Özel gereksinimli bireylerin doğanın tedavi edici etkisinden yararlanarak çalışabilecekleri bir yaşam alanı oluşturmak ve sosyal hayata adapte olmalarını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen En Mutlu Köy Projesi, yapılacak bazı düzenlemelerle daha işlevsel hale getirilecek.

Ortahisar Belediyesi tarafından Geçit Mahallesi'ndeki 11 bin 500 metrekarelik alanda kurulan "En Mutlu Köy Projesi içerisinde 4 adet sera, 1 adet tavuk kümesi, ahşap, dokuma, tekstil ve pastacılık atölyeleri yer alıyor. Proje kapsamında ziraat mühendisleri, sera görevlisi, usta öğretici, özel eğitim hocaları ve güvenlikten oluşan 37 personelin 19’u otizmli, zihinsel, görme ve işitme engelli özel gereksinimli bireylerden oluşuyor. Ortahisar Belediyesi’ne ait servislerle geldikleri köyde el becerilerine göre branşlara ayrılan özel bireyler, mesai bitimine kadar ziraat mühendisleri ve usta öğreticiler eşliğinde çalışıyor.

BAŞKAN KAYA, EN MUTLU KÖYDE İNCELEMELERDE BULUNDU

En Mutlu Köy’ü ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi alan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, yapılacak bazı düzenlemelerle En Mutlu Köy’ün daha işlevsel hale getirileceğini söyledi.
Proje bünyesinde yer alan 4 adet sera ile 5 adet atölyede istihdam edilen özel bireylerle tanışan Başkan Kaya, projenin peyzaj, havalandırma ve tapu sorununun hızlı bir şekilde halledilerek daha işlevsel hale getirileceğine vurgu yaptı, seraların sağlamlaştırılarak üretilen ürünlerin markalaştırılması için çalışma yürütüleceğini ifade etti. 

“SERALARIMIZI TOPRAKSIZ TARIMSAL ÜRETİM İÇİN AKTİF HALE GETİRECEĞİZ”

Çeri domates, tohumluk fide ve marul üretilen seraların şu anda bakıma alındığını belirten Başkan Kaya, projenin rantabl hale getirilerek daha fazla özel gereksinimli bireye istihdam alanı oluşturulması için çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü söyledi. 
Başkan Kaya, “En Mutlu Köy’ü üretim kapasitesini artırarak hızlı bir şekilde markalaşma yoluna gideceğiz. Dört adet seramızdaki eksiklikleri tamamlayarak seralarımızı topraksız tarımsal üretim için aktif hale getireceğiz.” dedi.

“ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER UZMAN PERSONEL EŞLİĞİNDE ÇALIŞIYOR”

‘En Mutlu Köy’de özel gereksinimli bireylerin mutlu ve huzurlu olması için gayret ettiklerini kaydeden Kaya, “Ziraat mühendisleri, sera görevlimiz, usta öğreticilerimiz, özel eğitim hocalarımız, güvenliğimiz olmak üzere toplamda 37 personelin 19'u, otizmli, zihinsel, görme ve işitme engelli özel gereksinimli bireylerden oluşuyor. Özel gereksinimli bireyler saat 08.00'de belediye önünde toplanıp 09.00'da işbaşı yapıyor. Görev tanımı yaptıklarımızın bir kısmı tarımsal üretimle ilgileniyor, kümeste günlük kontroller, yemleme, yumurta toplama gibi işlemler yapılıyor. Özel gereksinimli bireylere çalıştıkları her aşamada uzman personelimiz eşlik ediyor” şeklinde konuştu. 

“DOĞAL ORTAMDA ÇALIŞARAK REHABİLİTE OLUYORLAR”

Kaya, proje kapsamında istihdam sağladıkları özel gereksinimli bireylere sosyal ve psikolojik anlamda destek de verdiklerine dikkati çekerek, “Çalışanlarımız hem doğal ortamda çalışıyor hem de para kazanıyor. Domates ve marul üretim ve hasat dönemleri onların rehabilitasyonuna katkı sağlıyor. Çalışanlarımızın kendilerini mutlu ve iyi hissetmelerini çok önemsiyoruz." diye konuştu.

“ÜRETİM FAALİYETLERİNİ DAHA DA ÇEŞİTLENDİRMEYİ PLANLIYORUZ”

Türk Birliği'ne doğru Türk Birliği'ne doğru

İlerleyen süreçte süs bitkisi, tohumluk fide ve istiridye mantarı da yetiştirmeyi planladıklarını belirten Kaya, "Tavuk kümesimiz ve üretim atölyelerimiz var. Tavuk kümesimizde 500 adet tavuğumuz var. Günlük olarak 350 yumurta üretimi gerçekleştiriyoruz. İstiridye Mantarı Çadırımız var. Burada da yakın zamanda üretime geçeceğiz. Burası çok fonksiyonlu ama ilerleyen aşamalarda üretim faaliyetlerini daha da çeşitlendirmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“ÜRÜNLER KENT LOKANTASINDA KULLANILACAK”

Seralarda ve atölyelerde üretilen ürünlerin anlaşmalı mağazalara verileceğini ve belediye tarafından kurulacak Kent Lokantası’nda değerlendirileceğini ifade eden Kaya, ilerleyen zamanlarda oluşturulacak satış reyonlarıyla da ürünlerin doğrudan alıcılarla buluşturulacağını sözlerine ekledi.