Savcı hazırladığı iddianamede olayda hayatını kaybeden Ebru U.’nun, Muammer Y.’ye hakaret ettiğinin çocuklarının ifadesiyle sabit olduğunu belirtti.

Trabzon'un Ortahisar ilçesi Yeşiltepe Mahallesi’nde 30 Nisan 2023 tarihinde tartıştığı eski eşi Ebru U.'yu boğduktan sonra evden çıkan Muammer Y., 112'yi arayarak yardım istedi. Eve giden sağlık ekipleri yarı baygın buldukları genç kadını Fatih Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. İlk müdahalenin ardından Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Ebru U., 4 Mayıs 2023 günü tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Cinayetin ardından polis teslim olan 2 çocuk babası Muammer Y. hakkında hazırlanan iddianamede ifadesi yer aldı.

ÇALIŞAN KADIN VE MÜŞTİRELERİ EVLERİNE BIRAKTIĞI İÇİN...
Sağlık çalışanı olduğunu belirten Muammer Y. ifadesinde, akşamları bir iş yerinde müzisyen olarak çalıştığı iş yerinde çıkışının geç saatlere denk gelmesinden dolayı, o saatte dolmuş bulunmamasından dolayı işletmede çalışan bayan veya müşterileri evlerine bıraktığını eski eşi ile aralarında bu nedenle tartışma çıktığını belirtti. Olay günü de eski eşiyle aralarında bu sebeple tartışma çıktığını ileri süren Muammer Y., eşinin kendisine tokat attığını, hakaret ve tehdit ettiğini, sakinleştirmeye çalıştığını, sakinleşmesinden sonra yatak odasına giderek uyuduklarını söyledi. Sabah saat 08:00 sıralarında eşiyle tartışmanın yeniden başladığını ifade eden Muammer Y., eşinin kendisine tokat ve yumruk atarak sağ gözünün morarmasına sebebiyet verdiğini belirtti. Tartışma sırasında eşinin, kendisinin boğazını sıkmaya başladığını, kendisinin de eşinin boğazını sıktığını ifade eden Muammer Y., bu sırada eşinin kendisine, "Kızım senin kızın değil, onun yüzünü bir daha göremeyeceksin” dediğini ileri sürdü.

Muammer Y., beraber yaşadığı eski eşinin boğazını ne kadar sıktığını hatırlamadığını, hareketsiz kalınca bıraktığını ve kalbini dinlediğini, kalbinin attığını söyledi. İddianamedeki ifadesinde odanın kapısını kilitleyen Muammer Y.'nin, odanın anahtarı eşinin yeğenine verdiği, odaya girmemelerini, ambulansı aramalarını, kendisinin de polise teslim olacağını söyleyerek çocuklarıyla vedalaştıktan sonra evden ayrıldığı yer aldı. İddianamede ayrıca Ebru U.’nun eski eşi Muammer Y. ile zaman zaman tartıştığını ve hakaret ettiği yer aldı.

HER HANGİ BİR SES DUYMADI
Halasının, eniştesine hakaret ettiğini ifade eden tanık S., eniştesinin halasına yönelik hiçbir eyleminin olmadığını söyledi. Sabah eniştesinin kendilerini uyandırdığını ve ambulans çağırmalarını istediği belirten S., "Çocuklarıyla vedalaşarak evden ayrıldı" dedi. Odaya girmediğini, balkona çıkarak “Ambulans çağırın” diye bağırdığını belirten yeğen S, eniştesinin yüzünde sabah yanlarına geldiğinde darp izi, morarma ve şişme görmediğini, emniyette ifade vermeye geldiği esnada eniştesinin sağ gözünün morarmış ve şişmiş olduğunu gördüğünü anlattı.

ÇİFTİN ÇOCUKLARI, ANNESİNİN BABASINA SÖYLEDİKLERİNİ…
Çiftin çocuklarından A. ifadesinde annesi ve babasının arasının genel olarak bozuk olduğunu söyledi. Annesinin, babasından para istediğinde vermediğinde gerginlik çıkarıp hakaret edip, babasına saldırdığını ifade eden A., olay günü yemek yediklerini daha sonra babası ile annesinin yatak odasına gittiğini söyledi. Kendisinin de yanlarına gittiğini, annesinin “Sen başka kızları alıp dağa götürüyormuşsun, sen p…. , g..t” dediğini ileri sürdü. Babasının annesine karşılık vermediğini, sakinleşmesini beklediğini ifade eden A., ardından misafirlerin yanına gittiğini söyledi. Misafirler gittikten sonra bir aradayken, annesinin babasına “Pe…, ga…” dediğini iddia eden A., babasının karşılık vermediğini söyledi. Çiftin çocukları A., ifadesinin devamında sabah babasının ağlayarak yanlarına geldiğini, annesi ve babasının arasında yaşanan olayı görmediğini, babasının sağ kaşının morarmış gibi olduğunu ifade etti. Şüphelinin alınan doktor raporunda boynunda ve yüzünde çizik olduğu ortaya çıktı.

SAVCI TAHRİK İNDİRİMİ İSTEDİ

Savcı hazırladığı iddianamede, şüpheli Muammer Y. hakkında “Boşandığı eşe karşı kasten öldürme” suçunu işlediği, ancak olay öncesinde, kadının eşine yönelik hakaret, tehdit ve darp eylemleri dikkate alındığında, şüphelinin haksız tahrik hükümlerinden faydalanması gerektiği belirtti. Evde bulunan çocukların ifadesinden yola çıkan savcı, maktulün eski eşine hakarette bulunduğunu ve tehdit ettiği tespit etti. Soruşturmayı tamamlayan savcı, hazırladığı iddianamede şüphelinin maktulün boğazını sıktığını ve bir süre sonra genç kadının tepkisiz kaldığını belirtti. Savcı hazırladığı iddianamede maktülün şüphelinin ailesine hakaret ettiğini ve çocuklardan birinin kendisinde olmadığını ileri sürerek, çocuğu göstermemekle tehdit ettiğine yer verdi. Hazırladığı iddianameyi ağır ceza mahkemesine gönderen savcı, şüphelinin cinayeti haksız tahrik altında işlediği belirterek, eylemine uyan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yerine haksız tahrik altında boşandığı eşi kasten öldürmek suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle yargılanmasını talep etti.

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı