Trabzon Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı üçüncü gününde katı atık toplama bedelinin ilçe belediyelerince tahsil edilmesi görüşüldü.

Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 2024 yılı gelir tarifesinin “Evsel katı atık toplama, taşıma, aktarma ve bertaraf ücreti” başlıklı 9. bölüm 43. maddesinin revize edilmesi ile ilgili gündem maddesi müzakere edildi.

ZORLU: SİYASİ BİR KARARDIR

CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, “Atık bedeli harcandığı su üzerinden alınıyor. Murat Zorluoğlu döneminde yine sizin de ‘onay’ verdiğiniz bir ödeme şekli belirlenerek tahsil edilmiş. Siz de nimetlerinden faydalandınız. yine açık verdiniz ama açığı nasıl kapatırızı siz de yaşıyorsunuz. Sağlıklı toplanmayacağını biliyorsunuz. Emlak vergisiyle toplayın dediniz. Toplanmayacağını siz biliyorsunuz avukatsınız ve belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Harcanan su üzerinden alınması en mantıklı çözüm. Bütün belediyelerimiz aynı durumdadır ve bundan mustariptir aksi karar çıkacaksa. Buradaki amacınız Ortahisar Belediyesini çalışamaz hale getirmektir. Toplanan bu bedelleri ilçe belediyelerine neden aktarmak zor geliyor. Açıklamanızda mantık göremedim. Güç zehirlenmesi yaşıyorsunuz diye düşünüyorum. Sizi bu hareketinizden dolayı da kınıyorum. Bunu gündemde bırakalım. Ortahisar olarak Evra firmasına katı atık bedeli olarak her ay ödediğimiz 7,5 milyon lira var. ÇTV ve katı atık toplama bedeli olarak da yıllık 90 milyon TL ödüyoruz. 40 milyon gibi açık veriyoruz. Su faturalarını düşürmek gibi amacınız var. Bunu halka şirin gözükmek için mi yapıyorsunuz, yoksa Ortahisar’ı ya da diğer belediyeleri zor durumda bırakmak için mi yapıyorsunuz kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Siyasi yöntemlerle yapıyorsunuz. Bu siyasi bir yaklaşımdır. Bu konuda Ortahisar’da yaşayan vatandaşlarımızın da şunu duymasını isterim. Bu siyasi bir yaklaşımdır. Ne kadar uyum içinde gitmek istiyorsak da karşımıza kapı gibi dikildiniz. Aksi takdirde hukukta hakkımızı arayacağız.” açıklamalarında bulundu.

"MAHKEMELER BU KONUDA İLÇE BELEDİYELERİ LEHİNE KARAR VERDİ”
Zorlu görüşülen maddenin Sayıştay raporlarına, yönetmeliklere ve Danıştay kararlarına aykırı olduğunu kaydederek, “Sizin Ortahisar’ı yönettiğiniz dönemde Sayıştay’ın bir denetim raporu vardı. 2023 yılında, orada bir bulgu vardı. Bu konuda Sayıştay’ın taslak denetim raporunda ‘Atık su altyapı ve evsel atık bertaraf tesisleri usulü yönetmeliğinde, atık su ve evsel katı atık hizmetlerine ait hizmetlendirme, yapılan ücretin karşılığı olarak müstakilen düzenli bir şekilde su faturalarının üzerinden yapılır’ hükmü yer almaktadır. ‘Ücrete esas miktar, konteyner sayısı, hacmi, atık toplama aracı sayısı gibi değerler üzerinden belirlenir. Ücret tarifesinde bu miktarlar esas alınarak tarifelendirilir ve bu ücretler düzenli olarak su faturaları üzerinden yapılır’ diyor. Bu konuda Danıştay’ın da iki tane kararı var. Onları da getirdim ama okumaya gerek yok. Çerkezköy Belediyesi'yle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan bir mahkeme sonucu var. Danıştay'ın verdiği bir karar var. Yine Tekirdağ ile Kapaklı Belediyesi arasında mahkeme konusu olmuş bu konu. Bu konuda ilçe belediyelerinin lehinde kararlar alınmış. Yine bu konuda bir açıklama da Çevre ve Şehircilik Bakanı adına Genel Müdür Turan Konak beyin yaptığı açıklamalar var. Şunu diyor Sayın Başkanım; ‘Atık ücretleri belirlemede yetkili büyükşehir belediyesi olması nedeniyle ücretin ilçe belediyesinin verdiği toplama, taşıma hizmeti ve büyükşehirin verdiği bertaraf hizmeti bedelinin karşılanabilirlik ve sürdürülebilirlik unsurlarının dikkate alınarak belirlenmesi gerekir’ “ifadelerini kullandı. 

