TUAP yetersiz, Raylı Sistem Projesi bilimsel değil TUAP yetersiz, Raylı Sistem Projesi bilimsel değil

Ortahisar Belediyesinin satışa çıkardığı 3 arsaya Ak Partili Meclis Üyesi Ufuk Hoş itiraz etti.

Ortahisar Belediyesi haziran ayı meclis toplantısının ilk birleşiminde gündeme gelen arsa satışları ile ilgili açıklama yapan Ak Partili Meclis Üyesi Ufuk Hoş, Çağlayan ve Gözalan mahallelerindeki arsa satışıyla ilgili “Çağlayan’daki arsanın satışı doğru değildir. Şerh koyuyorum. Satışa çıkarılırsa dava açacağım. Gözalan’daki satışı onaylanan parselin üzerinden imar planında demiryolu hattı geçiyor” dedi.

HOŞ: SATIŞA ÇIKARILIRSA DAVA AÇACAĞIM

AK Partili Ortahisar Belediyesi Meclis Üyesi Ufuk Hoş, “Algı ve şikâyet üzerine belediyecilik yürütülüyor. Her şeyi eleştirel bazda söylemeniz doğru değil. Arsa satış ilanı ile ilgili çok eleştirildik. Ürettiğiniz arsayı satabilirsiniz. Orkent, gayrimenkul değerlendirme şirketidir. İmar satışı, parsel satışı meclisin gündemine geldiğinde bunu komisyona havale etmek en iyisi. İmarın hukuki açısından satışı değerlendirilir. Çağlayan’da bir arsa satışı olacak. O arsa bu mecliste oluşturuldu. Kapalı spor sahası arsası orası terminal değil. Kapalı spor sahası artı yeşil alanın birleştirilerek ticaret, konut yapılıp Çağlayan Kentsel Dönüşüme benzer alan yapılmak üzere arsa haline getirildi. Buranın satışı sizin Çağlayan Kentsel Dönüşümü yapmayacağınız anlamına gelir. Çağlayan Kentsel Dönüşüme başlayacağınızı söylediniz. Tapu hukuku açısından hiçbir yerleri yok. Orada oturan vatandaşlar ispatlayamıyor kendisinim yeri olduğunu. Çok eski bir yapı.. Buradaki insanların yerinde dönüşümü sağlamak amacıyla Çağlayan’ı terk etmemeleri ve bir daire satın alma mecburiyetleriyle karşı karşıya kalmamak için 1+1, 2+1 sosyal konut yapmak için şartlı arsa haline getirilmiş bir yerdir orası. Satışı doğru değildir. Şerh koyuyorum. Satışa çıkarılırsa dava açacağım. Bir önceki imar durumuna baktığımızda rezerv alanıdır. İmar planı üzerinde kanunidir ancak hukuki değildir. Çağlayan’da caminin arkasında işçi blokları vardır. Tapu işlemleri yapılamıyor. İşçi blokları 1900’lü yıllardan kalan yapılar. Burada yaşayanlar Çağlayanlı. Mülkiyet hukuku oluşmamış. Onlara kentsel dönüşüm yasası gereği cüzi kira bedeliyle kentsel dönüşüm dışında sosyal alanda yapı vermek amacıyla.. 60-70 hak sahibi var. Küçük yapılarda yaşıyorlar.” ifadelerine yer verdi.

SATIŞI ONAYLANAN PARSELDEN DEMİRYOLU HATTI GEÇİYOR

Hoş, “İkinci olarak Gözalan Mahallesi’ndeki bir parselin satışı onaylanmış. Bu parselin üzerinden demiryolu geçiyor. Demiryolunun tam üzerinden tekabül ediyor. Bu parselin satışı imar açısından doğru değildir. Çünkü siz kusurlu arsanın satışına çıkıyorsunuz. Üzerinde şerh var. Demiryolu hattı gerçek değildir. İmar planına baktığınızda üzerinde şerh olduğunu görürsünüz.” dedi. Hoş, üçüncü olarak Tos Mahallesi’ndeki satışa çıkarılan arsaya itiraz etti.

ZORLU: YENİ REZERV ALANI OLUŞTURURUZ

CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, “Çağlayan konusu sonradan gelişti. Rezerv alan olarak bize bildirilmemişti. Yeni rezerv alanı oluştururuz. Biz onu ihaleye çıktık.” dedi.

KAYA: DEMİRYOLU TARTIŞMALI BİR KONU

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya ise, “Bir arsa satışıyla ilgili demiryolu hattı geçiyor dediniz. Demiryolu çok tartışmalı bir konu. Milletvekili olduğum dönemden biliyorum. Müjdeli sunulup beklentilerin yaratıldığı ancak halen bir metre rayın döşenmediği hatta güzergâh planlamasının tamamlanmadığı gerçekten bahsediyoruz. Ben de diyorum birçok arsa satılmış, burası niye satılamamış? Satılabilir olsaydı, satardık diyorsunuz. Ona bir bakalım.” şeklinde konuştu.

Editör: Rabia Mollaoğlu