CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Bak: “Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde ilk kez kurultay ile genel başkanını değiştirdi. Kurultay öncesinde tabanda çok büyük istek vardı, bunu görmemek ya da bunu görerek hala devam etmek gibi düşünenleri anlamak mümkün değildi. Ben ilk kez sahaya inmedim, 25 yıldır siyaset yapıyorum, siyasetin içindeyim. Bir değişimin kaçınılmaz olduğunu zaten görüyordum. Genel Seçim’in ardından yılmıştık vardı, moral bozukluğu vardı. Bu sürecin ardından Özgür Bey (Özel) Genel Başkanımız şuanda. Daha sosyal demokrat, genç ve partinin içinden gelen birisi. Partinin her aşamasını iyi bilen birisi, bence bundan sonra Özgür Başkanın Genel Başkanlığında ilk genel seçimlerde bir ivme yakalayacağımızı düşünüyorum.”

ORTAK GÖRÜŞ DEĞİŞİMDEN YANAYDI!

“Kurultay öncesinde biz 15-20 gün önce Ankara’ya gittik geldik, toplantılar yaptık. İl başkanları ile Özgür Başkanımızın da katılımıyla süreci nasıl yöneteceğimize, kurultayda nelere dikkat edeceğimize dair bir sürü şeyin planlamasını hep birlikte yaptık. Ben zaten yeni seçilmiş bir İl Başkanıydım, 21 günlük süre içerisinde yeni olmama rağmen İl Başkanı olarak yönetici olmanın avantajını orada kullandık. Kurultayda Trabzon’un temsiliyeti çok önemliydi, çünkü Ekrem İmamoğlu bu sürece çok destek veriyordu. Bu bizim için çok önemli bir şeydi. Yani biz burada değişim sürecini başlatılan illerden biri olduk, sürecin bayraktarlığını yapan illerden olduk. Kurultay günü de salon hakimiyetinin değişimcilerden yana olduğunu gördük. Orayı dolduran insanların delege olsun ya da olmasın çoğu kişinin ortak görüşü değişimin olması gerektiği yönünde idi.”

CHP’NİN KAYIP OYLARI GERİ GELECEKTİR

“Kurultayın ardından bugün geldiğimiz noktada CHP bana göre geçen seçimlerdeki kaybını toparlayacaktır. 14-28 Mayıs’tan sonra CHP’de yaşanan travmanın sonucunun aksine dönüşeceğine ve rüzgarı tersine çevireceğimize inanıyorum. Yani CHP’nin kaybı bence geri gelmiştir. Artık sahaya çıktığımızda insanlara güzel şeyler söyleyebiliriz, onları motive edebiliriz ve güveni tekrar kazanabiliriz. Kurultaydaki değişim rüzgarı bize bu imkanı da tanımıştır. Dolayısıyla genel olarak çok güzel bir kurultay süreci geçirdik, ve istediğimiz güzel sonucu aldık.”

BİZİM ADAYIMIZ ALİ TÜREN ÖZTÜRK’TÜ

“Parti Meclisi’nde Trabzon’un adayı Ali Türen Öztürk’tü. Biz herkese Parti Meclisi Adaylığı için müracaat etmek isteyenler etsin dedik. 12 kişi aday oldu ve ilçelerden kimi önerirsiniz diye isimler istedik ve bu isimlerden Ali Türen Öztürk ortak karar ile aday oldu. Ben, Ahmet Bey (Kaya) ile de görüştüm, aday olmak istiyor musun diye sordum. Kendisi de ‘Aday olmayacağım.’ dedi. Hatta son akşam bile bir araya geldik, ‘Ali abiye destek vereceğiz.’ diye konuştu. Daha sonra salona Özgür Bey’in listesi geldi, o listede Ahmet Kaya’nın ismi vardı. Ahmet Kaya ile görüştüm ve bu durumu sordum.  Ahmet Kaya bana, “Benim de haberim yok başkanım.’ dedi.  Ben de kendisine Trabzon’un bir adayı olduğunu ve bu durumun Trabzon’u sıkıntıya sokacağını ifade ettim. Bana, ‘Başkanım ben kimseye bir şey söylemedim. Ben şimdi nasıl oradan çıkayım. Yapacak bir şey yok.’ dedi. Dolayısıyla iki liste oluştu İl Başkanlarının yaptığı liste ve Özgür Bey’in listesi. Sonuçta Ali Türen Öztürk 264 oy aldı, Ahmet Kaya 194 oy aldı. İki ismin aldığı oylar topladığında biz Parti Meclisi’ne girebilirdik. Ancak oylar ikiye bölündü. Örgütün temsiliyeti açısından Parti Meclisi önemliydi, bu konuda bir eksiğimiz oldu.”

BUGÜNLERİ İMAMOĞLU SAYESİNDE KONUŞUYORUZ

“Ekrem İmamoğlu bizim için çok değerli bir isim.  İstanbul seçimlerine müdahil olması ile birlikte, kendilerinin desteklediği adayın kazanması ile bugün bunları konuşuyoruz. Bugün durum biraz da İstanbul sayesinde bu kadar net. Şunu da diyebilirim ki İstanbul’da 196 delegenin 180’i değişimden yana oy kullanmıştır. Hakikaten Ekrem Bey bu sürecin birinci aktörüdür bu kadar net.”

İTTİFAK YENİDEN OLMAK ZORUNDA

“Bence ittifak yeniden olmak zorunda. Geçen seçim bizim içerisinde bulunduğumuz ittifakta olan partilerin şunu bilmesi lazım ki, mevcut oylar halen bize kendi bölgemizde sonuca taşımıyorsa başka bir çare aramanın gereği yok. Siyaseten karşılığı olmayan açıklamaların hiç gereği yok, ittifak olmak zorunda. Bugün biz Trabzon’da İYİ Parti, Saadet Partisi gibi partilerle birlikte belki 8-10 ilçeyi alma potansiyeli taşıyoruz ama tek girdiğimizde durum böyle olmaz. Kesinlikle ittifak olmak zorunda. Özgür Başkanımızın artık süreci yönetmesi gerekmekte ve yeniden oturulup bir an önce ittifak çalışmalarına başlanılacağına inanıyorum.”

İLÇELERDE DOĞRU PLANLAMA OLMALI

“Yeniden ittifak olursa Trabzon’da ilçeler farklı farklı dengeler üzerine kurulmalı. Burada örnek veriyorum nasıl Yomra İYİ Parti ile kazanılmışsa, Beşikdüzü CHP ile kazanılmışsa yine bu anlayışla  hareket edilmeli. İlçeler tek tek değerlendirilmeli ve hangi partinin potansiyeli varsa oraya yönelmek lazım. İlçelerde farklı dengeler tutularak, doğru planlama yapmak lazım. Başarı hangi ilçede en doğru sonucu verecekse, oluşumu o yönde değerlendirmemiz lazım. Burada adaylar da önemli olacaktır, o ilçenin seçmen yapısı da önemli olacaktır. Trabzon’da en doğru sonucu alabilecek ittifak yapısının oluşması gerekmektedir.”

ORTAHİSAR ÖNCELİĞİMİZ

“Trabzon’da Ortahisar tabii ki bizim için alabileceğimiz ilçelerin başında geliyor. Şuanda isim telaffuz etmeyeyim ama birkaç isim ile çalışmalarımız var. Ortahisar bizim için öncelikli bir ilçe. Biz tüm dengeleri göz önünde bulunduracağız. Bir önceki seçimde yaşanan farklı kırılmaların önünü kesmemiz gerekiyor. Aday adaylarımız arasında banko isimler de var, sürpriz isimler de var. Trabzon’da yerel seçimlerde ya da genel seçimlerde dışarıdan gelen isimlerin çok katkı vermediğine inananlardan biriyim. Öncelikli hedefimiz adayların Trabzonlu olmasından yana olacak. Adayımız sokağı bilecek, köyü bilecek, esnafı tanıyacak isimler olması lazım. Dışarıdan gelen isimler çok katkı vermiyor, bunu net yaşamış biriyim. Ben 25 yıllık deneyimim ile bunu söylüyorum, öncelikli hedefimiz Trabzonlu ve örgüt içinden gelen isimler olacak. O dengeyi bilen isimler olacak. Sahaya çıktığımız zaman ben onu vatandaşa tanıştırmamış olacağım, vatandaş zaten adayımızı tanıyor olacak. Bu isimler ile yola çıkmalıyız.”

