Ortahisar Belediye Meclisi yeni dönemde  ilk toplantısının ikinci oturumuna başladı. Meclis Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya yönetiminde yapıldı.

Hareketli başlayan mecliste gündem dışı makam odasından kaldırılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tablosu ve bina cephesinden kaldırılan Gazze pankartı tartışıldı.

Ak parti grup başkan Vekili Zeki Kavanoz, gündem dışı söz alarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resminin başkan makam odasından kaldırılmasıyla ilgili tartışmaları sürdürerek “CHP Genel Başkanı olan 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayarı’nda partili Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı hepimizin bildiği, kayıtsız kabul ettiği yönetim tarzı olmuştur. Yine aynı demokrasinin halkın iradesine sunduğu referandumla seçilen Cumhurbaşkanının resminin olması zorunluluğu getirildi.  Bugüne geldiğimizde ne gariptir ki 31 Mart seçimlerinden sonra halkın iradesiyle Ortahisar Belediye Başkanı seçilen Ahmet Kaya, 2017 yılında tecelli eden halkın iradesini yok hükmünde saymış, siyasete bombasını belediyedeki makam odasının tam ortasına atarak onu bugünkü cumhurbaşkanımızın resmini makamındaki duvardan kaldırtmıştır. Her hangi bir vatandaşımız çıkıp Ahmet kaya belediye başkanı seçilmiş olabilir ama ben kabul etmiyorum derse hangi demokrasinin iradesine sığar? Sizi başkanlığa seçen halk bunun hesabını sizlere sorar.” şeklinde konuştu.

KALDIRILMASI İÇİN TALİMATIMIZ OLMADI

Konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Kaya, “Kurumumuzda Cumhurbaşkanının resmî vardır. Kaldırılmasına ilişkin hiçbir talimatımız olmamıştır. İsteyen istediği yere cumhurbaşkanın resmini asabilirler. Sayın cumhurbaşkanımızı cumhurbaşkanı olarak kabul etmiyoruz Zeki Bey’in ifadesini kabul etmiyoruz. Ancak kendisi cumhurbaşkanı olmayı yeterli görmemiş olacak ki yanına Ak Partili genel başkanı olma hakkını kullanmıştır. Bizim altını çizdiğimiz mesele budur. Referandum sürecinde bir partinin genel başkanının cumhurbaşkanı olmasını hep eleştirdik. Ülkeyi siyasallaştıracağını söyledik. Bunu yıllardır başta  Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da en acımasız şekilde cumhuriyet döneminin İsmet Paşa döneminin zorunlu yapılan uygulamayı eleştirmiştir. Ne acıdır ki eleştirdikleri işi bugün kendileri yapmıştır. Bu ülkenin çimentosu dediğim Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini gururla arkama astım. Orada bir yazı da vardır. Millete efendilik yoktur, millete hizmet etmek vardır. Sayın cumhurbaşkanımız seçilmiş cumhurbaşkanımızdır.

BEDELİNİ İLK MAAŞIMDAN KESİN!

Hamza Bilgin'den Üreten Kadınlara Büyük Jest Hamza Bilgin'den Üreten Kadınlara Büyük Jest

Ortahisar Belediyemiz 10 yıl önce kuruldu. Türkiye’de birçok meclis toplantıları inceledim. Ne Atatürkün tablosu ne de yazısı var. Ben arkama baktığımda Atatürk’ün yazısını göremiyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Burada perde o yazıyı kapatıyor. Bu yazıyı uygun bir yere asın. Bedelini de benim ilk  maaşımdan kesin.” diye konuştu.

GAZZE PANKARTI NEDEN KALDIRILDI?

Belediye binasından kaldırılan Gazze pankartıyla ilgili ise Başkan Kaya, “Konusu açılmışken yine bir konuda bilgilendirme yapmak istiyorum. Bir kaç gün önce bayram programı için Sayın Ekrem İmamoğlu şehrimize geldiler. Öncesinde de alan düzenlenirken arkadaşlara dedim ki benim için devlet kutsaldır. Başkamutanımız Atatürk ve bayrağımız kutsaldır. Arkadaşlara binanın en görünür güzel yerine asması için rica ettim. Arkadaşlar da Atatürk ve Türk bayrağını ön cepheye astılar. Altında da Katil İsrail Filistinden defol yazılı dilini tasvip etmediğim pankart asılıydı. Evet İsrail’in Filistin Gazze’de yaptığı soykırım ortadadır. Arkadaşlara şimdilik kaldırılmasını belediyemiz ile kaymakamlık arasında uzanan yere asılmasını rica ettim. Daha bunu sonuçlandırmadan ak parti il başkanı arkadaşımız bir takım açıklamalar yaptı. Sonra bir dernekten bir arkadaş çıkıp açıklama yaptı. Meseleleri sorarak yol alalım. Gazze’dezulüm katliam var. Orada yapılan katliama zerre vicdan taşıyan birinin onay vermesi mümkün değil. Siyasete alet edilmesi de doğru değil. İsrail’e ticaret Filistin’e ihanettir. Benim aklımdan geçen de bu mesajdır.” açıklamalarında bulundu.

Editör: Sonnur Örnek