Bakan Uraloğlu: "Dünyanın en modern şehir hastanelerinden birini inşa ediyoruz" Bakan Uraloğlu: "Dünyanın en modern şehir hastanelerinden birini inşa ediyoruz"

Trabzon’un Of Cumapazarı Mahallesi çay üreticileri, açıklanan 2024 yılı yaş çay alım fiyatına isyan etti. 2024 yılı yaş çay alım fiyatı kilogram başına 17 lira, üreticilere verilen destekleme bedeli ise 2 lira olarak belirlendi. Böylece 2024 yılı yaş çay bedeli olarak üreticilerin eline kilogram başına 19 lira geçeceği kaydedildi.

Belirlenen fiyata isyan eden çay üreticileri ise yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yas çay üreticileri olarak bu ülkenin katma değerini artırmak, dışa bağımlığı azaltmak ayrıca kendi yağımızla kavrulmak için hep çalıştık böylece üreticilik görevini atadan babadan beri devam ettirerek aslında çok iyi birer vatansever olduğumuzu ortaya koymuş olduk.

Bu ülkede çay tarımı yeni başlamadı, çay bitkisi de yeni keşfedilmedi ama özellikle son yıllarda ortaya konan tarım ürünlerine karşı yetersiz fiyat politikaları yüzünden üreticilerimizin morallerinin bozuk olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Gücünü üretimden alan biz üreticilerin belirlenen düşük fiyat politikalarından ötürü maalesef gücümüzü kaybetme endişesine kapılıyor olmamız zaman içerisinde toprağımıza ve çayımıza sırt döneceğimizin bir işareti olarak algılanmalıdır. Buna en güzel örnek komsumuz olan Gürcistan’dır. Yetkilileri uyarmak istiyoruz lütfen biz üreticilere o kötülüğü yapmayın. Üretici ister çay üretsin, ister buğday, ister pamuk ve isterse fındık üretsin bilin ki en büyük vatanseverdir, vatanini koruyan, yüceltendir.

Bizim derdimiz hakkımız olanı talep etmektir, diğer türlüsü bizi üzer. 2024 yılı açıklanan yas ay fiyatlar bürüt olarak 19 liraya tekabül etmektedir. Üreticinin eline net olarak geçecek olan miktar ise 18 lira 60 kuruş olacaktır. Onun da 2 TL’si destekleme olduğu için 2025 yılı Nisan ayında verilecektir. Yani çaya verilen ücret aslında 16.60 TL’dir. Bir ekmeğin 20 lira olduğu yerde eğer 1 kilo yas çayla bir ekmek alamıyorsa üretici burada ki mağduriyetin ayıbı üreticinin değildir. Geçen yıl bir kilogram çay ile 2 ekmek alıyorduk ve 1lira 30 kuruş da paramız artıyordu. Yıllar içerisinde yas çay fiyatlarıyla değerli maden fiyatlarında ki orantısal artışa baktığınızda fiyat uçurumu olduğunu sizler de göreceksiniz. 2006 yılında 1 ton çay sattığımızda 20 gram altın alabiliyorduk. Hadi altını, gümüşü geçtik. Çaya verilen fiyat bir yıllık, simdi 10 lira olan simit 2024 yılı sonu itibarıyla 20 lira olursa iste o an üreticiler olarak bittiğimiz andır. Çünkü çay-simit hesabı yaparak ülkemizde iktidara gelen sayın yöneticilerimizin bu durum karşısında vicdanları hiç mi sızlamayacak, üreticilere karşı hiç mi kendilerini mahcup görmeyeceklerdir?

2023 Mayıs ayından ÇAYKUR’un kuru çay fiyatları ortalama 76 lirayken, simdi 190 liralara yükselmiş. Bir yıl içerisinde kuru çayda ortalama artış yüzde % 150'ye yakınken maalesef yas çay fiyatlarında ki artış bunun üçte biri kadar olmuş yani yüzde 50’liler seviyesinde kalmış.”

Editör: Rabia Mollaoğlu