Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bugün Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

Bakan Çavuşoğlu’na, KKTC Trabzon Başkonsolosu Erek Çağatay eşlik etti. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Veda Küçük ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Bakan Çavuşoğlu, KKTC ile Trabzon’daki üniversiteler arasında imzalanan protokolün ayrıntılarını açıkladı. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bugün Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyarette bulundu. Trabzon’daki programından çok memnun kaldığını ve mutluluğunu dile getirdiğini belirten Çavuşoğlu, "Biz Trabzon’a 2 sebeple geldik. Hem nezaket ziyaretinde bulunmak, bir de Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ve Trabzon Üniversitesi ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı olarak protokol imzalamak için geldik. Bu protokol KKTC vatandaşı öğrencilerimizin burada kurumsal yapısı oluşmuş üniversitelere gelebilmek adına önünü açmak için protokol imzalamak amacıyla geldik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 23 üniversitesi olan bir ülke. Uluslararasılaşmış bir ülke. Üniversitelerimizde yaklaşık 100 ülkeden öğrenci var. 40’tan fazla ülkeden gelen öğretim görevlimiz var. Karadeniz’deki öğrencilerimizi KKTC’deki üniversitelere davet etmek için geldik. Kendi ülkemizdeki öğrencilerimizin ana karada, yani burada okumasını istiyoruz. Buradaki öğrencilerin de KKTC’ye gelmesini istiyoruz. Karşılıklı öğrenci değişiminin destekçisiyiz. O anlamda Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi ile protokol imzaladık" dedi. 

"KKTC'de ciddi oranda Karadenizli var" 

KTÜ'lü  'genç'lerin mezuniyet coşkusu KTÜ'lü 'genç'lerin mezuniyet coşkusu

Konuşmasına devam eden Çavuşoğlu, "Biz kendi öğrencilerimizin buralara gelmesini istiyoruz. Hem bu durumun önünü açmak, hem de buradaki öğrencileri KKTC’ye davet etmek için geldik. Türkiye’den KKTC'ye 40 binin üzerinde öğrenci geliyor. Karadeniz Bölgesi'nden de ciddi sayı var. KKTC’nin ciddi bir yüzdeliği de Karadeniz Bölgesi'nden. Dolayasıyla orada herkesin bir hemşehrisi, bir akrabası bağı var. Bizim adamız da çok güzel, sıcak bir ortam. Orada çok farklı üniversitelerdeki imkanlar sunulan öğrencilere farklı alanlar açılabiliyor" diye konuştu.