Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde Beşikdağ Teleferik tesisi ile ilgili belediyeye açılan dava istinaftan döndü. Haksız fesih gerekçesiyle mahkemeye verilen Beşikdüzü Belediyesi davayı kazandı.

Ak Parti döneminde yaptırılan ancak yatırımcı sorunu nedeniyle uzun süre atıl kalan Beşikdağ Teleferik tesisini 25 milyon Euro’luk yatırım taahhüdüyle alan firmanın sözleşmesi feshedilmişti. 2020 yılın ekim ayında feshedilen sözleşmenin ardında 2023 yılında farklı bir firmaya 24 yıllığına verilmişti. Sözleşmenin haksız olarak feshedildiğini savunan firma belediyeyi mahkemeye vermiş yerel mahkeme belediye aleyhinde karar almıştı. Konuyu istinafa taşıyan belediye için karar lehine döndü. Konuya ilişkin Beşikdüzü Belediye Başkanı Cahit Erdem ise “Beşikdüzü’nün makus kaderi değişecek. Hukuki olarak belediyemiz aleyhinde açılan bazı davaları kazanmaya başladık. Her şey daha güzel olacak.” ifadelerini kullandı.

“OTEL OLMADAN TELEFERİK ANLAMSIZ”

Teleferik meselesinin çözüme kavuşmasının ardından otel olmadan teleferiğin anlamsız olduğunu savunan ilçe yetkilileri mahkeme kararıyla iptal olan otel projesinin ilçeye kazandırılmasını istiyor. Al Ajaji firmasının 15 dönümlük yerde 8 kata izin verilen imar izninin 35 kata çıkarılan otel projesi bir önceki belediye başkanı döneminde mahkemeye taşınmıştı. 5 yılda bitirilmesi gereken otel projesinin kat sayısına karşı çıkılmış daha makul seviyeye çekilmek istenmişti. Mahkemeye taşınan konu ile ilgili satış kararı bozulmuştu. Temeli atılan inşaat alanı ise yeniden belediyeye devredilmişti.

Muhammet Erkan: Trabzon'da emeklinin yaşaması artık imkansız Muhammet Erkan: Trabzon'da emeklinin yaşaması artık imkansız