“Doğu Karadeniz’in İncisi” olarak nitelendirilen Ortamahalle, turizm sezonunda misafirlerini ağırlamaya hazır.

Yeni sezonun ilk turistlerini ağırlamaya başlayan Ortamahalle, yerli ve yabancı turistlerin ve fotoğraf sanatçılarının ilk adresi oluyor. Akçaabat’ın doğal güzellikleri, yaylaları ve yemek kültürünün yanında tarihi yapısıyla da ön plana çıktığını söyleyen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Tarihi Ortamahalle’nin bu kapsamda dikkatleri üzerine çektiğini vurgulayarak; bölgenin, mahalle ölçeğinde bugüne kadar Türkiye’de korunabilen ender yerlerden biri olduğunu ifade etti. Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Ortamahalle’nin barındırdığı evlerin tek tek değil, mahalle ölçeğinde korunarak bugüne ulaştığını anlatarak, “Ortamahalle, Osmanlı konut mimarisinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Arnavut kaldırımlı sokakları, dik merdivenleri, küçük meydanları ve çeşmeleriyle tamamen eskiyi yansıtan Ortamahalle, bugüne kadar bozulmadan gelen ender yerlerden biridir.” dedi.

Ortamahalle’nin turizmin gözdesi olduğuna dikkati çeken Ekim, “Biz de belediye olarak turizmden daha fazla pay almak ve Ortamahalle’nin canlılığını daha da artırmak için sürekli çalışmalar yapıyoruz. Amacımız yerli ve yabancı turistlerimize hizmet ederek, herkesin bu güzelliklerden istifade etmesini sağlamak.” diye konuştu. Ortamahalleyi tarih turizminin merkezi yapmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz diyen Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Tarihi Mahallemizdeki binalarımızı aslına uygun restore ediyoruz. İç ve çevre düzenlemesi yapılan konakları restore ederek, yöresel lezzetlerin yer aldığı yeme, içme, oturma alanları, konaklama ve yöresel hediyelik eşyaların satıldığı mekanlar olarak turizme kazandırdık. Bunların bir tanesi olan Timurciler Konağı, yeme içme yeri olarak Belediyemiz tarafından işletiliyor. Ortamahalleye kazandırdığımız bu işletmeler Mahalledeki girişimcilere örnek oldu ve burada birkaç tane daha çay bahçesi kafeterya gibi yerler açıldı. Bu işletmelerde Mahalledeki vatandaşlarımız iş imkanı bulmuş oldu. Ayrıca el emeği göz nuru ürünlerin satıldığı Sanat Sokağı da yine tarihiyle herkesi cezbeden Ortamahallemizde yer alıyor.”

Trabzon Ortahisar Belediyesinden 'ilk taziye yemeği' Trabzon Ortahisar Belediyesinden 'ilk taziye yemeği'

Ortamahalle’yi dünya tanıyacak diyen Başkan Ekim “Ortamahalle’de bulunan tarihi St. Michael Kilisesinin restorasyonu tamamlanmış olup; Ortamahalle Müzesi olarak hizmete açıldı. Müzenin içerisinde tarihi eserlerin yanı sıra Akçaabat’ımızın tarihini yansıtan eserler de yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Ortamahalle Müzemiz açıldığı günden bugüne kadar 10 bin turist tarafından ziyaret edildi ve bu sayı günden güne artıyor. Şehrimizin incisi Ortamahllemiz yaz sezonunda turistlerini ağırlamaya devam ediyor. Herkesi Ortamahallemizi görmeye ve tarihin içerisinde yöresel lezzetlerimizi de tadarak yolculuk etmeye davet ediyorum.” dedi. 

,