A) AŞIRI KORUYUCU AİLE TUTUMU

Toplumun temel yapı taşını oluşturan aileler; eğitimli ebeveynler sayesinde geleceğin teminatı olan başarılı, özgüvenli, sağlıklı nesillerin yetişmesine yardımcı olurlar. Ancak, günümüzde değişik aile yapılarına rastlamak mümkündür. Onlardan biri de "Aşırı Koruyucu Aile Yapısı"dır.

Çocukları, gözlerinde hiç büyümeyen kimi aileler hayatlarını onlara endeksli olarak sürdürürler. Bunlar; “Aman kuzum, aman yavrum; ben yaparım, sen yapma... Ben hallederim, sen yorulma...” diyen ailelerdir.

Çocukların kendilerine sürekli ihtiyaç duyduklarını zanneden ailelerin böyle cazip tekliflerine çocuklar da uçarak koşarlar. Kelimenin tam anlamı ile yağmur gibi yağan bu ilgi nedeniyle, görev ve sorumluluklarını başkalarına yüklemenin keyfini doyasıya yaşamak isterler. Her koşulda sorumlulukları yükleyecekleri fedaileri vardır artık. Durum böyle olunca da hayatlarını onların gölgelerinde sürdürmeye amade olan çocuklar ortaya çıkmakta; en küçük problemlerinde bile irade gösteremeyip, çıkmaz sokaklarda kaybolabilmektedirler. Hiç emek vermemiş, kazanma duygusunu tatmamış, her şeyin önlerine uçsuz bucaksız denizler gibi serildiği bu çocuklar; hazıra alıştıkları için gelecek kaygısı taşımazlar. Hayata karşı donanımlı olmadıklarından da karşılaştıkları sorunların üstesinden gelemeyince ağlar, feryat eder, isyan ederler! Bununla beraber konu ne olursa olsun vazgeçmeye, yaptıkları işleri yarım bırakmaya alışıklardır. Çünkü risk alma, zahmet çekme gibi duygularla tanışıklıkları yoktur. Arkadaşlık ilişkileri zayıf, özgüvenleri eksik, kendi kendine yetemeyen bir durumdadırlar... Anne ve babalar bu durumdan sorumlu olanlardır.

Oysa, bilinçli aileler çocuklarını birer arkadaş gibi dinleyip engin tecrübelerini onlara ustaca aktarmalı; hayatın her zaman mutluluklarla dolu olmadığını vurgulayarak yolun inişli ve çıkışlı olduğu gerçeğini kavratmalıdır.

Bu yolda emin adımla yürüyenler daha mutlu, daha başarılı olacaktır.

Gelecek yazımız “Aşırı Otoriter Aile Yapısı” üzerine olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.