Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Başkanı Kenan KURU, Mardin’ de yapılan toplantıda İstiklal Marşı’mızın okunmaması meclis üyelerinin oylarına sunularak oy birliği ile kabul edilerek okunmaması üzerine açıklamalarda bulundu.

"Sizlerin aracılığıyla Mardin Belediye Meclisince Demokratik Hukuk Devletinde olamayacak isyanla Türk Devletine karşı olduklarını izledik... Bildiğiniz üzere 31 Mart’ ta yapılan yerel yönetimler seçimi ile mazbatalarını alanların yaptıkları Belediye Meclisi toplantıları olmaktadır. Mardin’ de de yapılan toplantıda İstiklal Marşı’mızın okunmaması meclis üyelerinin oylarına sunularak oy birliği ile kabul edilerek okunmamıştır. 

Türk milletinin oylarıyla kabul edilmiş T.C. Anayasa’sındaki niteliklerini Belediye Meclisinin sorgulayabilmek yetkisinin olmadığının bilinmesi halinde;

- Siz neyi oylattırdınız ve oyladınız? 

-Çıkan sonuca göre İstiklal Marşı’nı okutmayıp diğer görüşülecek konulara geçtiniz? Neden?

TÜRKAV olarak ifade etmekteyiz ki; T.C. Anayasal sistem içinde yerini bulan Mardin Belediye Yönetin organları meşru durumuyla olmamıştır. O halde Hukuki olarak görevlerinden uzaklaştırılmaları kaçınılmazdır. 

Mardin Belediye Meclisi istiklal Marşını okumamakla kökü dışarıda olduğunu göstermektedir. Ve Hukuki yaptırım uygulanmasını buradan kamuoyuna açıklıyoruz. Mardin Belediye Başkanı ve Meclisi Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığına ve İstiklal Marşı ile Bayrağına hainlik içinde olarak derhal mazbataları ellerinden alınmalıdır. Alçaktırlar. Şerefsizce bir tutum içindedirler. Çünkü tarihi olaylar devamlı akış halinde olup bir zincirin halkaları gibi, sebep ve sonuç ilişkisi içinde birbirini takip ederler. 

Mardin Belediye meclisinde Türk bayrağına, istiklal marşına karşı durulmuş ve art niyetlerini, kendi felsefelerini kabul ettirme yarışında olduklarını kamuoyu önünde sergilemişlerdir. Mardin’ de oynanmak istenen bu hain ve alçakça anlayışlara karşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti uygar devlet olarak Hukuk içinde önce mazbataları geri alınıp yargı önünde hesap vermeleri önemli olacaktır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu olsun! 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu olsun!

İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif diyor ya;  Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın…  

TÜRKAV olarak ortada olan bu alçakça durumlar ile hukuk tanımazlıkları milletin hizmetinde olan Kamu Çalışanları olarak, şiddetle ve nefretle kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Editör: Sonnur Örnek