Başkan Kaya, geleneksel bayramlaşma törenine katıldı Başkan Kaya, geleneksel bayramlaşma törenine katıldı

 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Çelebi, Trabzon’da yürütülen sağlık turizmi proje kapsamında bazı ülkelerdeki acenteler ile ikili görüşmelerin yapıldığını belirterek, “Turizm şehrimizde 3 ay devam ediyor. Sağlık turizmi 12 aya yayarak şehrimizde katma değer oluşturmaya çalışıyoruz. Bu konuda ciddi mesafeler kat ettik. Sağlık turizmi ile ilgili bir takım serzenişler oluyor. Herkes sağlık turizmi yapmak istiyor. Bizim bakanlıkla yürüttüğümüz projede bakanlığın bizden talebi yetki belgesi olan arkadaşlarla yolda yürüyeceğiz. Ehliyetin yoksa proje sizi sistemin içerisine almıyor” dedi.
 Tanıtım ve saha araştırmaları kapsamında acente ve sağlık turizmi belgesi olan kuruluşlar ile bazı ülkelerde ikili görüşmeler yapıldığına dikkat çeken Çelebi, Gürcistan, Bakü, Tebriz, Tahran gibi ülkelerden Trabzon’a direk uçuşların olmasının şehre sağlık turizmi anlamında katma değer sağlayacağını dile getirdi.
Gürcistan’ın Batum şehrinden yoğun bir şekilde Trabzon’a hasta geldiğini belirten Çelebi, ulaşım nedeniyle Tiflis’den aynı şekilde hasta kabulü yapılamadığını kaydederek, “Projenin başlangıcında şehrimizde sağlık turizmi potansiyelini ve algısını ortaya çıkarmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik. 2 adet vizyon toplantısı yaptık. İlk toplantıda sağlık turizmi belgeli sağlık kuruluşlarımızı bir araya getirdik. Daha sonra bu kuruluşları şehrimizde bulunan yabancı konsolosluklarla bir araya getirerek toplantılarımıza ve projemize başlamış olduk. Projemizin şekillendiği bu süreçte sağlık turizmi alanında olmazsa olmaz olan uluslararası bağlantıları kurmak için yapmamız gereken görüşmeler vardı. İlki Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi’yi ve hizmet ihracatçıları birliğini ziyaret etmek oldu. Sağlık turizmi ile ilgili konuların en başında ulaşım geliyor. Direk uçuşlar şehrimiz için çok önem kat ediyor. Direk uçuşlar ile ilgili Bilal Ekşi’yi ziyaretimizde bölgemize direk uçuşu olmayan ve bölgemizi yakından ilgilendiren sağlık turizm ile ilgili ciddi potansiyelin olduğu Gürcistan, Bakü, Tebriz, Tahran gibi şehirlerden bizim şehrimize direk uçuşların yapılmasıyla ilgili taleplerimizi ilettik. Bu taleplerden sonra Azerbaycan’ın Bakü şehrine bir program düzenledik. Orada yapmış olduğumuz toplantılarda Bakü’de birçok acente ve odalarla sağlık turizmi işbirliği nasıl yöneteceğimize dair karşılıklı ikili görüşmeleri gerçekleştirdik. Görüşmelerin sonunda geldiğimiz nokta itibariyle orada yaptığımız görüşmeleri burada teyit edip bütünleştirme adına Azerbaycan’daki acenteleri şehrimize davet ettik. Burada sağlık turizm belgesi olan acente ve sağlık kuruluşları ile bir araya getirerek ikili görüşmeler sağladık. Bu görüşmelerin sonunda meyveleri şimdiden vermeye başlamıştır. Tek tük de olsa hasta gelmeye başladı. İkili görüşmelerin ardından sağlık turizminden faydalanmak amacıyla şehrimize giriş çıkışlar olmaya başlamıştır. Ekim ayı içerisinde Gürcistan’a bir heyet programı düzenledik. Batum şehrinden oldukça fazla miktarda hasta gelmesine rağmen Gürcistan’ın başkenti Tiflis’den aynı şekilde hasta kabulü yapamıyoruz. Bunun sebebi de ulaşımda yaşadığımız büyük zorluklardır. Tiflis üzerinden direk uçuşları Trabzon’a sağlayamadığımızdan dolayı böyle bir sıkıntı ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

“Herkes sağlık turizmi yapmak istiyor”
Projenin 3 yıl boyunca süreceğini vurgulayan Çelebi, “2024 yılının Temmuz ayında bizim için en büyük pazarlardan bir tanesi olan Rusya’ya firmalar ile birlikte bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Bu ziyaretler ile kurumlarımızın iş ağlarını genişleteceğiz ve potansiyel sağlık turizmi hastaların şehrimize gelmesini sağlayacağız. Turizm şehrimizde 3 ay devam ediyor. Sağlık turizmi 12 aya yayarak şehrimizde katma değer oluşturmaya çalışıyoruz. Bu konuda ciddi mesafeler kat ettik. Sağlık turizmi ile ilgili bir takım serzenişler oluyor. Herkes sağlık turizmi yapmak istiyor. Bizim bakanlıkla yürüttüğümüz projede bakanlığın bizden talebi yetki belgesi olan arkadaşlarla yolda yürüyeceğiz. Ehliyetin yoksa proje sizi sistemin içerisine almıyor. Bu noktada serzenişte bulunan arkadaşlarımız için bu kadar istek ve arzulu olan bir projede şehirde yaklaşık 14 tane yetkili kurum var. Bunların 3-4 tanesi acente, geri kalanı hastane” ifadelerini kullandı.