Trabzon’un dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl her yaz turistlerin yoğun ilgi gösterdiği dönemde hedef alınıyor. Arap sosyal medya hesaplarının yanı sıra ulusal medyada da gündem yapılan Uzungöl, eski videolar dolaşıma sokularak algı oyunlarının yine hedefi oldu.

MSB teröristlerden ele geçirilen malzemeleri paylaştı MSB teröristlerden ele geçirilen malzemeleri paylaştı

TURİZMDE PARLAYAN YILDIZ

Son yıllarda turizmde yıldızı parlayan Trabzon kötü niyetli gösteri ve provokasyonların da hedefi haline geliyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyanın ilgisini çekmeyi başaran Uzungöl, özellikle körfez ülkelerin ilgi odağı oldu. Milyonlarca yerli ve yabancı turistin akın ettiği Uzungöl’de asayiş olayı yaşanmıyor. Tüm bunlara rağmen sosyal medya aracılığıyla yayımlanan video ve fotoğraflarla bölge turizmini olumsuz etkileyecek algı oluşturulmaya çalışılıyor.

ESKİ VİDEO YENİDEN DOLAŞIMDA

2019 yılında Uzungöl'de bir yabancı turist, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı açarak fotoğraf çektirmek isteyince ortalık karışmıştı. Olayın meydana geldiği dönemde Trabzon Valiliği tarafından inceleme başlatılmış ve gerekli işlemler yapılmıştı. 2019 yılındaki olay bugün olmuş gibi sosyal medyadan yeniden paylaşılmaya başlandı. Video, X’te Trabzon paylaşımlarının yapıldığı ve binlerce takipçisi olan sayfada yeniden dolaşıma sokuldu.

TRABZON’A ZARAR VERİLİYOR

Yayınlanan videoya, “Trabzon Uzungöl’de Kürt bayrağı açmaya çalışan kafileye bir vatandaşımız haddini bildiriyor”, “Trabzon / Uzungöl’e Kuzey Irak'tan gelen 50 kişilik turist kafilesinin içerisinde bulunan 2 kişi ‘Kürdistan’ yazılı atkı açınca yerli halk patates etti ikiliyi...” şeklinde yorumlar yapıldı. Ulusal medya da hesaplarından bu videoları paylaştı.  Bu tür algı oyunları her açıdan Trabzon’a zarar vermekte, bölge hakkında da yanlış izlenim oluşturuyor.

TRABZON VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA!

Trabzon Valiliği de basına yaptığı yazılı açıklamayla uyarı da bulundu. Yapılan açıklamada "Sosyal medyada, Uzungöl'de terör örgütünün propagandasını yaptığı iddia edilen bir turiste tepki gösterildiği yönünde paylaşıma giren haber güncel değildir. Beş yıl önce yaşanmış olay ile ilgili gerekli hukuki işlem döneminde yapılmıştır" ifadeleri yer aldı.

  

  

Editör: Rabia Mollaoğlu