VOLKAN ABİ BAŞ TACIMIZDIR

“Volkan Abi (Canalioğlu) bizim için çok kıymetli. Biz halen sokakta Volkan Abi’nin ismini duyuyoruz, tartışmaya gerek yok. Bu süreçte mutlaka kendisine gidip neler düşünüyorsun diye soracağız, bilgisine ve düşüncelerine ihtiyacımız olacak. Eğer görev alma gibi bir talebi olursa bizim baş tacımızdır.”

AHMET KAYA’NIN YERİNDE OLSAM ÇOKTAN ÇALIŞIRDIM

“Ortahisar Belediye Başkanlığı Adaylığı için Ahmet Kaya’nın ismini sokakta çok duyuyorum, bu iyiden iyiye dillendiriliyor. Ben Ahmet Kaya’nın yerinde olsam şuana kadar orası için planlamamı çoktan yapar, çalışmaya da başlardım. Orası için çalışırdım şuanda. Böyle bir talep var ve şehri de iyi bilen birisi, yıpranmamış da bir yüz. Ahmet Bey siyasette eskidir ama idarecilik bağlamında henüz karşılığı olan yıpranmamış bir insandır.”

Ahmet Metin Genç Kıbrıs'a gitti Ahmet Metin Genç Kıbrıs'a gitti

SUİÇMEZ NASIL TELAFİ EDECEK MERAK EDİYORUM

“Biz Trabzon’da Kurultay için değişimden yana karar verdik. Sibel Hanım (Suiçmez) burada kurultay delegeleri ile toplantı yaptı, herkes değişimden yana tavrını net şekilde ortaya koydu. Sibel Hanım Trabzon’da henüz karar vermediğini söyledi ama Ankara’da Genel Merkez’e destek verdiğini televizyondaki görüntülerinden izledik. Beni aramış ulaşamamış. Biz örgütün talebi ile hareket ediyoruz, o kendi kararı ile hareket ediyor. Dolayısıyla onun kararını da çok eleştirmiyorum ama örgütle aynı kararda olmamak onun için handikap olduğunu düşünüyorum. Kendisine kırgınlığım olmaz ancak Sibel Hanım’ın bu durumu nasıl telafi edeceğini merak ediyorum. Yani örgütle buluşmalara gittiğinde bu durum ona sorulacaktır, o anlamda diyorum. Sokağa çıktığı zaman ona bu tepki gelecektir. Onu sokakta kendi test edecek. Çünkü örgüt ile aynı kararda olmamak zor bir durumdur. Bu kararı almak da zordur.”

İKTİDAR BÜTÜN BAŞKANLARINI DEĞİŞTİRMELİ

“İşin doğrusunu arıyorsanız, belediyelerde öne çıkan bir isim yok. Trabzon için söylüyorum bunu. Ekstra işler yapan yok. Trabzon yatırım almakta çok zorlanıyor bu net. İlçelerimiz için proje üretilmiyor, proje üretemezseniz yatırım alamazsınız ki. Hangi ilçe hangi projeyi yapmış da istihdam almış, ne yapılmış ben buna bakarım. Bence Cumhur İttifakı bütün belediye başkanlarını değiştirmeli.
İktidar partisi olmanın, kimi koyarsak kazanırız mantığının sıkıntısını yaşıyoruz. Mevcut belediye başkanlarının hiç birini iktidar göstermemesi lazım.”

RAYLI SİSTEM SEÇİM HİKAYESİDİR

“Hafif Raylı Sistem ile ilgili halen hikaye yazılıyor. Ben bunu hayal olarak görüyorum. Yılardan beri bu var. Her yerel seçim için bu vaat kullanıldı. Şimdi 2023’de de aynı vaat kullanılıyor. Baktığınız zaman 15 yıldır bu hikaye hayat bulmadı. Şimdi de projeyi bakanlığa devretmişler, bunu bir müjde gibi halka sunmaya çalışıyorlar. Ben o zaman da söyledim, madem bunu yapacaksınız doğuda Of’tan batıda Beşikdüzü’ne kadar yapın. Buralarda teknik üniversitelerimiz var, öğrencilerimiz de faydalansın. Ben projenin çok da yapılacağına inanmıyorum, halen siyaset ve seçim propagandası olarak dile getirildiğini düşünüyorum.”

Kaynak: Selahattin Özcan - Karadenizde Sonnokta