TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü'nün tasarruf gerekçesiyle aldığı yeni ilan kararını sert bir şekilde eleştirdi.

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı

Suiçmez, SGK'nın artık yalnızca 2,5 milyon TL ve üzerindeki gayrimenkul satış ilanlarını medyaya göndereceğini, bu değerin altındaki ilanların ise kurum içinde duyuracağı kararının yerel basının yüksek ilan ücretleriyle açıklanmasının mantıksız olduğunu vurguladı.

"Tasarruf Bahanesiyle Gelirden Mi Tasarruf Amaçlanıyor?"

Suiçmez, bu kararı alanlara şu soruları yöneltti: "Tasarruf bahanesiyle ilanların daha az kişiye ulaşmasına, rekabetin azalmasına neden olup sonuçta gelirden mi tasarruf amaçlanıyor? Yoksa ilanların az kişiye ulaşmasında birtakım kişilerin menfaatleri mi rol oynuyor?"

"Doğrudan Temin İlanları Halka Duyurulmalı"

Suiçmez, tasarruf edilmesi gereken esas hususun halka duyurulmadan yapılan doğrudan temin ilanları olduğunu belirtti. Bu ilanların daha geniş kitlelere ulaştırılarak rekabet ortamının sağlanması ve devletin kazancının artırılması gerektiğini ifade etti. İlanların geniş kitlelere duyurulması yerine, tasarruf adı altında kesilmesinin veya rayiç bedelinin yükseltilmesinin devleti daha fazla zarara uğratacağına dikkat çekti.

"Tüm Milletvekillerini Hassasiyete Davet Ediyoruz"

Suiçmez, başta Trabzon milletvekilleri olmak üzere tüm milletvekillerini tasarruf adı altında bu garabete karşı çıkmaya ve yerel basının hukukunu korumakta hassasiyet göstermeye çağırdı.

Editör: Sonnur Örnek