Rize-Trabzon Minibüs Kooperatifi, Trabzon-Rize arasında artan servis taşımacılığına isyan bayrağı çekerek yetkililere adeta gözdağı verdi.

Kooperatif üyeleri, bugün dolmuş araçlarıyla eylemde bulunurken yapılan açıklamada “Anayasal hakkımız olan her türlü eylem hakkımızı kullanacağız. Gerekirse korsan taşımacılık yapan servis araçlarının ilimize girişlerini fili engelleme yoluna giderek eylemlerimizi sürdüreceğiz” ifadeleri yer aldı.
Rize-Trabzon Minibüs Kooperatifinden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi;
“Rize-Trabzon Minibüs Kooperatifi olarak bugün burada yıllardan beri çözülemeyen ve son yıllarda yaşanan ekonomik sorunlarımızdan kaynaklı daha da büyüyen sorunlarımızı kamuoyuna ve devletimizin yetkilerine bir kez daha duyurmak için toplanmış bulunuyoruz.

41 PLAKA ASKIDAYKEN 7 SERVİS ARACI GÜZERGÂHTA

Bilindiği gibi Rize Trabzon güzergâh üzerinden Yolcu Taşımacılığı Hakkı Sadece Bizim "Rize-Trabzon Minibüs Kooperatifi" ne verilmiş bir haktır. Kooperatifimizin 82 hattı vardır. Bizler 41 plakamızı askıya aldık, geri kalan 41 plaka ile 2 ortak olarak çalışmaktayız. Bizim 41 aracımız askıdayken, bir anda sözde servis adına birileri çıkıp 7 ayrı servis aracı ile bize ait güzergahtan yolcu taşımacılığına başlamıştır. Bu yasalarımıza göre de suçtur. Yasada servis taşımacılığı tanımı bellidir. Servis taşımacılığı bir noktadan yolcunun alıp gideceği yere kadar hiçbir yerden yolcu almadan taşıdığı insanları çalıştıkları kurum veya bir noktada bırakır. Yasaya rağmen bu servis araçlar gidecekleri güzergâh boyunca yolcu taşıma minibüsleri gibi her duraktan yolcu almakta adeta dolmuşçuluk yapmaktadırlar. Yasalara rağmen bu servisçiler sorumluların gözünün nünde adeta korsan taşımacılık yapmaktadırlar.

BÜYÜR KARGAŞA, KAVGA ÇIKAR

Bugüne kadar birçok kez bu sorunumuzu hem siyasilerimize hem de ilgili bürokratlarımıza aktardık. Bu isle ilgili Rize'de trafikten sorumlu Vali Yardımcımız, Rize Belediye Başkan Yardımcımız, Trabzon' da ise Ulaşım Daire Başkanlığı çözüm merkezi ve söz sahibidir. Defalarca bu 3 kurumla sorunumuzu görüştük. Hepsi de haklı olduğumuzu ifade etti gerekli desteği verdi ancak sorunumuz bugüne kadar bir türlü bilinmeyen birtakım nedenlerle çözümlenmedi. Bu 3 kurumdaki yetkilileri uyardık, böyle giderse ikinci bir korsan Rize Trabzon hattı oluşur ve bu durumda sorunlar büyür kargaşa, kavga çıkar. Huzursuzluk artar bu durumda hem yolcularımız hem de bizler huzurlu bir yaşam sürdüremeyiz.

“SERVİS İŞİNİ BİZE BIRAKSINLAR”

Daha önce önerdiğimiz gibi bahse konu insanların servis sorununu çözmek için askıda olan 7 aracı indirelim servis işini biz yapalım. Sorunlarımızın çözümü noktasında üyelerimizle bir kez daha bir araya gelerek bugün burada bir basın açıklaması yapma karan aldık. Üyelerimiz gelecekte sağlıklı bir ticaret ve yasam endişesi taşımaktadır. Her üyemiz gelecek kaygısı içerisinde yasam sürdürmektedir, üyelerimizin kimisi arsasını, kimi dairesini sattı, kimi ise bankadan yüksek faizle kredi alarak ekmeğini kazanmak için minibüs hattı satın aldı. Bugün yaşanan ekonomik kriz karşısında bu koşullarda güvenli bir yasam sürdürmemiz söz konusu gözükmüyor hakkimiz olan ekmeğimiz bir takım hukuk dışı yollardan birileri tarafından adeta gasp ediliyor. Artık ne taksitlerimizi ödeyebiliyoruz ne çoluk çocuğumuza ekmek götürebiliyoruz huzurumuz kalmadı.

TUAP yetersiz, Raylı Sistem Projesi bilimsel değil TUAP yetersiz, Raylı Sistem Projesi bilimsel değil

“GEREKİRSE ÇALIŞMALARINI ENGELLERİZ”

Trabzon ve Rize’deki yetkililer her ne kadar bize karşı iyi niyetli olsalar dahi bugüne kadar ortaya konan çözümsüzlük tavrı sonucu yelerimizin güvenini de yitirmişlerdir. Var olan bu sorunumuzu çözeceklerine inancımız artık kalmamıştır. Buradan Rize'nin AKP, CHP'li vekillerine ve sayın hemserimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha seslenmek istiyoruz. Lütfen bu "ekmek" talebimizi duyun bu sorun hukuk kurallar içerisinde çözün. Biz kimseyle kavgadan yana asla değiliz. Eğer bu sorunumuz çözülmez ise hukuk yollarıyla en demokratik anayasal hakkımız olan her türlü eylem hakkımızı kullanacağız. Gerekirse korsan taşımacılık yapan ilimize giren servis araçlarının girişlerini fili engelleme yoluna giderek eylemlerimizi sürdüreceğiz.”