Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi Nisan ayı toplantısının son oturumu yapıldı. Toplantıda TİSKİ Genel Müdürlüğüne 117 milyon kredi talebi gündeme gelerek kabul edildi.

Akçaabat Ortaköy grup içmesuyu şebekesinin ikmal inşaatı için İllerbankası’ndan 80 milyon TL ek kredi kullanılması maddesi gündeme geldi. 
Büyükşehir Belediye Başkan Genç, “Devam eden işlerimizin güncellenen maliyetleri ile hem yetki verilmesi hem de arada çıkan farkın kredi kullanılması için Büyükşehir Belediyesi garantörlüğünde yetki verilmesiyle ilgili.” dedi.
Aynı gerekçelerle devam eden işler için Trabzon’un ilçelerinde muhtelif mahallelerinde içmesuyu hatları inşaatı için 10 milyon ek kredi kullanılmasına, her türlü iş ve işlerin yürütülmesi için TİSKİ’ye yetki verilmesine karar verildi. 

Yine muhtelif ilçelerde içmesuyu depoları yapım için 10 milyon TL ek kredi kullanılması için yetki verildi. 
Trabzon’da yine içmesuyu depoları ikmal inşaatı için İllerbankası AŞ.’den 2 milyon ek kredi kullanılması için TİSKİ’ye yetki verildi.
TİSKİ’ye Akçabat ilçesi Söğütlü, Yıldızlı Atıksu Teklifi ve Cazibeli Hatlar inşaatı yapım işi için hatlar yapımı için İllerbankası AŞ.’den 15 milyon ek kredi kullanılması için yetki verildi.

BU TALEBE DESTEK VERİYORUZ

CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu ise “5 madde tamamen TİSKİ’nin yaptığı imalatların kalanları için istediği borç. Bunlarla beraber borcu sıfırlıyor muyuz, yapımı tamamlayabiliyor muyuz? Siz yeni görev aldınız. Bu borç, sıkıntı sizin önünüze geldi. Borçlanmaya karşı çıkmıştık. Ama buna destek verdiğimizi görüyorsunuz. 117 milyon gibi borcun yüzde 55 gibi faiz gideri olacaktır. Tamamı kullanılacak mı?” diye konuştu.

PARAYI TAM GÖNDEREMİYORLAR

Minibüs şoförleri üniversite öğrencilerini darp etti! Minibüs şoförleri üniversite öğrencilerini darp etti!

TİSKİ Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Tandoğan,  “Ödenekler verildiği takdirde kdv fiyat farklarını bitireceğiz. Ancak İllerbankası’nın son depremden sonra mali yapısında ödemelerde sıkıntı yaşıyoruz. Paranın tamamını gönderemiyorlar. Bu paranın tamamını tahsis ederlerse projeleri bitireceğiz. Ne kadar geleceği konusunda bilgi sahibi değiliz.” dedi.

Başkan Genç, “Depolar devam eden işler olduğu için kalan kısmının ikmal maliyeti çıkarılarak talep geldi. Zamanında da geldiğinde süratle bu işleri tamamlar hizmete alırız” dedi.

Editör: Sonnur Örnek