artırımı kararının açıklanmasının ardından yüzlerce esnaf ve sanatkarın kendilerine ulaştığını belirten Başkan Kara, “En azından daha önceden çekilen kredilerin kalan taksitlerine yeni faiz oranlarının uygulanmasının iptal edilmesini istemektedirler. Biz de esnafımızın bu isteğini yetkililere iletiyoruz. Yapılan değişikliğin yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz.” ifadesini kullandı.

GELECEK PLANLANDI

Yeşilay 13. Bölge koordinatörlüğü aylık olağan toplantısını Trabzon’da gerçekleştirdi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Doğu Karadeniz Bölge Koordinatörü Köksal Boz başkanlığında, yaklaşık 3 saat süren toplantıda şube başkanları ile 5 Mayıs’ta yapılan bisiklet turunun değerlendirmesi, gençlik, kadın komisyonları ile spor kulüplerinin faaliyetlerinin istişaresi yapıldı. Boz, ayrıca başkanlarla Yeşilay’ın üye sayısının artırılması, stant ve eğitim faaliyetlerine yönelik çalışmalarla ilgili başkanları bilgilendirdi. Bölge Koordinatörü Köksal Boz, “Yeşliay’ımız bağımlılıkla mücadele ediyorken, ayrıca alternatifler de sunuyor. Spor kulübü ve yeni kurulan yeşil sahne kültür sanat derneğimizde sportif ve sanatsal faaliyetlerle çocuklarımız ve gençler başta olmak üzere halkımıza sevdiği, ilgi duyduğu alanlarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplantımızın ve aldığımızın kararların 25 Mayıs’ta yapılacak olan genel merkez olağan genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Nokta Atış - 11.06.2024 Nokta Atış - 11.06.2024