İlk ziyaretini TİSKİ’ye gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç, yapılan ve devam eden projelerle ilgili Genel Müdür Vekili Muhammet Mazlum ile görüştü. 

SCADA ODASINDA GÜNCEL VERİLERLE İLGİLİ BİLGİ ALDI

Başkan Vekili Muhammet Mazlumla birlikte su hatlarındaki basınç, kaçak ve arızaları anlık olarak monitörlere aktaran scada odasını ziyaret eden Başkan Adayı Genç, yeni içme suyu hatlarıyla ilgili Mazlum’dan güncel verilerle ilgili bilgi aldı. Genç, TİSKİ’nin son dönemde en büyük altyapı yatırımını yaparak Trabzon’un 565 km uzunluğundaki içme suyu hattının yüzde 80 oranında yenilediğini aktardı. Trabzon’da içme suyu kalitesinin yapılan projelerin devreye girmesiyle birlikte çok iyi konuma geldiğini belirten Genç, şöyle konuştu: “Bir belediye başkanının en temel iki görevi vardır. Biri vatandaşlarına en temiz içme suyunu temin etmek, diğeri ise, vatandaşların en temiz havayı solumasını sağlamaktır. Doğalgaz kullanımını yaygınlaştırarak ve içme suyu hatlarımızı yenileyerek biz elhamdülillah bu iki konuda da ciddi mesafeler kat ettik. TİSKİ, Trabzon Büyükşehir Belediyemizin en önemli kuruluşu. Trabzon’da 565 km’lik içme suyu hattının değiştirilmesi tarihi bir projedir. Özellikle insan sağlığını tehdit eden eski tip asbestli boruların değiştirilmesi vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve vatandaşlarımıza en temiz içme suyunu temin etmek açısından çok önemli bir projedir. TİSKİ, 18 ilçemizde hayata geçirdiği ve yapmaya devam ettiği altyapı yatırımları, içme suyu hattı, su deposu, atık su arıtma tesisleri, içme suyu tesisleri ve terfi istasyonlarıyla çok önemli adımlar attı. Bunların devamını hep birlikte getireceğiz. Ve işbirliğiyle vatandaşlarımıza hak ettikleri en güzel hizmetleri sunacağız.” 

“YAP-BOZ YAPMAYACAĞIZ”
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Onarım Dairesi’ni ziyaret eden Başkan Aday Genç, Daire Başkanı Vural Fettahoğlu, teknik personel ve çalışanlarla bir süre sohbet etti. Ortahisar Belediyesi’nin Trabzon’da ilk defa kuru beton tekniğiyle yol çalışması yaptığını ifade eden Başkan Genç, iklim şartlarından dolayı yolların deforme olmaması için yol çalışmalarında teknolojiden de yararlanılması gerektiğini dile getirerek şöyle konuştu: “Şehrimizde hem ilçe belediyelerimiz hem de Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu çalışmalarla yol standartlarımızı epeyce yükselttik. Yol sorunlarımızın önemli bir bölümünü çözdük. Yollarımız elhamdülillah konforlu hale geldi. 18 ilçemizde yollarımızın bakım ve onarımı, hem de asfaltlanması ve betonlanması noktasında çok önemli mesafeler kat ettik. Trabzon’un coğrafi şartları hepimizin malumu. Trabzon yüzölçümü olarak Konya ilinden daha küçük olmasına rağmen yol ağı itibarıyla Konya’nın iki katı yol ağına sahip. Diğer yandan iklim şartları ve jeolojik yapı göz önüne alındığında yollarımızın bakım ve onarım maliyetleri çok önemli hale gelmektedir. Hedefimiz her zaman kalıcı, nitelikli işler yapmak. Yap-boz yapmak istemiyoruz. Bu bize hem zaman kaybettiriyor, hem de kaynak israfına yol açıyor. Diğer yandan da yapılan yap-boz çalışmaları vatandaşlarımızın da mağduriyetine neden oluyor. İki dönemdir belediye başkanlığını yürüttüğüm Ortahisar’da en çok önem verdiğim konuların başında uzun ömürlü ve kaliteli çalışmalar geliyor. Milletimizin bize emanet ettiği kamu bütçesini en iyi, en verimli şekilde kullanmalıyız. Bu sayede hem israfın önüne geçmiş oluruz hem de kıt kaynaklarımızı en verimli şekilde değerlendirmiş oluruz.” 

Kırhah Yılmaz Türkiye rekoru kırdı Kırhah Yılmaz Türkiye rekoru kırdı

“HEKİMOĞLU, SADECE TRABZON’UN DEĞİL, TÜRKİYE’NİN DEĞERİ”
Hekimoğlu Döküm Sanayii’ni de ziyaret eden Başkan Adayı Genç, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Celil Hekimoğlu ile bir süre sohbet etti. Hekimoğlu Döküm Sanayiinin sadece Trabzon’un değil, Türkiye’nin çok önemli bir sanayi kuruluşu olduğunu ifade eden Başkan Genç, “Şehrimizin en eski sanayi kuruluşları arasında bulunan Hekimoğlu Döküm Sanayii gerçekten bizim iftihar kaynağımız. Türkiye’nin önde gelen ihracatçıları arasında yer alan Hekimoğlu’nun varlığı bizim için çok değerli. Bütün imkânsızlıklara rağmen bu şehrin insanının neleri başarabileceğini göstermesi bakımından da Hekimoğlu ile gurur duyuyoruz. Hekimoğlu her yıl başarı çıtasını yükseltiyor. Sadece sanayii alanında değil, sportif faaliyetleri destekleriyle de bizim gurur kaynağımız. Kentimizde 800 çalışanıyla Türkiye’nin ilk 500 ihracatçı firması arasında yer alan Hekimoğlu Döküm Sanayii ile iftihar ediyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Atakan Kadıoğlu - Karadenizde Sonnokta