Trabzon Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında gündeme gelen kredi konusunda Başkan Ahmet Metin Genç Büyükşehir’in borcunun toplamda 3,5 milyar TL olduğunu İller Bankasından ise 100 milyon TL kredi aldıklarını açıkladı. 

ÜCRETLERİNİ BEKLEYEN MÜTEAHHİTLER VAR

CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, “Gündemimizde gördüğümüz gibi TİSKİ’ye aşağı yukarı 4 tane borçlanma, kredi alması için yetki verilmesini müzakere edeceğiz. Daha önce sizlere yetki verdiğimiz kredi konusunda nasıl gelişme olduğunu öğrenmek isteriz. İsmini vermekten çekinen arkadaşlar var. Size iş yapan müteahhitler var. Büyük sıkıntı içindeler. Araç makine aparatlarını satarak borçlarını ödemek zorunda kalıyorlar. İller bankasından geçmişten gelen bir çok alacağı var. Resmiyete baktığınızda hak edişlerini göremiyorsunuz çünkü hak ediş yapmaktan çekinir haldeler. Sadece KDV ödemek zorunda kalacakları için bundan imtina ediyorlar.  Bu krediler çekildi mi, çekilmedi mi? Nasıl çözüm buldunuz. “ diye sordu. 

“MAKAMA ŞİKAYET ETMEK İÇİN GELMEDİK”

BAŞKAN GENÇ: 15 TEMMUZ MİLATTIR BAŞKAN GENÇ: 15 TEMMUZ MİLATTIR

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Cüneyt Bey’in sorduğu soru önemli. Borcumuz var. Ama bundan müşteki değiliz. Bu borçları ödemek, yönetmek, borç yönetimini sürdürmek için vatandaşımız bize görev verdi. Bizim de 3,5 milyara yakın borcumuz var. Ama bu borcu kısa vadelisini de orta vadelisini de uzun vadelisini de çözmek üzere bu makamlara geldik. Bundan şikayet etmek için gelmedik. Sizlerin de iradesiyle beraber özellikle krediler noktasında bir karar aldık. Aldığımız kararlar uygun kredi tahsilatı olamadı. Aldığımız kararların toplamı 420 milyondu. 100 milyon kredi aldık. 50 milyon TL TİSKİ’ye 50 milyon TL de Büyükşehire aldık. Aldığımız bu kararların taleplerini yineleyeceğiz. Bir kısım arkadaşlarımızla da ürettiğimiz kaynak arayışları var.” şeklinde açıklama yaptı. 

Editör: Rabia Mollaoğlu