Farabi Hastanesi çevresinde yaşanan araç park problemi ile ilgili rektörlükten açıklama yapıldı.

2024-KPSS Ön Lisans başvuruları başladı 2024-KPSS Ön Lisans başvuruları başladı

Yapılan açıklamada: "Üniversitemiz Farabi Hastanesi, Türkiye'nin önemli tıp merkezlerinden biri olmakla birlikte hem Karadeniz Bölgesi’ne hem de çevre illere sağlık hizmeti sunmaktadır. Hal böyle olunca çok sayıda araç, hastane bölgesine gelmekte ve burada zaman zaman trafik yoğunluğu ve park sorunu ortaya çıkmaktadır.

Fakat bu trafik yoğunluğunu en aza düşürmek, vatandaşlarımıza kaliteli hizmet verebilmek amacıyla Üniversitemiz tarafından 1.350 araçlık Karadeniz Teknik Üniversitesi Kapalı Otoparkı, 30 Mart 2022 tarihinde hizmete açılmıştır. 4 kat olarak tasarlanan otoparkımızda, erişilebilirlik ve engelliler için hissedilebilir zeminler ve yönlendirme işaretleri mevcuttur. Otoparkın içi; araç yönlendirme, araç dolu-boş sistemi ve 7/24 kamera sistemi ile donatılmıştır. Otoparkımız ayrıca elektrikli yerli aracımız olan TOGG için şarj istasyonuna uygun biçimde dizayn edilmiş olup 66 adet engelli araç yerine sahiptir. A-B-C-D-E-F-G-H-I ve J bloğu olmak üzere toplam 10 bloktan oluşan ve 41.875,91 m2 kapalı/açık inşaat alanına sahip olan katlı otopark, 4 bodrum kat olarak tasarlanmış olup otoparkın üzerinde kavşak, yaya ve araç yolları, kafeterya, süs havuzu, açık otopark alanı bulunmaktadır. İlimizde en uygun fiyatla hizmet veren otopark da Karadeniz Teknik Üniversitesi Kapalı Otoparkı’dır.

1-280

Otopark açıldığı tarihten bu yana hiçbir zaman kapasite sorunu yaşanmamasına rağmen hastane etrafındaki park sorunu devam etmektedir. Konu, yetkili merciler ile birçok defa görüşülmüş ancak yine de problemin önüne tam anlamıyla geçilememiştir. Hastane içi hizmetler nedeniyle oluşan ihtiyaca binaen güvenlik görevlisi eksikliği nedeniyle de yerinde ve zamanında sürekli tedbir de alınamamaktadır. Bununla birlikte problemin kalıcı olarak çözümü noktasında çalışmalarımız devam etmekte olup Haziran ayı içerisinde sahaya yansıyacak şekilde bir ilerleme olacaktır. Aracılığınız ile bir kez daha araç geçişlerinde mağduriyetlere sebebiyet vermemek adına vatandaşlarımızın hassasiyetlerini rica ediyor, konuyu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.