İstanbul Havalimanı'ndan Antalya'ya sefer yapmakta olan Türk Hava Yolları'na ait TK-2408 sefer sayılı uçak, TC-JHK kuyruk tescili ile bugün sabah saat 09.25'de havalandı. Kalkışından kısa bir süre sonra, uçağın pilotu yıldırım çarpması yaşadıklarını bildirdi ve acil durum ilan etti

Pilotun hemen harekete geçerek İstanbul Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi ile temas kurduğu ve güvenlik protokolleri gereği geri dönme kararı aldığı belirtildi. Uçak, saat 10.16'da İstanbul Havalimanı'na başarılı ve sorunsuz bir iniş gerçekleştirdi.

MSB açıkladı! Irak'ın Kuzey'inde 6 terörist etkisiz hale getirildi. MSB açıkladı! Irak'ın Kuzey'inde 6 terörist etkisiz hale getirildi.

thy-ucagi.webp

Yıldırım çarpan uçak, olayın ardından derhal teknik inceleme için aprona çekildi. Türk Hava Yolları yetkilileri ve havacılık güvenlik uzmanları, uçağın detaylı bir güvenlik kontrolünden geçirileceğini ve gerekli tüm incelemelerin yapılacağını belirtti.

Bu tür olaylar, modern uçakların yıldırım çarpmalarına karşı oldukça dayanıklı olmasına rağmen, her zaman ciddiye alınması gereken durumlar olarak kabul edilmektedir. Türk Hava Yolları'nın yolcu güvenliğini önceliklendirerek hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmesi, sektördeki güvenlik standartlarının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Editör: Sinem Demirgöz