Boztepe seyir terası ile Kızlar Manastırı buluşuyor Boztepe seyir terası ile Kızlar Manastırı buluşuyor

Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün 1. Olağan Genel Kurulu’nda ilçe belediye başkanları Çevre Temizlik Vergisi’nin Büyükşehirden tahsilatını istedi. Başkan Genç, İLBANK’tan gelecek krediyle CTV ödemelerinin ilçe belediyelerine ödeneceğini açıkladı.

ORTAHİSAR’IN 36 MİLYON ALACAĞI VAR

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Zorlu, Büyükşehirin ilçe belediyelerine yönelik Çevre Temizlik Vergisinin ödenmesi ile ilgili “Sizin bir yazınızı getirdim Sayın Başkanım. 31.7.2023’te TİSKİ’ye yazdığınız ‘2018 yılı Ekim ayı itibariyle kurumumuza aktarım yapılmayan çevre ve temizlik vergisiyle ilgili bildirim demişsiniz. 10 milyon TL borcu. Bugünden itibaren bizim de alacağımız borcumuz 36 milyon 274 bin lira. Bu paraya acil ihtiyacımız var. Yine Beşikdüzü belediyemizin de 818 bin lira gibi alacağı var. Geçen mecliste de söylemiştiniz ‘bu krediyi bu yüzden alıyoruz, ödeyeceğiz’ diye. Düşüncelerinizi merak ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

YOMRA DA TALEPTE BULUNDU

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, TİSKİ’den alacakları konusunda ise, “Alacaklarımız konusunda Cüneyt Bey iletti, ilçe belediyesi olarak aynı durumu paylaşıyorum. Genel Müdürüme talepte bulundum.” dedi.

Bıyık, Katı Atık Toplama bedeliyle ilgili “Katı atık bedelinin ilçelerden toplanması meselesinin değerlendirilmesi gerekiyor. Toplanması nasıl sağlanacak? Belli zaman sonra bazı ilçeler toplamayacak. Bazı ilçeler de toplayacak. Arada ciddi ihtilaflar oluşacağını düşünüyorum. Mevcut sistemde toplanmasını sağlayıp bedellerin mi düşürülmesi gerekiyor?” şeklinde konuştu.

“CTV ÖDEMELERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Büyükşehir su faturasını topladığı için CTV gibi bir sistem kurulmuş. Bunu ilçelerimize bırakacağız. Hem Mustafa Bey’in hem de Cüneyt Bey’in CTV ile ilgili söylediği hususlar da takibimizde. Geçen meclisimizde aldığımız kararla İLBANK’ta şu anda. Sadece Ortahisarımız değil, Yomra, Beşikdüzü ve diğer ilçelerimize CTV ödemelerimizi yapacağız.” diye konuştu.

Editör: Rabia Mollaoğlu