Ortahisar Belediyesi Ak Parti ve MHP’li 15 meclis üyesinin 2024 Gelir Tarifesinde birim fiyatlarına yapılan zammın fazla olduğu gerekçesiyle Trabzon Adliyesi’ne dün itiraz dilekçesi sundu. Bugün meclis toplantısında yaşanan yeni gelişmeyle 2024 Gelir Tarifesinde yapılan değişikliğin yeniden gündeme alınarak komisyona havalesi gerçekleşti. Böylece komisyonda belirlenen yeni fiyatlar AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin de onayına sunulacak. Adliyeye yapılan başvurunun ise geri çekilip çekilmeyeceği komisyon görüşmelerinden sonra belli olacak. Belediye Başkanı Ahmet Kaya ise “Ortak akıl” vurgusu yaptı.

Arsin’de festival için geri sayım başladı Arsin’de festival için geri sayım başladı

2024 GELİR TARİFESİ, YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

Meclis oturumunda gündem dışı olarak 2024 Yılı Gelir Tarifesinde yapılan değişiklerin tekrar görüşülmesine yönelik madde gündeme alınarak tekrar görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün görev alanlarını ilgilendiren kalemlerin ücret tarifelerinin güncellenmesi hakkındaki madde, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan itirazlar göz önüne alınarak tekrar görüşülecek ve Meclis genel kuruluna havale edilecek.

‘ORTAK AKIL’ DEDİK

Konuyla ilgili söz alan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Gelir tarifesi üzerinde sizlerin de bildiği gibi daha önce bir görüşme yapmıştık. Seçildiğimiz ilk günden beri hep ‘ortak akıl’ dedik, mecliste birlik beraberlik, Trabzon menfaatleri, Trabzon insanının mutluluğu, huzuru, mağdur edilmemesi noktasında birlikte müzakere edeceğiz’ dedik. Bu kapsamda bir uygulama yaptık. Birim müdürlerimizle yaptığımız değerlendirmeler ve AK Parti ve MHP’li arkadaşlarımızla yaptığımız müzakereler sonucunda, bir inisiyatif alarak değerlendirme yapmıştık.

VATANDAŞLARIN DİLEKÇELERİ ULAŞTI

Dün tarafımıza vatandaşlarımız tarafından bir dilekçe ulaştı. Değerlendirdik. ‘Arkadaşlarımızla bir konuşalım, yeniden Meclis’te ortak aklı hakim kılalım ve birlikteliğin gücünden faydalanalım’ düşüncesiyle, bu meselenin tekrar Meclisimize gelmesini ve ortak akılla bir çözümün üretilmesini istedik. Bu anlamda da gündem dışı olarak bu madde Meclise gelmiştir. Konuya ilişkin bir değerlendirme yapalım, ondan sonra da hep birlikte bu konuda bir karar verip, o kararı birlikte uygulamaya geçirelim” şeklinde konuştu.

MAHKEMEYE BAŞVURMAK ZORUNDA KALDIK

AK Parti Grup Başkanvekili Zeki Kavanoz, “Ortak akılı çalıştırma talebindeydik. Komisyon görüşmelerinde Cüneyt Bey’de aynı fikirdeydi. Rakamlar gerçekten yüksekti. 1 aylık süre zarfında inşaatla uğraşan birçok arkadaşım var. Bize konuyla ilgili tepkiler gelince husus üzerinde durmak istemezdik. Mahkemeye başvurmak zorunda kaldık. Yeni fiyatları belirleyeceğimiz kararı aldık. Fiyatların mecliste görüşülüp karara bağlanması hususunda gereğinin yapılacağını söylemek istiyorum.” dedi.

30-40 MİLYONLUK AÇIK OLUŞACAKTI

Kınalı, “Siyasi hayatımda ve mesleğimde şirket sahibi olmama rağmen kimseyi mahkemeye vermeyen bir şahsım. Sizden uzlaşalım diye beklentim vardı. Yürütmeyi durdurma kararı alınınca zararı kim verecekti. Belediye bütçesinde 30-40 milyonluk açık oluşacaktı. Eski birim fiyatlarına dönecektiniz. Bundan yana değiliz.” diye konuştu.

Editör: Rabia Mollaoğlu