Sporun anası atletizmdir. Atletizm,  koşu, yürüyüş, atma ve atlama olarak 4’e ayrılmaktadır. Bu ana başlıklar altında ayrılan atletizm uzun yıllardır yapılan ve sevilen bir spordur. Atletizm ile uğraşan çok sayıda sporcu bulunuyor. Veteranlar da atletizme bambaşka bir güzellik katıyor. Dünyada Afrika ülkeleri bu spor branşında çok önemli mesafeler almaktadır. Özel uzun koşularda Afrikalı atletler, Amerikalı ve Avrupalı atletlerin önüne geçmektir.

Ancak ülkemizde, 2-3 büyük anakent kentin dışında yeterli atletimz sahaları yok gibi. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa kentleri atletizm yapan sporcular için biraz daha şanslı olsa bile ulaşım imkânları sebebiyle zorluklar had safhada.

Gelelim Trabzon’a…

Söğütlü Atletizm Sahası neredeyse 3 yıl yakın bir süredir yarışmalara ve antrenmanlara kullanılamamaktır. Trabzonlu sporcular, antrenmanları ilkel şartlar altında sürdürdümekte. Söğütlü Atletizm Sahası daha ne kadar sporcuların hizmetine girmeyi bekleyecek kimse bilmiyor. Ne devletin yöneticileri ne de belediye yetkilileri. Birileri de ya el uzatmıyor ya da uzatmak istemiyor. Nasıl sporcu yetişecek kimse bilmiyor? Öyleyse hayırlı işler, bol güneşler.