2023'te eylül ayı sonu itibarıyla 114 milyon insan yerlerini terk etmek zorunda kaldı. Aşırı sıcaklıklar, evlerinden olan milyonlar ve bir oyuncak bebekle ilgili filme akın eden kalabalıklar; 2023 yine uç olaylarla dolu bir yıldı. Çatışmalar veya insani krizler nedeniyle dünya çapında yerinden edilen insanların sayısı, 7 Ekim'de İsrail-Gazze savaşı başlamadan önce zaten rekor düzeydeydi ve bu da sorunun daha da büyümesine neden oldu.BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (BMMYK) göre, eylül ayı sonu itibarıyla Ukrayna, Sudan, Myanmar ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki savaşlar ve Taliban yönetimindeki Afganistan'daki insani kriz nedeniyle 114 milyon insan yerlerini terk etmek zorunda kaldı. O zamandan beri onlara en az 1,9 milyon Gazzeli katıldı. 

Avrupa Birliği'nin iklim gözlemcisi Kopernik'e göre, kayıtların tutulmasına başlandığından beri en sıcak yılı olma yolunda ilerleyen 2023'te sıcaklık rekorları birbiri ardına geldi. Kuzey yarımkürede şimdiye kadarki en sıcak yaz yaşandı ve güney yarımkürenin kış mevsiminde de sıcaklık rekorları kırıldı. 

Arjantin'in başkenti Buenos Aires, 1 Ağustos'ta 30 santigrat dereceyle tarihteki en sıcak gününü yaşadı.BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi'ne göre Hindistan, 2023 ortalarında Çin'i geçerek dünyanın en kalabalık ülkesi haline geldi ve dünyadaki sekiz milyar insanın yaklaşık 1,43 milyarına ev sahipliği yaptı. Çin'in nüfusu 2022'de 1,426 milyarla zirve yaptıktan sonra altmış yıldır ilk kez düşmeye başladı. Uzmanlar, 2100 yılına gelindiğinde Çin'in nüfusun Hindistan'ın yalnızca yarısı kadar olabileceğini söylüyor. Uluslararası Enerji Ajansı iklim için kötü bir haber verdi. 

Tüm fosil yakıtların en kirlisi olan kömürün küresel tüketiminin 2023'te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,5 milyar tona ulaştığını söyledi. Ancak BM'nin yıllık iklim zirvesine katılan ülkeler ilk kez kömür, petrol ve gazdan “uzaklaşma” konusunda görüş birliğine vardı. Sırp tenis efsanesi Novak Djokovic, koleksiyonuna üç Grand Slam (Avustralya Açık, Fransa Açık ve ABD Açık) daha ekleyerek 24 tek erkekler şampiyonluğuna ulaştı. İlerleyen yaşına rağmen Djokovic 22 şampiyonluğu bulunan İspanyol Rafael Nadal'ın önünde rekoru elinde tutuyor. 

Sırp Novak Cokoviç artık 24 Grand Slam şampiyonluğuna sahip tek erkek olarak 1960 ve 70'lerde 24 şampiyonluk elde eden Avustralyalı kadın tenisçi Margaret Court ile ortak rekorun sahibi. Portekizli çoban köpeği Bobi, şubat ayında Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yaşlı köpeği olarak seçilmesinden aylar sonra hayatını kaybetti.Tipik yaşam beklentisi 12-14 yıl olan safkan Rafeiro, 21 Ekim 2023'e ladar 31 yıl 165 gün yaşadı ve sahipleri onun uzun ömürlülüğünü kısmen insan yemekleri ile beslenmesine borçlu olduğunu belirtti.