AK Parti Trabzon İl Başkanı Mumcu’dan seçim ve yatırım değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Trabzon İl Başkanı Mumcu’dan seçim ve yatırım değerlendirmelerde bulundu. 

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Ankara’da düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nın ardından gazetemize açıklamalarda bulundu. Mumcu, 2024 mahalli seçim sonuçlarını değerlendirirken Trabzon’un Türkiye genelindeki başarısını sıkça vurguladı. İl Başkanı Mumcu, Trabzon’da Cumhur ittifakı olarak 13 ilçeyi kazandıklarını, Ortahisar dahil 5 ilçenin kazanılamadığını ancak Türkiye genelinde en yüksek oyu aldıklarını kaydetti.

ORTAHİSAR’I KAYBETTİĞİMİZE ÜZÜLDÜK

31 Mart mahalli seçimlerde oy kaybı yaşayan AK Parti’nin seçim sonuçlarını değerlendiren İl Başkanı Mumcu, “Demokrasi açısından baktığımızda demokrasi sınavının verildiği bir yerel seçim oldu. Sonuçlara rıza göstermemek gibi, sonuçları kötüleyici, doğruluğunu şüpheli şekilde gösterme gibi CHP’nin yaptığı şekilde bir yola tevessül etmedik. Milletimizin kararına saygılıyız. Seçimlere bizim açımızdan baktığımızda oy oranı olarak gerileme söz konusu. Türkiye genelinde yüzde 35 oranında oyumuz var. 6 milyon seçmen sandığa gitmezken 1 milyon geçersiz oy var. Ankara, İstanbul, İzmir ve Balıkesir, Bursa gibi bazı büyükşehirlerin kaybedildiği sonuçla karşılaştık. Trabzon olarak da büyükşehirler içerisinde Türkiye’nin en yüksek oyunu aldık. Ortahisar, Vakfıkebir, Arsin ilçelerini ilave olarak kaybettik. Ak Parti teşkilatları bu seçimde üstün gayret sarf etti. Özellikle Trabzon teşkilatı ana kademesi, kadın ve gençlik kollarıyla çok çalıştık. Ancak Türkiye genelindeki özellikle ekonomik ve emekli maaşları nedeniyle bir takım tali sebepler seçim sonuçlarımızı etkiledi. Yapılan anketler de bunu ortaya koydu. Ekonomik nedenler ve emekli maaşlarının seçim sonuçlarını etkileme oranının yüzde 65 olduğu görüldü. Genel furyadan Trabzon’un da etkilendiğini düşünüyorum. Biz buna rağmen Türkiye’de en yüksek oy oranı ile bir başarı yakaladık. Büyükşehir Belediye Başkanımızı seçtik. Ortahisar’a üzüldük tabi.  Türkiye genelindeki tüm kayıpların ortaya konulup genel merkez nezdinde Cumhurbaşkanımızın nezdinde atılacak adımları bekliyoruz.” diye konuştu.

ORTAHİSAR’DA İSTEMEDİĞİMİZ SONUÇ

Mumcu, kurulduğu günden bu güne Ak Parti’de olan Ortahisar gibi merkez bir ilçenin kaybedilmesiyle ilgili parti içine dönük değerlendirme yaptıklarını belirterek aday seçimiyle ilgili ise “Stratejik hata şeklinde yaklaşmıyorum. Bazı etmenler olabilir. Adayımızın arkasında teşkilat olarak koştuk. Demokratik yarış sonucunda ilçe kaybedildi. Bunların raporlarını, nedenlerini biz genel merkezimizle paylaşıyoruz. İstemediğimiz sonuç ancak değerlendirmemizi genel merkezimizle yapıp bundan sonraki adımlarımızı ona göre atacağız.” diye konuştu.

SEÇMENİMİZ İKAZ ETTİ

Mumcu, “Ak Parti seçmeninin sandığa gitmediğini görüyoruz. İstanbul örneğinde 2019 yılına göre 300 binden daha az oy almasına rağmen mevcut belediye başkanı Ak Parti seçmeninin sandığa gitmemesiyle oy oranının rölatif olarak farklı olduğunu görüyoruz. Türkiye genelinde de böyle. Aslında bu seçimin kazananı Cumhuriyet Halk Partisi değil. Seçmenimiz bizi ikaz etti. Biz de bu ikazı alıp yol haritası çizeceğiz.” dedi.

KARARA BOYNUMUZ KILDAN İNCE

Mumcu, “İlçe kayıplarımız oldu. Ama Ak Parti Trabzon teşkilatı bu seçimde elinden gelen tüm gayreti gösterdi ve başarılı oldu. İstanbul’da 39 ilçeden 13 tane ilçe alındı. Trabzon’da hedefimiz tüm ilçeleri almaktı. Bunu seçimden önce söylüyordum. Çünkü anketler bunu gösteriyordu. Ekonomik nedenlerden ötürü beklentinin karşılanamaması etkili oldu. Genel Merkezimizin, Cumhurbaşkanımızın vereceği karara boynumuz kıldan incedir. Genel seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımıza 5 yıl daha ülkeyi yönetme yetkisi verildi. Yerel seçimlerde böyle sonuç ortaya çıktı. Değişilmesi gereken ne varsa değişilecektir. Belki yeniden yapılanma yoluna gidilebilir. Cumhurbaşkanımızın değişik kanallardan seçim sonuçlarını irdeleme ve araştırma talimatını verdiğini biliyorum. Bize de geliyorlar. Teşkilatımız da rapor hazırladı. Bazı sivil toplum kuruluşlarından da rapor istendi. Partimizin Ar-Ge Başkanlığı tarafından anket çalışması var. Bunlar harmanlanıp başarılı, başarısız olan illerle ilgili adım atılacak.” şeklinde belirtti.

