Ortahisar Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısının ilk oturumu Başkan Ahmet Kaya yönetiminde gerçekleşti. Seyir Terası'nın ücretlendirilmesi konusunda Ak Partili meclis Üyesi Ufuk Hoş, ücretlendirmeye karşı çıkarken Başkan Ahmet Kaya ve CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, yapılanın doğru olduğu belirterek örneklerini sundu.

TAPUSU BÜYÜKŞEHİRİN KİLİT DAHİ KOYAMAZSINIZ!

Ak Partili Meclis Üyesi Ufuk Hoş, “Seyir Terası’nın ücretli hale getirilmesi başından sonuna kadar hata. Protokole aykırı bir. İki mülkiyet sizin değil. Deli Dumrul gibi 5 10 lira ücret alacağız diye bir şey olmaz ki. Orası belediyenin mülkü değil ki kapısına bin tane şey koyuyorsunuz. Tespihli olanlar geçmesin, teşbihsizler geçsin. Mülkiyeti kamunun. Tapusu Büyükşehir Belediyesinin. Protokolde ‘benden habersiz kapısına bir kilit dahi koyamazsın’ yazıyor. Başka bir yalan. Önceki Orkent yönetimi böyle bir karar almış. Göstersin yönetici arkadaşlar.” dedi.

TÖHMET ALTINDA KALDIK..

Başkan Kaya, “Mecliste konuşulmuş” derken Ufuk Hoş, “Burada basın açıklaması var. Sizin bilginiz olmayabilir. Sizin haberiniz olmadan basın büronuz basına açıklama geçti. Ben Orkent yöneticisiydim. Biz töhmet altında kaldık. Bu haber yalandır. Sizi zor durumda bırakır. Gerek yok buna.” diye konuştu.

Başkan Kaya, “Maksadını aşmış bir ifade ama yalan değil. Önceki Orkent yönetimi tarafından alınmış değil, konuşulmuştur.” diye savundu.

HOŞ: SUÇ İŞLEMİŞ OLURSUNUZ

Hoş, konuşmasının devamında “Attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değsin. Günlük ziyaretçisi 10-15 binin üzerinde olan bir önceki bayramda 15-20 bin ziyaretçinin olduğu yere bu bayramda 5 bin kişi geldi. Bu millete 30 lira değil 1 lira bile deseniz zul kabul eder. Bizzat projelendirmiş kişi benim. Ne kadar kişinin geleceğini bakmak için turnike koyuldu. Oradaki taşıma kapasitesini ölçmek için yaptık. Projenin ikinci etabı bundan daha değerlidir. TEDAŞ size sokak aydınlatmasının faturasını gönderecek. Sokak aydınlatmasının parasını TEDAŞ ödüyor. Gişe koyduğunuz için orayı işletme haline çevirecek. Ayda 300 bin lira elektrik parası gelecek. 50 bin lira ciro yaptı dediniz maalesef bin kişi gelmiş. Koruma Kurulu kararı olmadan o gişeyi oraya koyamazsınız. Suç işlemiş olursunuz.” şeklinde belirtti.

KAYA: “KIZLAR MANASTIRI DA, ATATÜRK KÖŞKÜ DE ÜCRETLİ”

TBB eski Başkanı Zorluoğlu yeni görevine başladı TBB eski Başkanı Zorluoğlu yeni görevine başladı

Seyir Terası ile entegre hale getirilen Kızlar Manastırındaki ücrete dikkat çeken Başkan Kaya, “Kızlar Manastırı orada, oraya giren para ödeyecek, seyir terasını gezen ödemeyecek, öyle bir şey olur mu? Diğer taraftan Atatürk Köşkü… Burası parayla geziliyor, ‘Seyir Terası’ndan niye 30 TL alınıyor’ diyoruz. Lütfen bu konuda yapıcı olalım. Kurumu düşünelim. Ne olursa olsun, kurum adına doğru bir şey yapılmıştır. Yani sırf siyaset olsun diye, polemik olsun diye bu konuları gündeme getirmeyelim” diye konuştu.

ZORLU: “SEYİR TERASI, 5 AYDA 2 MİLYON TL ZARAR ETTİ”

CHP Grup Başkanvekili Cüneyt Zorlu ise Seyir Terası’nın maliyetiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:  “Seyir Terası yapıldığı zaman 21,5 milyona mâl oldu. Bugünkü kura çevirdiğimizde ise 45 milyon TL eder. Bütün ülkelerde bu tür yerlerden giriş ücreti alınır. Burada personel giderlerimiz de var, 22 kişi çalışıyor. Bunun bir bedeli var. Beş ayda toplam zararımız 2 milyon 203 bin TL, bu işletme zarar etmiş. Bu sürdürebilir mi soruyorum size? Burası ücretsiz olarak devam etseydi, yıllık zararımız 5,5 milyon TL olacaktı. Bu 5,5 milyon TL’lik zarar, yaklaşık 135 işçinin maaşına tekabül eder. Ücret almazsak burası nasıl yürüyecek. Mevcut borcumuz 860 milyon TL’den, 1 milyar 860 milyon TL’ye mi çıksın?”

Editör: Rabia Mollaoğlu