Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek olan BKS Haftası, katılımcıları birbirinden özel panel, konser, tiyatro, spor müsabakaları ve söyleşiler ile buluşturacak.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) bu yıl 2’ncsi düzenlenecek olan Bilim, Kültür, Sanat Haftası 2024 (BKS’24) için geri sayım başladı. 18-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan BKS Haftası’nda, birbirinden önemli isimler, KTÜ’de öğrencilerle buluşacak. Çok özel söyleşiler, konserler, tiyatro gösterileri ve birçok spor etkinliği yapılacak. Öğrenci kulüpleri, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının katılımıyla KTÜ’nün birçok noktasında, gün boyu çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

KTÜ 69. YILINI KUTLAYACAK

BKS’2024, 18 Mayıs 2024 itibariyle Masa Tenisi Müsabakaları, Dart Müsabakaları, 19 Mayıs’ta ise Kort Tenisi Müsabakaları ile başlayacak. Hafta, KTÜ’nün kuruluş günü olan 20 Mayıs 2024 tarihinde, Atatürk ve Gençlik Anıtı önüne çelenk sunumu ile devam edecek. “69. Kuruluş Yıl Dönümü” kutlamaları, Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Programda, kokteyl ile konser etkinliği düzenlenecek ve KTÜ’de 40 yılını dolduran personele plaket takdimi yapılacak. 

ALPER GEZERAVCI GELECEK

Bilimin konuşulacağı haftanın en özel konuğu “Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu” kapsamında bilimsel faaliyetler yürütmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen ve uzayda 22 gün geçiren ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı olacak. Uzay istasyonunda, mikro yer çekimi ortamında 22 gün geçiren Gezeravcı, uzayda yaptığı deneyleri ve yaşadıklarını, BKS’24 Haftası kapsamında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek “Bir Türk'ün Gözünden Uzay Yolculuğu" programında katılımcılara aktaracak.

DEPREM VE GAZZE KONUŞULACAK

BKS’24 etkinlikleri kapsamında, Türkiye’nin deneyimli muhabirlerinden CNN TÜRK Haber Merkezi’nin Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk ve İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Koordinatörü Gazeteci İdris KARDAŞ’ın katılımıyla düzenlenecek olan “6 Şubat Depremi-Gazze Olayları ve Dezenformasyonla Mücadele Paneli” ile deprem bölgesinde yaşananlar, doğrudan anlatım ile panelistlerle buluşturulacak. Yine ulusal medyada ses getiren isimlerin başında gelen Mutlu Ulusoy, “Sunuculuk, Spikerlik ve YouTube” konusu ile ilgili öğrencilerle söyleşi yapacak. 

DOLU DOLU BİR HAFTA GEÇECEK

BKS’24 programı kapsamında; Türkiye’nin en büyük animasyon stüdyosunun kurucusu KTÜ mezunu İsmail Fidan, adeta Dijital Sanat Merkezi olan ISF Studios’un “Başarı Hikâyesi”ni öğrencilere anlatacak. Yine hafta kapsamında; Bisiklet Sürme Etkinliği, Karma Resim Sergisi, Engelsiz Şölen Etkinliği, Tiyatro Etkinliği, Doğal Zekâ Yarışması, 8. KTÜ ve Meslek Tanıtım Fuarı, Uluslararası Öğrenci Buluşması, Eğitsel Oyunlar Yarışmaları gibi birbirinden eğlenceli faaliyetler, katılımcılara eğlenceli anlar sunacak. 

ETKİNLİK TAKVİMİ İÇİN:

Avrasya Basın Yayın Birliği’nden KTÜ’ye Ziyaret Avrasya Basın Yayın Birliği’nden KTÜ’ye Ziyaret

https://www.ktu.edu.tr/bks2024/bks24-bilim-kultur-sanat-spor-haftasi-takvimi