Kurban Bayramı klasiği haline gelen ve sonu acil serviste biten ‘acemi kasap' yaralanmalarıyla ilgili uyarılarda bulunan Acil Tıp Uzmanı Dr. Ardıç, “Bazen küçük yaralanmalar büyük ameliyatlara neden olabiliyor. Hastanelerin acil servislerinde aşırı kalabalık ve artan iş yükü oluşuyor. Tüm bunların yaşanmaması için işi ehline bırakmalı.” dedi

ACİLLERDE AŞIRI YOĞUNLUK

SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Öğretim Üyesi Uzman Dr. Şenol Ardıç, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban kesiminde oluşabilecek Tıbbi Acil durumlar hakkında uyarılarda bulundu. Dr. Ardıç, “Bayramın ilk gününde kısa bir zaman diliminde binlerce hayvanın kesilmesi, deneyimli kasaplar tarafından gerçekleştirilmesi gerekirken profesyonel kişi sayısı her zaman yetersizdir. Bu nedenle, kurban kesimi genellikle deneyimsiz insanlar tarafından yapılır, binlerce insanın yaralanmasına neden olur. Bu da, hastanelerin acil servislerinde aşırı yoğunluk ve artan iş yüküne neden olur.” diye konuştu.

YARALARDA ENFEKSİYON RİSKİ

Kurban kesiminde meydana gelebilecek tıbbi yaralanmaların kesici aletlerin yanlış kullanımı veya dikkatsizlikten kaynaklandığını belirten Dr. Ardıç, “Bıçakların keskin olması nedeniyle eller, parmaklar, kollar veya bacaklarda derin kesikler oluşabilir. Bu kesikler bazen tendon, sinir veya damar yaralanmalarına da yol açabilir. Kesim sırasında bıçağın kontrolsüz bir şekilde kayması sonucu delici yaralanmalar meydana gelebilir. Delici yaralanmalar genellikle daha derin ve tehlikeli olup iç organları veya büyük damarları etkileyebilir. Steril olmayan koşullarda yapılan kesimler, yaralarda enfeksiyon riskini artırır.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar Ağustos ayına dikkat çekti Uzmanlar Ağustos ayına dikkat çekti

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINMALI

Dr. Ardıç: “Hayvanın kanı veya diğer vücut sıvılarıyla temas, zoonotik hastalıklara yol açabilir. Kesim işlemi sırasında etrafa sıçrayan kemik parçaları göz yaralanmalarına yol açabilir. Koruyucu gözlük kullanımı bu tür yaralanmaları önlemede etkilidir. Kurban kesimi sonrası pişirme veya diğer işlemler sırasında sıcak su, yağ veya diğer maddelerle temas sonucu yanıklar oluşabilir. Bu yaralanmaların önlenmesi için uygun güvenlik önlemlerinin alınması, doğru kesim tekniklerinin kullanılması ve kişisel koruyucu ekipmanların kullanılması önemlidir. Ayrıca, acil durumlar için ilk yardım ekipmanının hazır bulundurulması da hayati öneme sahiptir.”