Trabzon’un Ortahisar ilçesi merkez caddelerinde Sokak Sağlıklaştırması kapsamında yapılan cephe yenileme çalışması eleştirildi. Ne yapılırsa yapılsın beğenilmeyen çalışmalara yeni bir eleştiri daha eklendi.

Bakan Uraloğlu  belediye başkanlarıyla toplantı yaptı Bakan Uraloğlu belediye başkanlarıyla toplantı yaptı

DIŞ CEPHELER KÖTÜ DURUYOR!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi haziran ayı meclis toplantısında konuyu gündeme getiren CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, “Maraş Caddesi’ndeki cephe sağlıklaştırmayla ilgili. Birkaç tane bina var. Çok kötü duruyor. Özellikle Demelli Kuyumcular Çarşısı dış cephesinde düz sıva üzerine boyama yapılmış. Renk olarak da uyumsuz. Neye göre yapıldı bu projeler? Yarısı vatandaştan alınıyordu. Vatandaşın kendi katılımı da var mı? Acaba bunun için mi yapılmadı? Ya da tasarımda bir hata mı var?” şeklinde sordu.

VATANDAŞ TALEP ETTİ

Açıklama yapan Fen İşleri Daire Başkanı Murat Öztürk ise “Maraş Caddesi projesi anıtlar kurulu, ilgili meslek odaları ve STK’lar ile birlikte renklerinin onaylandığı bir proje. Vatandaşlarla yüzde 50, yüzde 50 şeklinde kararımız var. Kuyumcular Caddesi’nde de karar cephenin bordo olması yönündeydi. Başkan Zorluoğlu geldi, oradaki vatandaş tarafından da uygun görüldü. Vatandaşların talebi doğrultusunda süreç yürütüldü.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Estetik komisyonu şartı var mı?” diye sordu. Öztürk ise “Maraş Caddesi’nde süreç şöyle yürüdü. Maraş’ta 3 tane tarihi binamız var. Onların koruma sınırına giren yaklaşık 8-10 binamız var. Onla ve diğer binalarla ilgili Estetik Kurulu bütüncül olarak değerlendirdi.” dedi.

YAYLA EVLERİ GİBİ…

Burada söz alan Zorlu, “Bir hareket yok Başkanım. Çok sade ve düz.. Yaylada bir ev yapmışsınız gibi. Bir dokunuş olabilirdi. Vatandaş sarı-lacivert isteseydi öyle mi yapılacaktı?” diye sordu. Başkan Genç, “Bordo önemli bir renktir bizim için. Yine bir baktıralım. Siluet önemli bizim için” dedi.

Editör: Rabia Mollaoğlu