KONGREYE HAZİRAN’DA START VERİLECEK

Mumcu, “Kongre takvimi, önümüzdeki ay içerisinde belli olur. Haziran ayı içerisinde başlayacağını söylüyorlar. Biz cumhurbaşkanımızın emrindeyiz. Bize ‘devam et’ derse devam ederiz. ‘Ayrıl’ derse ayrılırız.” dedi.

ERDOĞAN VE ÖZEL’iN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Özgür Özel’in görüşmeleriyle ilgili konuşan Mumcu, “Olumlu buluyorum. Siyasette ılıman iklime ihtiyaç var. Türkiye’nin son dönemde özellikle etrafındaki Ukrayna Savaşı’ndan, İsrail’in yaptıklarına, güneyimizde oluşturulmak istenen teröristan devletine varıncaya kadar böyle bir dönemde birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. İç siyasette de ılıman iklime ihtiyaç var. Bu görüşmeler 12 Eylül Anayasası’nın yani darbe anayasasının değişmesine kapı aralayacaktır.” şeklinde kaydetti.

TRABZON’DA YATIRIMLAR TASARRUFTAN ETKİLENECEK Mi?

Kamuda uygulanacak tasarruf paketinin Trabzon’daki yatırımları ne derece etkileyeceği ile ilgili Mumcu, “Bu konuda Ankara’da Ulaştırma Bakanımız Abdülkadir Uraloğlu ile görüştüm. Aynı soruları kendisine sordum. Yatırımlardan en önemlisi Hafif Raylı Sistemdi. Projenin protokolü imzalandı. Yatırım programına alınması bekleniyor. Bakanımız bu projenin fazla etkilenmeyeceğini söyledi.  Hafif Raylı sistemin hayata geçmesi için Dünya bankası ve Avrupa Birliği’nin bu projeler için ayırdığı bütçelerden faydalanarak yatırımı halkımızla buluşturacağız. Hazine ve Maliye Bakanlığının kasasından para çıkmadan AB projeleri ile yapılabilecek. Şehir Hastanesinin ödeneği var, yapılıyor. Büyük yatırımların çok etkileneceğini düşünmüyorum. Çevre yolunun ödeneği zaten var. Bu onu belli zamana kadar götürecek. Etkilenmemesi için elimizden geleni yapacaklarını söyledi bakanımız. 3 yıl içerisinde yüzde 65’i tamamlanmamış yatırımların etkileneceği söyleniyor. Biz depremi unutuyoruz. Sadece Hatay’a 300 bin konut lazım. Yüzde 7’den gidiyor. Burada bisiklet yolu derken oradaki insanları da düşünmemiz lazım. Lüks isteklerden feragat etmek lazım.” açıklamalarında bulundu.

BELEDİYELER ENKAZ EDEBİYATI YAPILACAK YER DEĞİL

Mumcu, “Trabzon Büyükşehir, yatırım ve hizmetlere bakınca fazla borcu olan bir belediye değil. İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi daha fazla borcu olan belediyeler var. Ortahisar’da da abartıldığı gibi borç yok. Belediyeler ağlama yerleri değil, iş yapma yerleridir. Enkaz edebiyatı yapılacak yerler değildir. Belediyenin global yatırımları, bıraktığı eserleri var. Güneş Enerjisi Santrali 200 milyonluk santral. Tünel Akvaryum... Ortahisar Belediye binasının 1 milyara yakın değeri var. Belediyelerin borç kalemlerinden biri SGK’dır. Bunları yönetmek belediyenin işi. Yönetme becerisi başkanın işidir.” dedi.

ORTAHİSAR’DA ÇALIŞANLARA MOBBİNG YAPILIYOR

Ortahisar Belediyesinde gündeme gelen fazla personel durumuyla ilgili Mumcu, “Bir çalışanın işine son vermek kötü bir şey. İnşallah o yola tevessül etmezler. Biz işçinin emekçinin yanındayız deyip, iş başa gelip işçileri sokağa dökmek yakışmaz. O yola tevessül edeceklerini düşünmüyorum. Sert tepkimizi de veririz. Ben şu anda duyuyorum Ortahisar Belediyesinde bazı arkadaşlarımıza mobbing yapılıyor. Çöpe sürülüyor. Ağır işlere sürülüyor. Bunlar etik olan şeyler değil. Bazı arkadaşlarımız odalarından eşyaları alınıp dışarı atılıyor. Umarım bunlara son verirler. Seçimden önce söyledikleri ile sonra yaptıkları tamamen çelişiyor.” diye belirtti.

GELMEK İSTEYENE KAPIMIZ AÇIK, TEKLİF ETMEYİZ

Yakın zamanda İyi Parti üyeliğinden istifa ederek bağımsız olan Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a Ak Parti’den teklif gidip gitmeyeceği ile ilgili Mumcu, “Bizim kapımız herkese açık. Gelmek isteyene gelme demeyiz. Gelme talebi bize gelirse ilgili kurullarda değerlendirilip olumlu olumsuz net karar verilir.

Ama özel bir teklif yapmayız.” şeklinde açıkladı.