Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ayasofya El Sanatları Merkez Kursları, geniş bir kurs yelpazesiyle vatandaşlara hizmet veriyor.

Başkan Genç, “Kadınların istihdama ve üretime dahil olması çok önemli. Çünkü ürettiğimiz kadar güçlüyüz. Bu bilinçle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, kültürel ve sosyal alanlardaki faaliyetlerini kesintisiz sürdürmeye devam ediyor. Bu çerçevede, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, kadınların mesleki yeteneklerini geliştirerek, onları aktif üreticilere dönüştürmeyi ve iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücüne katkıda bulunmayı hedefleyen projeler gerçekleştiriyor. Ayasofya El Sanatları Merkez Kursları’nda birçok alanda eğitim veriliyor. Bunların başında; tığ örücülüğü, resim, tezhip, mısır püskülünden ev ürünleri yapımı, geleneksel Türk İslam sanatı çinicilik, kadın giysi hazırlama, geleneksel el nakışları, hediyelik eşya hazırlama, hasır örücülüğü, sepet örücülüğü, ipek halı dokuma, keşan dokuma, yöresel kıyafet tasarımı ve dikimi ile gümüş kazaziye kursları bulunuyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılında toplamda 14 branşta kurs açılırken, 391 kursiyerle eğitime başlandı. Kurslar, gelinen süreçte 310 kişi ve 17 usta öğretici ile devam ediyor. 

KURSLARIMIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Gerçekleştirilen kurslarla kadınların istihdamına katkı sunulduğunu ve mesleklerin geleceğe aktarıldığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Ayasofya El Sanatları Merkez Kursları’nda çok sayıda kursiyerimiz eğitim görüyor. Çok sayıda kursumuzda eğitim faaliyetlerimiz sürüyor. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda çalışmalarımız sürecek. Biz bu kurslarımızı çok önemsiyoruz. Hem vatandaşlarımız meslek öğreniyor hem de baktığımızda bu meslekler gelecek kuşaklara aktarılıyor” diye konuştu.

"Ata tohumu memleket meselesi" diyen çiftçi ömrünü organik tarıma adadı "Ata tohumu memleket meselesi" diyen çiftçi ömrünü organik tarıma adadı

ÜRETEN HERKESİN YANINDAYIZ

Başkan Genç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Trabzon’a bizim verdiğimiz bir söz var. El emeği eserleri destekleyeceğiz. Bu sözümüzü yerine getirmek için çalışmalarımız sürecek. Üreten herkesin yanında yer almaya devam edeceğiz. Kadınların istihdama ve üretime dahil olması çok önemli. Çünkü ürettiğimiz kadar güçlüyüz.”