Ortahisar Belediyesi haziran ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Ahmet Kaya yönetiminde toplandı. Ortahisar Belediyesinin 160 milyon TL’lik SGK borcunu ödemek için bankalardan alınmak üzere 80 milyon TL’lik teminat için Orbel’e yetki verirken Orkent şirketine 7,5 milyonluk teminat yetkisi verildi. 

Orbel şirketinin geçmiş yıllardan kaynaklı SGK borcu için şirkete haciz ihbar name gönderildiği, toplam borcun 160 milyon TL olduğu açıklandı. SGK borçlarının taksitlendirilerek ödenmesi için bankalardan 80 milyon TL’lik teminat mektubu alınması için ilgili şirkete yetki verilmesine oy birliğiyle karar verildi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “160 milyon TL’lik SGK borcuna karşılık verilmek üzere 80 milyon TL’lik teminat” dedi.

CHP’li Meclis Üyesi Celal Akaç, konuyla ilgili bilgilendirme yaparak “15 günlük süreçte bankalarla temasımız devam ediyor. Faiz tutarı bir önceki aya göre yükselmiş durumda. Yetki veriyorsunuz da mektup temin etmek için yetkiyle olanaklı olmuyor.  Bankalar alacağına karşılık ikinci bir teminat talepleri oluyor. O da sorun olarak önümüzde duruyor.” dedi.

Orkent Kentsel Dönüşüm Proje Sanayi Aş.'nin geçmiş yıllar kaynaklı asıl borç ile gecikme zammı toplamının 15 milyon olduğu belirtildi. Borcun taksitlendirilmesi ve düzenli ödeme planı oluşturulması için bankalardan 7,5 milyon TL teminat mektubu alınmasına karar verildi.

Trabzon’da meslek odasından sert eleştiri Trabzon’da meslek odasından sert eleştiri

Konuya ilişkin CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, "Orbel'in 160 milyon borcu, Orkent'in de aşağı yukarı 20 milyon gibi borcu var. Bu nedenle teminat mektublarını istiyoruz." dedi.

Editör: Rabia Mollaoğlu