CHP Trabzon İl Danışma Kurulu Toplantısı bugün Ortahisar Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, Rize İl Başkanı Saltuk Deniz,  Beşikdüzü Belediye Başkanı Cahit Erdem, il yönetimi ve teşkilat mensupları katılım gösterdi. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya ise şehir dışında programı olduğu için katılmadığı açıklandı.

2028 SEÇİMLERE HAZIRLIK SÜRECİNDEYİZ

Toplantının basına açık bölümünde konuşan İl Başkanı Mustafa Bak, şu açıklamalara yer verdi: “Değişim için yoğun talep vardı. Biz de buna kayıtsız kalmadık. Değişim öncülüğünü sizlerden aldığım talep ve güvenle genel merkezimize götürdük. Değişimi hep beraber gerçekleştirdik. Değişimin ülkemize ve partimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu seçim tam anlamıyla zafer olarak nitelendirilmemesi gereken seçim olarak değerlendirmek zorundayız. Önümüzde çok daha uzun bir süre ve 2028 yılı Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri gibi önemli seçime hazırlanmamız gereken sürecin tam eşiğindeyiz. İşimiz zor. 22 yıllık parti geleneği haline gelmiş ve bu ülkede bütün kurumları eline geçirmiş bir siyasi iktidarla mücadele etmek zorundayız. 22 yıllık AKP iktidarı ülkenim tüm kurumlarını yerle bir etmiş. Uçurumun eşiğine gelmiş. Bundan sonra yapacak olduklarımız partimize yakışır mücadele örneğidir. Örneğini 31 Mart seçimlerinde gördük. Eğitim, hukuk, sağlık, gençler, esnaf sıkıntılı. Ülkede bir yorgunluk, bezginlik var.”

CHP Trabzon Of İlçe Başkan'lığı ÇAYKUR kararına sert tepki gösterdi CHP Trabzon Of İlçe Başkan'lığı ÇAYKUR kararına sert tepki gösterdi

HALKA ZAM REVA GÖRÜLDÜ

“Daha dün enflasyon oranları üzerinden elektrik faturalarına yüzde 38 zam yapıldı. Aynı iktidar 3 gün önce elektrikte emekliye ve asgari ücretliye zam yapmayacağını söyledi. Zaten yorgun, bitkin geçinemeyen, açlık sınırının altında yaşayan halka bunu reva gören iktidarla karşı karşıyayız. Vatandaşını görmeyen, umursamayan onun sorunlarıyla dertlenmeyen bu anlayışın iktidardan gitmesi gerekiyor.”

EĞİTİM UÇURUM KENARINDA

“Tamamen eğitimin işini boşaltan, eğitimi uçuruma getiren eğitim yasasıyla karşı karşıyayız. Bu tasarının asla kabul edilebilir yanı yok. Komisyonlara sevki yapılan tasarının geçmemesi için uğraşacağız.”

ÜLKE GELEN GEÇEN HANINA DÖNMÜŞ

“Diğer konu sığınmacı. Bugün ülkemizin tüm sınırları gelen geçen hanına dönmüş. Geçen öğrendiğimde şok oldum. Türkiye’nin nüfusunun yüzde 20’sine yakın sığınmacı yaşıyor ülkede. Sokaklarımız, kadınlarımız çocuklarımız tehlike altında. Her türlü illegal olan bütün kirli işleri yapan bir sığınmacı nüfusuna çevirmişler ülkeyi.

Ülke ekonomik zorluklar yaşarken halk yoksulluk sınırının altında yaşarken fakir fukaradan asgari ücretliden vergi alacaklar. Yazıklar olsun. Gençlerimiz artık ülkede durmak istemiyor. Üniversite mezunlarımız ilkokul mezununun işine talip oluyor. Bu kadar bozuk düzen olabilir mi? Örgüt olarak sizlerden ricam.. Bu örgüte sahip çıkacaksınız. Bu mücadeleyi birlikte yürüteceğiz. Ülkede haddinden fazla sorun var. Bunları birlikte aşmak zorundayız.”

PERSONELİ DOLDURMUŞLAR SEÇİM YATIRIMI YAPMIŞLAR

“Ortahisar Belediyesini kazandık. Belediyenin 1 milyar liraya yakın borcu var. Bütün alanı kapatılmış. Yatırım yapacak, istihdam alacak hiç bir alan bırakmamışlar. Bin 700 küsur personeli doldurmuşlar, seçim yatırımı yapmışlar, ama bu personelden bir kısmın görevi yok, bir kısmını nerede çalıştığını bilen yok. Personele maaş veriyorsun. Kimin maaşı ile veriyorsun, buradaki insanların maaşı ile veriyorsun. Yazıktır günahtır. Belediyeler bizim vergilerimizle ayakta duruyor. Orada yapılacak her yanlış, usulsüzlük sonuçta bize sirayet edecektir. Belediyedeki bu kadar yığılmaya, kadrolaşmaya, içini boşaltmaya hiç kimsenin hakkı yok. Çok büyük zorluklarla mücadele vermeye çalışıyoruz. Burada eksikliklerimiz olacaktır, ama sizlerden istirhamım bu süreçte sağduyulu olmamız, partimize ve belediyemize sahip çıkmaktır. İlçe Başkanlarıma, yönetimcilerimize sesleniyorum. Bu mücadeleyi bundan sonra hep birlikte yürüteceğiz. Mücadeleye omuz verin, omuz omuza, tek yürek olalım, bu AKP iktidarını bu ülkeden kurtaralım”

Toplantı Mustafa Bak'ın konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.