Ortahisar Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısının ilk oturumu bugün gerçekleşti. Toplantıda imar gibi belediyenin bazı kalemlerine getirilen zamların fahiş miktarda olduğu gerekçesiyle AK Parti meclis üyeleri Trabzon Adliyesi’ne itiraz dilekçesi sunacaklarını açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Zeki Kavanoz, “Geçen ay imar ve bazı konularda yapılan zamlar ve bazı kalemlerle alakalı yüksek eklemelerle alakalı vatandaşlarımızdan tepkiler aldığınızı iletmek istiyorum. Kendi aramızda istişarede bulunduk. Zammın çok yüksek rakamlar olduğunu kayda değer bir indirim olmayacağını dile getirmemize rağmen oy çokluğuyla meclisten geçti. Kayıtsız kalamadık. 10 yıl boyunca bizler bu fiyatlarla belediyeyi yönettik. Başkan Ahmet Metin Genç, enflasyon oranının üzerine çıkmadılar. Afaki zam oranı vatandaşı zor durumda bırakmıştır. Selam verenden para alan belediye pozisyonuna düşmemek için gerek mecliste gerekse hukuksal mücadelemizi vereceğiz. Zamlarla ilgili hazırlamış olduğumuz itiraz dilekçemizi yarın meclis üyelerimizle vatandaşların da katılımıyla Trabzon Adliyesi’nde saat 11’de vereceğimizi belirtmek isterim. Umuyoruz artışlarla ilgili tekrar değerlendirmede bulunur, zamların durdurulması ya da alt rakamlara çekilmesiyle alakalı girişimde bulunursunuz.” dedi.

“BELEDİYEMİZ HÂLÂ YÜZDE 50 DAHA UCUZ”

İmar Müdürlüğü’nün görev alanlarına giren hizmetler konusunda yapılan zamlara, Akçaabat Belediyesi’ni örnek göstererek cevap veren Başkan Kaya, yapılan zammın yüksek olmadığını savundu ve şunları dile getirdi:

CHP Trabzon Of İlçe Başkan'lığı ÇAYKUR kararına sert tepki gösterdi CHP Trabzon Of İlçe Başkan'lığı ÇAYKUR kararına sert tepki gösterdi

“Bunu biz oturup, ‘Neye zam yapalım?’ düşüncesiyle almadık. Bu kurumun bir hafızası var. Burada çalışan mesai arkadaşlarımız var, bu konunun uzmanları var. Onlarla yaptığımız istişarede ve çevre illerde yaptığımız araştırmalar sonucunda baktık ki, biz belediye olarak o rakamların çok çok altındayız. Akçaabat Belediyesi bugün bile bizim rakamlarımızın iki katı rakamlarla çalışıyor. O kadar artırdık diyoruz ya, hâlâ Akçaabat Belediyesi’nin yarısındayız. Bu konuda bana abartıldığı kadar şikâyet gelmedi. Türkiye gerçeği var, rakamlar ortada. Hemen yanı başımızdaki belediyelerin uygulamaları var. Ve bunlara baktığımız zaman belediyemiz hâlâ yüzde 50 daha ucuz.  Burada hepimizin bunun bir ihtiyaçtan kaynaklanan artış olduğunu düşünmesi lazım. Ben de isterim, her şey bedava olsun. Ama biz nasıl maaş ödeyeceğiz? 1733 insan evine nasıl ekmek götürecek?”

Editör: Rabia Mollaoğlu