Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, turizm paydaşları ile birlikte Meydan Parkı’nda Turizm Zabıta Ofisi’nin açılışını gerçekleştirdi.
Açılışa Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürü Tamer Erdoğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi, TÜRSAB Başkanı Volkan Kantarcı, Oteller Birliği Başkanı Mustafa Aksu ve birçok isim katıldı.

Başkan Genç açıklamalarında “Şehrimiz adına önemsediğimiz turizm ofisimizi açıyoruz. Hayırlı olsun. Küçük ofis gibi görünmesine bakmayın. Şehre gelen ziyaretçilerin üst ölçekle bakarak tüm sorunlarına çare bulmak için seferberlik modundayız. Geçen yıl resmi açıklanan rakamlara göre 1 milyon 319 bin kişi şehrimizi ziyaret etti. Ki bu daha fazladır. 706 bin kişi de yabancı ziyaretçimiz. Doğal güzelliklerimiz değil, sağlık turizmimiz de öne çıkmaya başladı. Şehre gelen ziyaretçimiz bireysel ziyaret edebileceği iletişim kurabileceği, ancak iletimi kendi lisanıyla kurabileceği bir ofisin olması gerekliliğiyle ofisimizi iletişim ofisi haline getirdik. Meydan’da, Havalimanı’nda ve Uzungöl’de 8 tane yabancı dili hem Arapça hem İngilizce dili çok iyi bilen turizm zabıtası modunda olan, ziyaretçilerimizin hangi kurumla alakası varsa o kuruma yönlendiren bir anlayışı ortaya koymak istiyoruz.” diye konuştu.

SUİİSTİMALLER OLMASIN

Başkan Genç, “Geçmiş yıllarda yaşanan münferiden suiistimallerin de artık şehrimizde olmasını istiyorum. Müsaade etmeyeceğiz. Bu şehre gelen ziyaretçi kadar memnun ayrılan ziyaretçi şehrin elçisidir.” dedi.

AYAĞIMIZA SIKMAYALIM

Başkan Genç, “Dün de oda başkanlarımızla Uzungöl’ümüzdeydik. Uzungöl gibi tüm destinasyonlarımızı profesyonel hale getirmeliyiz. Trabzon bir tarım şehri aynı zamanda. Geçen yıl tekabül eden rekoltenin karşılığı 127 milyon dolardır. Fındık üreticilerimizin elde ettiği gelir. Trabzon’a turizmden doğrudan ya da dolaylı giren para 1 milyar 76 milyon dolardır. Bunu yukarı taşımak bizim elimizde. Ayağımıza sıkmayalım. Geçmiş yıllarda bu tecrübeyi yaşadı.” şeklinde belirtti.

Başkan Genç, “İstatistiki bilgileri ayrıca basınla paylaşacağız. Zabıtamızla birlikte Turizm ve Tarım Müdürlüğümüz ile müşterek sorun anlayışıyla denetimlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Başkan Genç: Seyir Terası yalanını düzeltin Başkan Genç: Seyir Terası yalanını düzeltin

Editör: Sonnur Örnek