Hem ligde hem de kupada son haftalarda taraftarını sevindiren Trabzonspor, Alanya’da yine kabusu yaşattı. 3-1 mağlup olarak 3.lük yolunda önemli bir fırsatı tepti.

Aslına bakarsanız ilk yarının hakkı asla 2-0’lık mağlup durum değildi. İyi oynayan ancak bir türlü rakip fileleri bulamayan Trabzonspor, ilk golde defansın ve kaleci Uğurcan’ın uykuda yakalanması sonucu gelişti.

İkinci gol ise Eren’in geriye oynama hastalığının getirdiği pas hatası sonrasında gelişti, Uğurcan’ın akıl almaz hatası ile skor bir anda 2-0’a geldi. Hele yenilen ve son derece komik olan ikinci gol, bundan sonra Türkiye liglerinde Uğurcan’la birlikte bol bol yad edilecektir.

Trabzonspor’un topla oynamaya oranı ilk yarıda yüzde 70’in üzerindeydi. 282 isabetli pasla kendisi adına sezon rekoru kıran Trabzonspor aynı zamanda en çok şut çekip, en fazla orta denemesinde bulunduğu ilk yarıyı geride bıraktı. 8. dakikada yedikleri golden sonra Enis Bardhi, Trezeguet ve Enis Destan üçlüsüyle önemli pozisyonlara giren ancak değerlendiremedi.

Önde basıp, kötü de oynamayıp bu kadar garip bir şekilde 2-0 geriye düşünce maçı çevirmek de hiç kolay olmuyor. Üstelik Trezeguet-Enis Destan ikilisi dün ön tarafta o kadar verimsizdi ki, bu şartlar altında deplasmanda kazanmak hatta puan çıkartmak hayal gibiydi Trabzonspor için. Zaten ikinci yarıda maçı kafasında bitirmiş bir takım vardı sahada! Maçı çevireceğine hiç inanmayan ve konsantrasyonu tamamen kaybolan bu oyuncu grubu, üst üste 4 yenilgi yaşadığı günleri hatırlattı. Bu ortamda zaten yenilgi kaçınılmazdı fakat Bordo-Mavili ekipteki pes etmişlik, esas can sıkıcı olan ve düzeltilmesi gereken durum budur.

Bir an önce gereken adımlar atılmalıdır. Hem yönetim hem teknik ekip kulübede alternatifler üretmelidir.

Gerçek şudur; Fatih Tekke Trabzonspor’u iyi analiz etmiş ve önlemini almıştır. Ancak Abdullah Avcı bu konuda rakibi çözememiş ve sınıfta kalmıştır.

Gelelim maçın hakemine…

Maçta birkaç tane kritik pozisyon yaşandı; bize göre hakemin doğrularının yanında yanlışları da vardı. Ancak genelde Trabzonspor adına art niyetliydi.

36’da Richard, Uğurcan’ın ayağına bastığı pozisyonda doğru bir sarı kart gördü. 

39’da önce Trezeguet, Fer’in ayağına basarak faul yaptı. Bayarslan devam dedi. Sonrasında Richard Umut’un ayağına bastı ve hakem faul çaldı. Richard burada ikinci sarı karttan kırmızı görmeliydi ama hakem elini cebine atmadı.

67’de Alanyaspor golünün iptali doğruydu. Furkan, Enis Destan’ı iterek düşürüyordu.

69’da Enis Destan penaltı bekledi ancak Ahmet Hassan’ın faulü gerektiren bir şarjı yoktu.

88’de Fer’in Fountas’ın yüzüne doğru yaptığı hamleye sarı değil de kırmızı kart çıksaydı daha doğru olurdu.

Diyoruz ya hep, Süper Lig’e hakemler eliyle ayar veriyorlar.

Bu ligin marka değerinin yükselmeyesini nasıl bekliyorlar anlam veremiyorum.

Kalın sağlıcakla…