Rize’de şampiyonluk gerginliği Rize’de şampiyonluk gerginliği

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Prof. Dr. Servet Karasu, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz, akademisyenler ve aileleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Akademik Orkestrası müzik dinletisi gerçekleştirdi.
Törende konuşan Rektör Özölçer; kuruluşundan bu yana ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde toplam 107513 mezun veren ve aktif olarak 34529 öğrencisine eğitim vermeye devam etmekte olan ZBEÜ’nün 162 profesör, 134 doçent, 298 doktor öğretim üyesi, 313 öğretim görevlisi, 342 araştırma görevlisi olmak üzere toplamda 1249 akademisyeniyle başarılı yarınlarına hız kesmeden koştuğunu dile getirdi. Rektör Özölçer; 2023 yılında ZBEÜ’den 6 akademisyenin “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Ödülü” aldığını, Matematik Bölümünün üniversiteler bazında Türkiye’de 7’nci, dünyada 435’inci sırada yer alma başarısı elde ettiğini, Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. İlker Kömürcü’nün yazıp bestelediği 100’üncü Yıl Marşı'nın Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışmada birincilik ödülüne layık görüldüğünü vurguladı. Ayrıca ZBEÜ’nün 11 projesinin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini, TÜBİTAK 2209 A/B öğrenci projelerinden 67 tanesinin kabul aldığını, 2022 yılında 8 ve 2023 yılında 3 adet olmak üzere son 2 yılda toplam 11 projenin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirilerek Patent Tescil Belgesi almaya hak kazandığını ifade etti. Rektör Özölçer, tüm bu başarıların ZBEÜ’nün ulusal ve uluslararası alanda tanınması hasebiyle kendilerine güç verdiğini belirterek akademisyenleri tebrik etti.
“1924 Yılı ZBEÜ’nün Kuruluş Yılı Olarak Kabul Edildi”
Rektör Özölçer, konuşmasının devamında ZBEÜ’nün kuruluş yılı ile ilgili gelişmeleri dile getirdi. Üniversitede bilim, sanat, kültür ve teknoloji alanlarında gerçekleşen ve gerçekleşme aşamasında kararlılıkla devam eden çalışmaların neler olduğunu belirten Özölçer, Üniversitenin ve şehrin tarihine önem arz eden bir müjdeli haberi de şu sözlerle dile getirdi: “Kökü 1924 yılında kurulan ve Zonguldak Maden Mühendislik Mektebi’ne dayanan ZBEÜ’nün kuruluş tarihinin 1992 yılı yerine 1924 yılının kabul edilmesine ilişkin yaptığımız başvuru olumlu görüldü. Başvurunun olumlu neticelendiğini sizlere ilk defa buradan ilan ederek bu haklı gurura ve mutluluğa ortak olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ailesinin tüm üyelerini en kalbî duygularımla selamlıyor, Üniversitemize ve şehrimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.”
Akademik Yükseltme ve Başarı Ödülleri Takdim Edildi
Açılış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen “100. Yıl Marşı Yarışması’nda” birincilik ödülüne layık görülen Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. İlker Kömürcü’nün eseri dinletildi ve sonrasında kendisine Rektör Özölçer tarafından takdir belgesi takdim edildi. Doç. Dr. İlker Kömürcü’ye takdir belgesinin verilmesinin akabinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patentleri tescillenen akademisyenlere, 2023 yılında Q1 ve Q2 dergilerde en çok yayın yaparak ZBEÜ’yü ulusal ve uluslararası bilim camiasında başarıyla temsil eden akademisyenlere, “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi”nde %2’lik dilime girme başarısı gösteren akademisyenlere, 2023 yılında TÜBİTAK tarafından projeleri desteklenmeye hak kazanan akademisyenlere, 2023 yılında AB tarafından projeleri desteklenmeye değer görülen akademisyenlere teşekkür belgeleri ve plaketleri takdim edildi.
Ödül takdiminin ardından 2016-2023 yılları arasında akademik çalışmalarıyla başarı sağlayarak profesör kadrosuna atanan akademisyenlere profesörlük belgeleri, doçent kadrosuna atanan akademisyenlere ise teşekkür belgeleri takdim edildi. “Akademik Yükseltme ve Başarı Ödül Töreni”, günün anısına binaen toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.