Ortahisar Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının ilk oturumu yapıldı. Meclisi yöneten Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, gündem maddeleri görüşülmeden önce Nisan ayı faaliyetlerini değerlendirdi. Başkan Kaya, yakın zamanda Trabzon’un kaybettiği iki değerli ismi Cafer Hazaroğlu’nu ve Mehmet Ali Yılmaz’ı hayırla yad etti. 

ALGI DEĞİL HİZMET BELEDİYECİLİĞİ

Bakan Uraloğlu: "Dünyanın en modern şehir hastanelerinden birini inşa ediyoruz" Bakan Uraloğlu: "Dünyanın en modern şehir hastanelerinden birini inşa ediyoruz"

Gündem dışı söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Zeki Kavanoz, “Belediyemiz geçen 1 ay içerisinde borçtu, afişti, çalışan sayısı, araç sayısıydı gibi bunun harici icraat olmadığını üzüntüyle izlemekteyiz. Bundan sonraki süreçte vakit kaybetmeden verilmiş olan sözleri, yapılması gereken ve çözülmesi gereken hizmetlerine odaklanarak algı değil hizmet belediyeciliğine başlamanızı rica ediyorum.” diye konuştu.

DURUM TESPİTİ YAPTIK

Başkan Kaya, “Biz algı ve söylem değil durum tespiti yaptık. Devraldığımız Belediyenin genel tablosuna ilişkin kamuoyunu bilgilendirdik. Belediyeyi teslim aldığımızda yapılan kıymetli işler var. Bunları takdir ediyoruz. Belediyeyi teslim aldığımız günün ertesinde meclis üyemiz Cüneyt Zorlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e ‘Sayın Başkanım mazot alacak paramız yok’ demişti. Sözleriniz arasında hiçbir şey yapılmadı dediniz ama kıt kaanat imkânlarımızla yeni faaliyetlerimiz hakkında bilgilendirme yaptık. Fen işleri birimimiz yapılmamış betonlama ve asfaltlama çalışmalarına hızlı başladı.” dedi.

60 MİLYON MAAŞ YÜKÜ

Söz alan Kavanoz, “10 yıllık bir belediye. Yaklaşık 2 buçuk milyarlık bir gelir başlangıcı var. Hukuksuzluk varsa adli merciye iletilir. Yapılan işlerden dolayı borç olabilir.” derken Başkan Kaya, “Sıfır borçla kurulmuş bir belediye var. Her ay 60 milyon maaş yükümüz var. Borç niye var sorgulamıyoruz. Borçsuz belediye çok az. Biz yapılan hizmetleri hiç inkar edecek halimiz yok. Bu ülkede kim taş üstüne taş koyuyorsa Allah razı olsun. Seyir terasını gezdim. Yapanlardan Allah razı olsun diyorum. Daha cazip hale nasıl getiririz onu düşünüyoruz.” diye konuştu.

KAMUOYUNUN AKLINDA SORU İŞARETİ KALMAZ 

MHP Grup Başkan Vekili Abdurrahman Kınalı ise borç konusunda “Gelir aylık şu kadar gideri şu kadardır beyan edilirse Trabzon’un da basının da aklında soru işareti olmaz. Yoksa bu polemik devam eder. Bunun 180 milyonu TOKİ’ye borçtur. Arada fark da var. Siyasi apoletleri kenara koyup nasıl bunun altından kalkarız koşuşturmasını yapmamız gerekir.” dedi.

23 MİLYON EK KAYNAĞA İHTİYAÇ VAR

Başkan Kaya, Ortahisar Belediyesinin maaş yükünün 60 milyon olduğuna işaret ederek “Bu ay İllerbankası’ndan gelecek para 37 milyon. 60 milyon maaş yükümüz var. 23 milyon kaynak bulmamız gerekecek” dedi.

BAŞKAN GENÇ’TEN ÖDEME GARANTÖRLÜĞÜ 

Kavanoz ise “Ben aracı olurum. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız 597 milyonun üstünü ödeme garantörlüğünü verdi size” dedi. 
Başkan Kaya, “Bir nüans var orada. Biz belediye seçimleri öncesinde Cüneyt Zorlu meclis üyemizdi. Bir görüşme yaptık. Belediyenin toplam borcuna ilişkin soru önergesi vermesini önermiştik. Kendisi de Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e belediyenin artı eksi yüzde 3 yanılma payıyla toplam borcu nedir diye yanında birçok soru içeren soru önergesi vermiştik. Verilen cevapta belediyemizin artık eksi yüzde 3 yanılma payıyla toplam borcu 109 milyon 870 bin liradır denildi. Büyükşehri belediye meclis toplantısında BAşkan Genç borcun 597 milyon olduğuna işaret etmişti. Ben mühendisim. Birim müdürlerimizden aldığımız bilgiyle toplam borcun 857 milyon olduğunu tespit ettik. Bu tartışmanın da bitmesini gerektiğini ifade ediyoruz. Sürekli tartışacak değiliz. Titiz çalışmayla bu veriyi elde ettik.” dedi.