Uzungöl’de yapımı ertelenen HES projesi Cumhurbaşkanına raporlanmak üzere incelendi. AK Parti heyeti Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turizm merkezi Uzungöl’de HES projesinin yapılacağı bölgeye giderek incelemede bulunuldu.

Çevre Şehircilik Bakan Yardımcılığı'na Ömer Bulut atandı (Ömer Bulut kimdir?) Çevre Şehircilik Bakan Yardımcılığı'na Ömer Bulut atandı (Ömer Bulut kimdir?)

Uzungöl’deki incelemeyi Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili Mustafa Şen, Ak Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu ve Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok yaptı. HES’in yapılacağı dereye giden ekip buradan edinilen raporları Cumhurbaşkanına sunacak. HES’in yapılmasına karşı çıkan Başkan Tok, “Gündem olan bu HES projesinin yerini görelim dediler. Doğaya zararı var mı, yok mu diye. Genel Başkan Yardımcısı bir rapor hazırlayıp Cumhurbaşkanına sunacak. Afet olabilecek yerler var, derede balık türleri var. ÇED raporuyla ilgili de ilgili kurumlarla görüşüyor. Solaklı Vadisi’nde her taraf HES doldu. Boşluk kalmadı. Derelerimizde su kalmadı. 3-5 sene önce olanları iptal ettirdik. Zaten konu Danıştay’da. Süreci bekleyeceğiz.” dedi. Ziyarette vatandaşın görüşünün alınmamasını eleştirilere yönelik Tok, “Burada resmi ziyaret ya da HES toplantısı yapılmadı. Zaten STK’ların görüşü belli. Karşı duruşları var.” dedi.

VATANDAŞ VE STK’LER SÜREÇTEN DIŞLANDI

Uzungöl Çevre Koruma ve Kültür Derneği Başkanı Abdullah Özen, “Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen rapor hazırlamak için Taşkıran Mahallesine geldi. Kahvede bir bardak çay içti. HES’in çıkış noktasıyla Uzungöl’deki giriş noktasına kadar geldiler. Belediye Başkanı, İl Başkanı, İlçe başkanı vardı. Ancak ne bir vatandaş, ne bir muhtar, ne de STK temsilcisi vardı. HES sürecini baştan beri yürüten bizlere hiçbir bilgi verilmedi. Buraya kadar geliyorsunuz,  burada mağdur olacak insanlarla, turizmcilerle bir araya gelmiyorlar, geri dönüyorlar. Bu raporun da çok sağlıklı olacağını düşünmüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: Rabia MOLLAOĞLU