Ortahisar Belediyesi AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi grubu meclis üyeleri Ortahisar Belediye Başkanlığından şikâyetçi oldu.

2024 yılı gelir tarifesinde güncelleme yapılmasına ilişkin Ortahisar Belediye Meclisinin 5 Haziran tarihli kararının öncelikle yürütmenin durdurulması ve sonrasında iptali için 15 meclis üyesi bugün Trabzon Adliyesi’ne giderek itiraz dilekçesi verdi.

UZLAŞI BEKLEDİK SONUÇ ALAMADIK

Açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Zeki Kavanoz, “Halka karşı sorumluluğumuz gereği geçen ay mecliste yapılan imar ve yeni eklenen kalemlerle alakalı ortalaması yüzde 500 civarında zamlarla alakalı itirazda bulunduk. MHP’li meclis üyeleriyle birlikte istişare edip uzlaşıcı yol bulmaya çalışalım dedik. 31 Aralık’ta zam yapılmıştı zaten. Hem bütçe düzenlemesi yapılmadan hem de bütçe görüşmeleri yapılmadan böyle bir zam olmayacağını düşündük. Ortaklaşa bildirdik. Yapılan görüşmelerde yüzde 10,20 gibi bir indirim uygulayabileceğini söyleyince CHP grubu indirimin cevabını biz söyleyemeyeceğiz dedik. Vatandaşlar yoğun tepki gösterdi. Uzlaşı bekledik ama sonuç alamadık. Biz de zamları adliyeye taşıdık. Başkan Ahmet Kaya ‘doğrudur buz zamlar yüksek oldu’ deyip görüşme talep ederse biz her şeye açığız. Kavga niyetinde değiliz. Çalışmalarımız Ortahisar halkı içindir.” ifadelerini kullandı.

AHMET KAYA İLE AHMET METİN GENÇ ARASINDAKİ FARK!

MHP Grup Başkan Vekili Abdurrahman Kınalı ise “Cumhur İttifakı’nın bir paydaşı olarak yapılan bu zamların Trabzon halkına hizmet değil, şu an itibariyle zulümdür. Yüzde 500, 700’e yakın fiyat artışları Trabzon’da değil Türkiye genelinde yaşanan ekonomik krize karşı bir araya gelerek mahkeme sürecini başlatmadan makul ve mantıklı birim fiyatlarının bazı maddeleri yükseltmek istediklerini yine yükseltelim. Ama bazı maddeleri özellikle fahiş rakamları yüzde 500’e varan rakamlar. İnşaat sektörünü durdurma aşamasına geleceğini, vatandaşları rahatsız ettiğini, hatta Belediye Başkanı Ahmet Kaya ve Sayın Cüneyt Zorlu da telaffuz etti ‘ben de inşaat sektöründeyim şikayet geliyor’ diye. Bir araya gelelim, mahkeme başlatmadan makul şekilde birim fiyatlarını mütalaa edelim belli rakamlara çekerek uzlaşı sağlayalım dedik.  Karşılık gelmedi. Sayın  Ahmet Metin Genç’le arasındaki fark şudur. Her zaman uzlaşıcı tavrını hangi siyasi görüş olursa olsun ‘bir araya gelelim, uzlaşalım, komisyonlara havale ederim’ derdi. Uzlaşıcı tavırla ortak bir karar çıkarılırdı. Ahmet Kaya’da da uzlaşma beklerdik.” açıklamasında bulundu.

Akçaabat Belediye Başkanı Ekim açıkladı: Uyutma doğru değil! Akçaabat Belediye Başkanı Ekim açıkladı: Uyutma doğru değil!