KAYA: BUGÜN ORTAK AKILIN YIKILDIĞINI GÖRÜYORUM

Başkan Ekim açıkladı: Akçaabat Uluslararası Festival maliyeti ne kadar? Başkan Ekim açıkladı: Akçaabat Uluslararası Festival maliyeti ne kadar?

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Siz grupça toplanıp bunu gerekçelendirmiş olabilirsiniz. Biz de şehrin iradesiyle seçilmiş bir grubuz. Bu konuda ortaklarınız karar nedir,  bizimle neden paylaşmadınız? Belki bizim de ikna olabileceğimiz bir görüşme yaptınız. Bizim dışımızda toplanıp kendinizce karar vermişsiniz. Sizin adınıza hayırlı olsun, Ortahisar ve diğer belediyeler adına hayırlı olmayacağı bir karar. Geçmişte siz de kararı onaylamışsınız. Şimdi reddediyorsunuz. Belediyelerin bundan kaybı, kazancı nedir konuşabilmiş olsaydı. Mecliste geçmişten bugüne kadar ortak akıl hakimiyeti vardı. Bugün burada yıkıldığını görüyorum. Tekrar müzakere edilmeli aksi takdirde yasal yollarla hakkımızı arayacağız.” diye konuştu.

AYDIN: DOĞRU BİR KARAR

Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Aydın, “Katı atık bedeli su faturası olmayanlardan toplanamıyordu. İlçe belediyeleri için doğru karar olduğunu düşünüyorum. Çünkü katı atık her yerden topluyoruz. Diğer vatandaşlardan da katı atık toplama bedeli alma imkanı olacak. Kararı destekliyorum. Köprübaşı’nda bin 600 su abonesi var. 5 bin kişiden katı atık topluyoruz.” şeklinde konuştu.

KURUKIZ: CÜNEYT ZORLU’YU KINIYORUM

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Cüneyt Zorlu’nun ifadelerine yönelik “Büyükşehir Belediye Başkanını kınamak nahoş bir söz. Bundan dolayı ben Cüneyt Bey’i kınıyorum.” dedi.

BAŞKAN GENÇ: ALGI OLUŞTURMAYIN

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Bu işleri algıyla yönetmek başka bir şey, realitesi başka bir şey. Bizim kararımız sadece Ortahisar’a ait bir karar değildir. Su faturası üzerinden toplama devam etsin diyen başka belediye başkanlarımız da var. Sanki Ortahisar’a karar alıyormuşuz gibi gündeme getirmeniz doğru değil. İlçelerin katı atık toplama bedeli hakkına da müdahale söz konusu değil. Emlak vergisi topluyorsanız bunu da toplayacaksınız. Su faturasında 40 tane bedel oluştu. Bir tanesi de bu.. Gerekçem bu. Hukuken de görüşümüzü aldık. Hukuka da gidebilirsiniz. Yok kınıyorum, güç zehirlenmesi.. Bize halkımız o gücü verdi, halkımızın lehine kullanıyoruz. Ortahisar’ı yöneten sadece siz değilsiniz. Sizin hakkınızı elinizden alıyormuşuz gibi algı oluşturmayın. Biz de aynı şekilde bertaraf bedelini tahsil etmeye devam edeceğiz. Bulunduğum konum itibariyle kınamanızı size iade ediyorum” açıklamalarında bulundu.

CHP grubunun ret oy verdiği gündem maddesi komisyondan geldiği şekliyle mecliste oy çokluğu ile kabul edildi.

Editör: Rabia Mollaoğlu