Atletizmde yurt içinde başarılara imza atan down sendromlu sporcu Abdullah İnan milli takıma davet edildi. 17 yaşındaki sporcu,  hedefinin 19-26 2024 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek dünya şampiyonasında altın madalya kazanmak olduğunu söyledi.

Bir Beden Eğitim öğretmeni tarafından 2 yıl önce fark edilen 17 yaşındaki İnan, 2023 yılında Samsun’da yapılan şampiyonada Trabzon birincisi olurken, Ankara’da düzenlenen Türkiye şampiyonasında Cirit dalında şampiyon, gülle dalında ise Türkiye ikincisi oldu. Milli takıma seçilen İnan, 19- 26 Mart tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek Down Sendromlu(Mozaik) dünya şampiyonasına katılarak ülkemize madalyalar kazandırmayı hedefliyor.

Yarışmalarda ve antrenmanlarda milli takım baraj puanını geçen  İnan,  2023 yılında milli takım kadrosuna davet edildi.

Trabzon’da Atletizm Sahası’nın 2 yıldan beri kapalı olduğundan  antrenmanları Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Yıldızlı beldesinde daha önce halı saha olarak kullanılan metruk bir alanda cirit, gülle ve koşu antrenmanlarını yapan İnan’ın hedefi  bu yıl  ülkemizde  düzenlenecek dünya şampiyonasında Türk bayrağını dalgalandırmak.Down sendromlu atlet Abdullah İnan, dünya şampiyonu olmak istediğini belirterek, "Ülkeme madalyalar kazandırmak,  Ay-yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmak ve İstiklal Marşımızı çaldırmak için çalışıyorum. En büyük isteğim dünya şampiyonu olarak altın madalyam ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın huzuruna çıkmaktır’’dedi.

ANNE İNAN, ‘’ ABDULLAH BİZİ MUTLU EDİYOR’’

İnan’ın annesi Müzeyyen İnan da oğlunu ve oğlunun hedeflerini sonnokta muhabirine anlattı.

Abdullah’ın Trabzon Şehit Ünal Bıçakçı Meslek Lisesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde okuduğunu belirten anne İnan,  ‘’ Abdullah ile beraber biz bu yola girdik ve şimdi çok yol kat ettik diye düşünüyorum.  Trabzon’un Ortahisar mahallesinde oturuyoruz. Hemen hemen 6 gün özel aracımla oğlumu Yıldızlı’daki antrenman sahasına getiriyorum.  Oğlum da, bizim verdiğimiz emeği boşa çıkarmıyor.  Bir yakınımızın tavsiyesiyle spora başladı, Küçükken birçok spor branşını denedi.  Bir süre tenise devam etti. Ancak, atletizmi sevdi ve başarılı oldu. Kitap okur, siyasi haberleri de takip ederek dünya gündemi hakkında bizi bilgilendirir." diye konuştu.

Hem sağlık hem de aktivite olarak Abdullah’ın sporla ilgilenmeye başladığını ve ilk önce tenis oynadığını aktaran anne Müzeyyen İnan, oğlunun atletizm ile tesadüfen tanışmasını şöyle anlattı: " Abdullah, bir spor sırasında bir beden öğretmeninin bir dikkatini çekti. Antrenörü, 'atletizmi yapabilir' dedi. O günden sonra 2 yıldır bu sahaya geliyoruz. Çalışmalara her zaman düzenli olarak ben getiriyorum. Haftada 6 gün getiriyoruz. Çok yol kat ettik. Cirit ve gülle de çok iddialı ve antrenmanlarda da başarılı oluyor. Antrenörü de kendisinden çok memnun."dedi.Evde de çok uyumlu olan oğlunun sürekli kendilerine yardım ettiğini ifade eden Müzeyyen İnan. ‘’ ‘Abdullah ile çok mutluyuz ve gurur duyuyoruz." dedi. Oğlunun kısa sürede atletizmde çok büyük başarı elde ettiğini ve madalyalar aldığını söyleyen Müzeyyen İnan, "Bundan birkaç yıl önce bir madalya aldı. Barajı, gayet rahat geçiyor. Hedefimiz Antalya’da düzenlenecek dünya şampiyonasında ülkemizi temsil etmesi ve birincilik almasıdır. İnşallah bunu başaracağız." değerlendirmesinde bulundu.

ANTRENÖR YUMAK’SÖĞÜTLÜ ATLETİZM SAHASI AÇILMALI

Süper Lig’de 27, 28, 29, 30. hafta maçlarının programı açıklandı Süper Lig’de 27, 28, 29, 30. hafta maçlarının programı açıklandı

Down Sendromlu atletin antrenörü Ömer Yumak ise,  Abdullah İnan ile 2 yıldır çalıştığını belirterek, ‘’ Kendisi dünya şampiyonu için tam barajları geçti. 19-26 Mart 2024 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek Dünya Tri Some olarak adlandırılan Down sendromlu sporcuların olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecek. 7 branşta mücedele edecek. Trabzon’daki Söğütlü Atletizm  Sahası 2 yıldır faaliyette değil. Zor ve ilkel koşullar arasında antrenmanlarımı yapıyoruz. Yıldızlı’daki eski halı sahada çalışıyoruz. Sağ olsun buradaki ailelerden bize elektrik ve su bağlattılar. Her türlü desteği veriyorlar. Sporcumuz atletizm sahası görmeden milli takıma girdi. Trabzon’da yaptığımız bu başarıya ilgisizlik bizleri üzüyor. Abdullah, Sürmene Engelsiz Yürekler Spor Kulübü’nün lisanlı sporcusudur, Kulüp başkanı Yahya Sekban da  destek oluyor. Zaten kendisi de Özel Sporcular İl temsilcisidir. İnan’dan madalya bekliyoruz. Söğütlü Atletizm Sahası’nın biran önce faaliyete geçirilmesini istiyoruz. ’dedi.

Kaynak: Kamil Anahar - Karadeniz'de Sonnokta