Başkan Kaya, Atatürk’ün vasiyetini anlatan sözün yerinde olmamasına tepki gösterdi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Büyük Önder Atatürk’ün Trabzon’a son gelişinde vasiyetini yazdığı 11 Haziran 1937 tarihinin yıl dönümünü için gittiği Atatürk Köşkü’nde, Vasiyet Odası'ndan Atatürk’ün sözlerinin kaldırıldığını gördü. Başkan Kaya, “O sözün burada olmaması büyük bir eksikliktir. O söz kaldırılamaz. Köşk açık, restorasyon bitmiş, o söz yoksa eğer gerçekten bu skandaldır” diyerek tepki gösterdi ve sözün bir an önce yerine yazılması gerektiğini söyledi.  

SAYGISIZLIKTIR

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, milletvekilliği döneminde Köşk’ün Vasiyet Odası’nda bulunan Ulu Önder Atatürk’ün, “Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekle ferahlık duyacağım. İnsanın serveti, kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha çok şeyler vermek istiyorum” sözlerinin kaldırıldığını fark etti ve yapılan eylemin çok büyük bir saygısızlık olduğunu dile getirdi. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ RESTORASYONU GEREKÇE GÖSTERDİ

Başkan Ekim karne sevincine ortak oldu Başkan Ekim karne sevincine ortak oldu

Bu anlamlı sözün bir an önce Vasiyet Odası’ndaki yerine konulması çağrısında bulunan Başkan Kaya’nın tepkisi üzerine Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, restorasyon çalışmaları gerekçe gösterilerek, “Çalışma sonunda sözün bulunduğu levha yerine konacak” denildi. 

RESTORASYON BİTTİ, SÖZ YERİNE KONULMADI 

Büyük Önder Atatürk’ün vasiyetini yazdığı 11 Haziran 1937 tarihinin 87. yıldönümü nedeniyle restorasyonu tamamlanan Atatürk Köşkü’nü ziyaret eden Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Vasiyet Odası’nda o meşhur sözün yer almadığını gördü.

O SÖZ YOKSA EĞER, GERÇEKTEN BU SKANDALDIR

Verilen sözün tutulmadığını ve bu durumun skandal olduğunu kaydeden Başkan Kaya, “Burası Büyük Önder Atatürk’ümüzün malvarlığını Türk Milleti’ne bağışladığı yerdir. Bu köşkü özel kılan, önemli kılan budur. O sözün burada olmaması büyük bir eksikliktir. O söz kaldırılamaz. Köşk açık, restorasyon bitmiş, o söz yoksa eğer gerçekten bu skandaldır. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımızla ivedi olarak bu meseleyi görüşelim. Böyle bir şey olmaz. ‘Vasiyet Odası’ diyoruz, vasiyete ilişkin o söz buradan kaldırılmış. Olacak iş değil” diyerek tepki gösterdi. 

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Konuyu bugünkü Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2. oturumunda gündeme getiren Başkan Kaya, “Dün, Büyük Önder Atatürk’ün Vasiyetnamesinin 87. yılı nedeniyle, malvarlığını Türk Milleti’ne bağışladığı Atatürk Köşkümüze gitmiştim. Türkiye’de hatta Trabzon’da yaşayan birçok insanımız bu büyük olayı bilmiyor. Orayı özel kılan esas mesele Ata’mızın yüce gönüllülük örneği göstererek bütün malvarlığını Türk milletine bağışladığı yer olmasıdır. Bu bağışı yaparken çok önemli altın değerinde sözler söylemiştir. Fakat Köşkü ziyaretimizde gördük ki Vasiyet Odası tabelası orada var ama Ata’mızın bu sözlerini içeren yazı oradan kaldırılmış. Bu önemli bir eksikliktir. Dikkatsizlik midir, özensizlik midir, ya da başka bir şey var mıdır? Bu konuya hassasiyet göstermenizi istiyorum. Vasiyet Odası’nda o sözlerin olmaması çok büyük bir eksikliktir” dedi. 

EKSİKLİK VARSA GİDERİRİZ 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Başkan Kaya’nın hassasiyeti ile ilgili şu cevabı verdi: “Köşkle ilgili biliyorsunuz çok güzel bir restorasyon çalışması yapıldı, geçen yıl Cumhuriyet’imizin 100. Yılında güzel bir program yaptık. Bu konuyu doğrudan bana iletebilirsiniz, meclisimizin gündemi değil ama eksiklik varsa onu da orada gideririz.”

Editör: Sonnur Örnek